Wednesday, February 28, 2018

Канабис активист бара помилување и отштета за оние со пресуди за канабис

Со цел марихуаната да стане легална во јули, истакнат активист за канабис ја повикува Канадската Влада да ги исчисти криминалните досиеја на оние кои се осудени за прекршоци поврзани со ова растение и да ги компензираат ако лежеле во затвор!


Активистот Дана Ларсен
Ако јас бев на чело, би ги избришал сите пресуди за било каков прекршок поврзан со канабис“ - изјави активистот Дана Ларсен (Dana Larsen) за CTV News. „Што се однесува до мене, забраната за канабис отсекогаш била погрешна и неморална. Ларсен рече дека даноците собрани во првите неколку години по легализацијата треба да се стават во фонд кој ќе се користи за надоместување на оние кои биле оштетени од забраната за канабис. Би можеле да создадеме формула на толку многу долари на ден за времето што го поминавте во затвор.“ - додава тој.

Има многу Канаѓани кои биле шест месеци или две години во затвор за едноставно поседување на канабис... Целта е да се извиниме и да ја признаеме штетата“ - објаснува Ларсен. Самиот Ларсен беше обвинет во 2016 година за шверц на семиња со марихуана со масни киселини, но никогаш не бил осуден. Градоначалникот на Сиетл во четвртокот објави дека ќе побара од судовите да ги избришат пресудите за прекршочна постапка, наведувајќи дека постоењето на криминално досие претставува пречка за добивање кредит, за добивање добри работни места.


Минатиот месец, градот Сан Франсиско објави дека ќе го стори истото, иако официјални лица во Калифорнија, кои ја легализираа рекреативната марихуана во јануари, рекоа дека ќе размислат за помилување од случај до случај. Според канадскиот закон, оние кои биле осудени за едноставно поседување до 30 грама, во моментот може да аплицираат за да добијат помилување пет години по завршувањето на казната. Отава не ги отфрли понатамошните реформи, но само по завршувањето на легализацијата.


Ние не сакаме да ги охрабриме луѓето, на каков било начин, додека не се смени законот“ - рече премиерот Џастин Трудо (Justin Trudeau) во јануари. „Откако законот ќе се смени, ние, секако, ќе размислиме за правичноста на начин кој е одговорен да се движиме напред“ - додава тој. Адвокатот на кривичната одбрана, Пол Пирсон (Paul Pearson), вели дека делата со марихуана имаат тенденција диспропорционално да ги засегаат малцинствата и сиромашните. „Има смисла за обид за исправка некоја од неправдите“ - рече тој. „Мислам дека аргументот е: ние никогаш не требаше да им отвориме криминално досие на овие луѓе“ - додава тој. 


Мајк Бабинс (Mike Babins), косопственик на Друштвото на евергрин канабис во Ванкувер (Evergreen Cannabis Society in Vancouver), во принцип се согласува со идејата за извинување или признание од страна на сојузната влада. „Мислам дека треба да се погледне секој случај поединечно и да кажеме каква е намерата?“ - објасни Бабинс. „Малку се помрачни случаите кога зборуваме за луѓе кои се занимаваат со трговија со наркотици... во комерцијален размер“ - додаде Пол Пирсон. 

Според статистичките податоци од федералната влада, 11.970 британскии Колумбијци беа обвинети за прекршоци поврзани со канабис само во 2016 година. Почнувајќи од ова лето, британските Колумбијци на возраст од 19 години ќе можат легално да купат марихуана преку продавници под власта или од лиценцирани приватни трговци. Претходно оваа недела провинцијата објави неколку правила кои ќе ја регулираат продажбата на дрога во Британска Колумбија, вклучувајќи дека рекреативната марихуана не смее да се продава во исти продавници кадешто се продава алкохол.

Автор: Кристина Т.
Извор: Ctv news

Tuesday, February 27, 2018

Оливија Њутн Џон е корисник на медицинска марихуана кој втор пат го победи ракот!

Корисничката на медицинска марихуана Оливија Њутон Џон (Olivia Newton John) дава здравствено ажурирање за својата втора борба со ракот

Оливија е горда на својата употреба на канабис!
По првиот рак на дојка, истиот метастазирал на нејзините коски во долниот дел од грбот, по цели 20 години од првичната дијагноза, поради тоа што бил третиран со неефикасните конвенционални третмани за канцер кои само привидно помагаат. За време на добротворен концерт за собирање на пари за шумските пожари во Санта Барбара, 69 годишната Оливија Њутн Џон даде ажурирање за нејзината најоптимална благосостојба, откако ѝ беше дијагностициран рак по втор пат минатиот мај. За време на интервјуто со Australia’s Sunrise  минатиот декември, таа рече дека се чувствува добро и дека „нема болка и животот ѝ е прекрасен“.


