Thursday, August 4, 2016

Воведни инструкции за дозирање на канабисово масло

Обично потребни се 90 дена за просечен човек да ја прими целосната терапија со канабисово масло од 60 грама (60 мл) масло (екстракт/смола): „Сугерирам луѓето да започнат со три дози дневно со големина на половина зрно сув ориз“ - вели Рик Симпсон


Активистот за слободен канабис Рик Симпсон
Сугерирам луѓето да започнат со три дози дневно со големина на половина зрно сув ориз. Пациентот треба да ја внесува оваа доза на секои 8 часа, рано наутро, па потоа попладне, а последната дневна доза треба да биде примена еден час пред спиење“ - вели Рик Симпсон. Поединечната доза се дуплира на секои 4 дена. Исто така, треба да се напомене дека кога пациентот ќе започне да зема масло, тој/таа не ги чувствува ефектите до околу еден час од земањето на дозата, затоа бидете свесни за овој факт. „Дозата за почетници какви што јас ви ги опишувам ќе биде еднаква на 1/4 од капка“ - додава тој на официјалната страница на PhoenixTears.ca.

По 4 дена со оваа шема на дозирање (3 пати на ден со големина од 1/2 зрно ориз), повеќето од луѓето потоа се спремни да ја зголемат нивната доза со дуплирање на количината на истата на секои 4 часа. Следејќи ја оваа едноставна процедура, многу од пациентите се изјасниле дека не го почувствувале хајот што ова масло може да го предизвика. Но, вистината е дека секој е различен и секој има индивидуално различна толерантна граница. Па, оттука некои ќе бидат подготвени да ги зголемат дозите побрзо, отколку други. Во реалноста, дури и пациентите да го почувствува хајот, тоа нема да им наштети на ниту еден можен начин, под услов екстрактот што го примаат да е произведен од седативните органски индика врсти, што Рик Симпсон ги препорачува и доколку маслото е произведено на соодветен начин. 

За просечна личност потребни се од 3 до 5 недели за да се стигне до точката кога веќе ќе можат да земаат по грам дневно (1 мл дневно). Откако ќе ја достигнат оваа доза, тие треба да продолжат со ова темпо сè додека нивната медицинска состојба не се стабилизира и не се постигне посакуваниот исход. „Ова значи дека откако пациентот се навикне на консумирањето масло, секоја доза што ја прима ќе биде еднаква на 8-9 капки на секои 8 часа и во многу случаи, јас сум видел пациенти кои немале никаков проблем со внесување дури и на многу повеќе“ - истакнува Рик. Тоа е доза од приближно две зрна ориз што соодветствува на една капка. Па, откако пациентот е навикнат на употребата на маслото, тој всушност внесува доза која е еднаква на 16-18 зрна ориз по доза.


Во некои случаи дури имам видено пациенти кои воопшто не се плашеле од овој лек, ја јадеа целосната 60 грамска терапија за еден месец и потоа многумина од нив беа прогласени за излечени од рак. Користејќи ја методата што јас ја објаснувам, на телото му овозможуваме време за да изгради толеранција на овој лек полека и кога пациентот станува навикнат на ефектите од маслото, многу од пациентите всушност потврдуваат дека тие уживаат земајќи го. Сите имаме различна толеранција за секој лек и вашата големина или телесна тежина има мала врска со толеранцијата на канабисово масло, дури и децата можат да ги земаат истите дози како и возрасните, без штетни ефекти“ - вели Рик.

Одржување на дозата

На крајот од канабис-терапијата, повеќето од луѓето продолжуваат да го користат маслото, но со многу смалена доза. Околу 1-2 грама месечно би биле одлична количина за одржување на резултатот, само капка или две навечер пред спиење е сè што генерално е потребно за да се одржи добро здравје. „Често ме прашуваат дали ова масло мора да биде земано со храна, но од моето искуство, се чини дека разликата е мала, па јас го оставам тоа на пациентот сам да одлучи. Јас чувствувам дека постои мала потреба кај повеќето случаи за некој да се предозира со маслото, освен ако тие всушност имаат состојби опасни по живот, како што е 4-та фаза на рак, којашто го става нивниот живот во опасност и тие сакаат болеста да ја стават побрзо под контрола. 