Актерката и пејачката Њутн-Џон, која пееше неколку хитови од Grease, изјави за ЕТ дека сака да им помогне на жртвите од пожарот што уништи повеќе од илјада згради и речиси 300 илјади хектари минатиот декември. „Се чувствувам толку среќно да го имам успехот што го имам и што ги направам прекрасните работи што ги правам“ - објасни таа. Кога првпат се лекуваше од рак, Њутн-Џон рече дека чувствува потреба за повеќе од традиционален третман. Таа ја надополнуваше хемотерапијата со медитација, јога, уметност и музика - која ја нуди и на други пациенти заболени од рак во нејзиниот велнес и истражувачки центар во нејзиниот роден град Мелбурн, Австралија.


Ќерката на Оливија е навлезена во марихуана бизнисот
Во септември минатата година, таа изјави  за „Today“ дека користи медицинска марихуана, затоа што ѝ помага да се врати на нозе за време на нападите на силна болка: „Некои луѓе ја имаат оваа визија од 60-тите години додека  луѓето само седат наоколу, знаете, ова растение е лековито. Мислам дека треба да ја смениме визијата за тоа што е представено, бидејќи тоа ми помогна во голема мера и помага при болка и воспаление“ - додава таа.


Додека Њутн-Џон уште не беше 100% решена која природна терапија ќе почне да ја користи, нејзината ќерка, Клои Роуз Латанзи (Chloe Rose Lattanzi) објави еден од природните лекови што нејзината мајка ќе ги користи, кога ја објави оваа порака на Инстаграм во поддршка на борбата на нејзината мајка: „Мајка ми и мојот најдобар пријател ќе биде добро. Таа ќе користи лек за кој често зборувам. CBD масло! (Канабисот има научно докажани својства за да го спречи растот на клетките на ракот) и други природни исцелувачки лекови плус модерната медицина за да го победи ова“. 
Автор: Кристина Т.
Извор: Thefreshtoast

Monday, February 26, 2018

Малку забранета историја: Канабисот и војната во 1812 година

Продолжуваме со фељтонот „Малку забранета историја“. Овој пат за употребата на канабисот во текстилната индустрија во не така далечното минато. Со оваа историја за Наполеон сфаќам зошто историјата на училиште секогаш ми била супер досадна и зошто само малку е кажано за овој француски војсководец и освојувач

Наполеон Бонапарте имал потреба од коноп
Секој пат сè повеќе и повеќе се восхитувам на преширокиот ранг на употреба на ова растение. За сè она за што може да го користиме, а тоа да е одржливо и во целосна согласност со природата. Преку оваа приказна, канабисот уште еднаш се докажува како УНИВЕРЗАЛНО растение. Приказната за Наполеоновите војни и војната од 1812 година е длабоко испреплетена со приказната за конопот.


Долги векови, Русија била најголемиот светски производител на текстил од канабис. И покрај растечкиот број на фарми и млинови за канабис во Канада, во раните 1800тини моќната морнарица на Велика Британија сè уште била зависна од јажиња и едра направени од канабис во Русија. Како што Наполеон завземал се поголема моќ во Франција, Британија ја блокирала Европа со нејзината помоќна морнарица, прекинувајќи ја целата Атлантска трговија на континентот со контролата која ја вршела преку Британскиот Канал и Гибралтарскиот Проток.


Франција сега се обидува да ги ублажи законите! КЛИКНИ!
Немоќен да победи по морски пат, Наполеон пробал да ја победи Британската морнарица забранувајќи ја цела Европска трговска соработка со Британија, со цел да го прекине нивното снабдување со канабис и економски да ја изолира земјата. За да се спаси од трговската забрана, Британија понекогаш ги заробувала Американските бродови и ги присилувала да се снабдат со Руски канабис и да го доведат во Англија. Русија не можела да се придржува кон ембаргото долго време бидејќи индустријата за канабис била многу важна за нивната економија.


Наполеон тогаш за да ја запри Британската морнарица од снабдување на канабисови јажиња и едра ја започнал катастрофалната инвазија на Русија во 1812 година. Америчката морнарица била изградена од домашно израснат канабис сработен со робовски труд. Изнервирани од Британското насилно превземање на навните бродови, нивната блокада за Европа и гледајќи можност да ја прошират нивната територија, САД им објавиле војна на Британија и пробале да упаднат во Канада во 1812 година, која сè уште го појачувала производството на канабис за да ја задоволи побарувачката на Британија.

Канабисот е дефинитивно универзално растение... -

Извор: Cannabisculture

Friday, February 23, 2018

РЕЦЕПТ: Како да направите протеински шејк од канабис за подобар тренинг?

Лесен е за подготовка, а изобилува со протеини. Еве како да направите протеински шејк од канабис пред тренинг. Може ли протеински шејкови од канабис пред тренингот да помогнат да го направат вежбањето уште подобро? 


За хидрација и повеќе енергија
Кога станува збор за консумација на канабис пред тренинг, мислењето е поделено, но фактите говорат дека канабисот (активиран или не) во организмот делува како природен енергетски напиток. Некои корисници тврдат дека пушењето пред јога или било каков друг спортски тренинг, им дава акутен ментален фокус и се зголемување на силата, додека други го користат растението пред интензивен тренинг и тоа не во форма на џоинт. Исто така псотојат спортисти кои се наградуваат себе и своето тело со канабиноиди и протеиниод канабисот, по завршувањето на тренингот, за одмор и релаксирање на мускулите. За релаксирање на мускилите пожелно е да се користат масти со канабис кои загреваат и ја ублажуваат болката. Такви масти има веќе и кај нас по аптеките, а можете да си ги направите и сами.


Ако сметате дека припаѓате во првата група, тогаш имаме превкусен рецепт за Вас! Секој нутриционист или тренер ќе ви каже дека никогаш не е добро да вежбате на празен стомак (освен пост-кардио). Значи, ако барате да примите високо ниво на протеини, а исто така да добиете дополнителен поттик, можеби ќе сакате да размислите за протеински кана-шејк пред тренинг. Лесно е да се направи, да се наполните со протеини и хранливи материи и загарантирано ќе го подобри не само вашиот тренинг, туку целокупното здравје. Ајде да погледнеме како да направите едноставен протеински кана-шејк пред тренинг.


Состојки:

* 1 чаша млеко од канабис (види подолу);
* семки од канабис по желба;
* 2 лажици здраво ен протеин во прав;
* 1/2 лажица путер од кикирики;
* 1 лажица овес;
* 1/2 од банана;
* 1/4 чаша спанаќ.* Декарбоксилиран сатива канабис;
* Сами одлучете за јачината на ТХЦ во канабисот, но бидете сигурни дека ќе ја пресметате соодветната доза на ТХЦ најдобра за вас (сами сте свесни дали сте почетници или пак, ветерани кога станува збор за употребата на канабис);
* Општи упатства за почетници: 1 - 2 грама канабис на литар млеко;
* Млеко.


Начин на подготовка:

Прелесно... Сè што треба да направите е да го истурите вашето млеко во сад и да го измешате со вашиот канабис. Потоа, поставете го садот на висока температура околу еден час. Ќе ја намалите топлината, но ќе продолжите да го загревате уште еден час или два. Откако ќе го направите, можете да го исфилтрирате со газа, хулахопка или филтер за кафе (како при подготовка на масло/екстракт од канабис) ако е потребно. Протеинскиот канабис шејк е идеален пијалак пред тренинг, не само што го хидрира организмот, туку и поради тоа што во споредба со другите рецепти за шејкови од природни намирници, овој рецепт е најдобриот од сите, поврдуваат спортистите. Можете да го пиете и после тренинзите, поради тоа што инстантно ги надокнадува изгубените хранливи состојки.


Сатива шејк за пред, индика шејк за после тренинг! :)
1. Чекор еден: Измешајте ги состојките

Едноставно искомбинирајте ги горенаведените состојки во миксер или нутрибулет. Овие состојки се едноставно наша сугестија за протеински шеик, можете да експериментирате со намирниците, да ги менувате и/илида додавате по ваш избор, но главната состојка е кана-млекото.


2. Чекор два: Мешање

Измешајте ги состојките додека не се соединатво течна и густа форма. Ова треба да потрае од 30 секунди до една минута, во зависност од состојките и миксерот/блендерот што ги користите.


3. Чекор три: Уживајте

Тоа е тоа! Сега само претурете го во чаша и на здравје! Сега е време да го добиете посакуваниот задник и посакуваната телесна тежина во салата за вежбање или посакуваните бицепси. Протеинскиот шејк ви дава  енергија пред тренинг, секогаш можете да го консумирате и по тренингот, особено ако сакате да добиете обновување на енергијата после тренинг. Погледнете ја листата на најдобрите десет врсти канабис наменети за подобрување на тренингот. Ако одлучите да го користите за после-тренинг, можеби ќе сакате да користите индика-доминант канабис млеко, која треба да ви го опушти телото по тренингот. Ги очекуваме вашите креативни и вкусни канабис рецепти! :)

Автор: Кристина Т.
Извор: Hightimes

Thursday, February 22, 2018

91-годишен пациент со Алцхајмер и Деменција од Орегон конечно може нормално да живее со канабис