Дури и во некои случаи како овој, обично не е потребно да се предозира со маслото, но доколку некој одлучи така, тогаш јас немам навистина никаков проблем кога тие земаат одвишок на масло“ - вели Рик. Бидејќи во реалноста, за разлика од многу фармацевтски лекови со кои нè снабдуваат нашите медицински системи, предозирањето со канабисово масло навистина никому не му прави никаква штета, а во никој случај не може да доведе до смрт.

Главниот спореден ефект од овој лек е сонот и одморот, што игра многу важна улога во процесот на лекувањето. Вообичаено, по еден час од земање на дозата, маслото ви кажува да легнете и да се одморите. Не обидувајте се да се борите со седативниот ефект на маслото, само легнете во удобна позиција, потоа овозможете му на маслото да ви го даде одморот и релаксацијата што ви е потребна за да се излечите брзо и правилно. Ефектите од маслото може да предизвикаат блага расеаност и често пацинетите се малку несигурни на своите нозе, кога започнуваат да го користат овој природен лек. Но, откако пациентот ќе ја изгради толеранцијата, овие ефекти брзо исчезнуваат. Обично во рок од 3 до 4 недели, заморот во текот на денот поврзан со овој начин на лекување, со текот на времето исчезнува, но пациентот продолжува да спие квалитетно и цврсто во текот на ноќта.

Јас исто така сугерирам пациентите да не управуваат со своите автомобили, сè додека не се навикнат на своето масло, по што тие тогаш се во можност повторно да возат безбедно. Откако еднаш се навикнеш на ефектите од маслото, тоа не ја нарушува вашата способност да управувате на никој начин, затоа што за разлика од алкохолот и многуте конвенционални лекови, маслото не ги нарушува моторните способности“ - заклучува Рик Симпсон.* Текстот е превземен од официјалната страница на Рик Симпсон - phoenixtears.ca

10 comments:

 1. vakov covek zasluzuva spomenik :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ти благодариме за коментарот! :)
   Споделувај ја вистината за овој лек :D <3

   Delete
 2. Korisen materijal za site sto lutaat po stranicite i prasuvaat razno razni podnauceni doktori i seznajkovci.Covekov e PIONER zaovaa rabota
  SPODELUVANJE SEKOJ VTOR DEN <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Благодариме за коментарот и за Вашата свесност! <3

   Delete
 3. So poveke vaka prevedeni statii, kanabisot polesno ke bide prifaten od makedonskata populacija! Samo napred!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Благодариме за поддршката и пресреќни сме што ја разбирате нашата поента! <3
   Ширете го убавиот збор :)

   Delete
 4. Колку зрна ориз се еднакви на 1 гр масло ?

  ReplyDelete
 5. Da se bide golem i dobronamerwn za zal kaj nas bara zrtva samo napred prodolzete so makotrpnata rabota golem pozdrav.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Благодариме за поддршката!

   Благодариме што нè исконтактира. Канабисот е лек без разлика на кој начин се консумира. Секој начин на консумирање канабис е лековит. НУЛА СМРТНИ СЛУЧАИ, а безброј оздравени од најтешки дијагнози за кои модерната медицина нема решение! Ве замолуваме да ја лајкнете нашата ФБ страница www.facebook.com/420macedonia и да ги поканите вашите пријатели да го сторат истото за побрзо да ја ослободиме оваа Боженствена билка!

   Не заборавајте да ја оцените страницата https://www.facebook.com/pg/420macedonia/reviews/
   Ве поканувам на нашата страница - https://420macedonia.blogspot.mk кадешто секојдневно објавуваме најнови корисни информации околу лекувањето со канабис!

   Ве молиме споделете го текстот за случајов да добие масовна поддршка од цела Македонија и конечно да се ослободи канабисот на овие простори! 420macedonia.blogspot.mk/2017/10/blog-post_5.html

   Срдечен поздрав од нашиот тим,
   420 Macedonia

   Delete