За да му помогнат на својот 91-годишен татко да се справува со гневот и агресијата поврзани со деменцијата, неговите деца биле непријателски настроени кон неговата медицинска грижа. Без да кажат на неговите доктори, тие го третирале со канабис. Една од неговите ќерки благодарение на својата медицинска позадина, како пензионирана медицинска сестра која живее во Портланд, слушнала за можните придобивки од екстрактите од марихуана кај пациенти со Алцхајмерова болест


Покрај ограничените истражувања на оваа тема и федералните закони во САД, маслото од канабидиол, станало последно средство за семејството. „Работите станаа навистина лоши и тој немаше да може да остане дома поради неговото агресивно однесување“ - рече неговата ќерка. Во изминатата година, со согласност на нејзините браќа и сестри и како лекарска одлука за нејзиниот татко, таа му даваше капсули од маслото на својот татко. Се покажа дека соединението помага при анксиозност, болка и други заболувања, изјавува порталот OregonLive не ги користи вистинските имиња на семејството на нивно барање заради приватноста.

Тие се чувствуваа изневерени од страна на медицинската установа, бидејќи нивната ситуација стануваше сè потешка и пострашна. Соочени со тоа што морале да го институционализираат својот стар татко, семејството одлучило дека ризикот е благ. Некои лекари ги предупредувале да се обидат без оваа пресвета и најбезбедна билка, велејќи дека канабисот може да има одредени ефекти кога се комбинира со фармацевтски лекови. Тоа донекаде е вистина, бидеќи канабисот навистина го регулира целиот организам, со што конвенционалните синтетички отровни прашаци во форма на таблети стануваат излишни. За ова семејство постигнатите резултати со канабисот беа вредни за обид.


Тој е многу посмирен“ - рече едната ќерка. „Тој сè уште се збунува и сè уште сака да си оди дома (кога е дома), но не ги вознемирува другите. Тој само изгледа многу посреќен“ - додава таа. Докторите не беа корисни, а неговата ќерка имаше тешкотии да најде веродостојни истражувања за канабисот. Семејството дознало за мала студија од Израел што покажа дека канабисот им помогнал на пациентите со Алцхајмер подобро да спијат ноќе, полесно да се социјализираат и да бидат помалку агресивни. Неговата друга ќерка вели дека тие биле загрижени, но само заради непознатото што ги чека, „но, (мојата сестра) прочитала многу истражувања, го сподели тоа со нас и ние размисливме дека немаме многу други опции. Мислевме дека доколку пробаме, тоа нема да му наштети на нашиот татко“ - заклучува таа. И во право беа!

Семејството не им кажало на 24-часовните старатели за што зборува нивниот татко. Тие рекоа само дека се обидуваат со нов лек. Ќерката ја користеше медицинската заднина за да му пристапи научно на новиот предизвик, почнувајќи со мала доза од 5 милиграми дневно и побарала од старателите да го пополнат прашалникот на крајот од секоја смена, документирајќи го апетитот на нејзиниот татко, однесувањето во текот на спиењето и расположението. „Требаше да бидам способна да мерам сè што се случува“ - рече таа. Таа ја зголемувала дозата постепено малку по малку.


Канабис за среќна и здрава старост! :)
За ова семејство лекот бил скап и тешко достапен, па таа проценува дека неговата месечна доза ќе чини 600 долари на мало и тоа не е целосната терапија. Тој сѐ уште не спие преку ноќ, но веќе не е агресивен. Институциите кои добиваат федерално финансирање, како што е Oregon Health & Science University, се оддалечија од медицинскиот канабис. Нивните лекари нема да им помогнат на пациентите да го набават. Тоа создава информативен јаз - пациентите не чувствуваат дека можат да разговараат со своите лекари за тоа, лекарите не се нужно добро обучени за најновите истражувања за канабисот, а пациентите потоа бараат совети од компетентните активисти, како нас.

Д-р Џенис Нокс (Janice Knox), анестезиолог кој ја основа американската клиника за канабиноиди во Портланд со своето семејство на лекари, се обидува да биде таков релевантен ресурс за информации. „Тоа е навистина тажно затоа што тие (пациенти) бараат информации“ - изјавува Нокс. „Тие сакаат да ги слушнат своите лекари, сакаат некој да седне и само да разговара со нив за добрите и лошите страни на канабисот“ - додава тој. „...мислам дека тоа што се случува е бидејќи има стигма за користењето на марихуаната и дека луѓето се чувствуваат како да е голема негативна работа, дека тоа што го прават е криминал, нешто што мора да се сокрие ... и тие се чувствуваат виновни за тоа“ - додава овој освестен лекар. „Ако сакаме да се справиме со федералниот проблем, тоа ќе мора да дојде од нашите професионални здруженија кои велат „погледнете, ова е практика на медицината“, ајде да разговараме за ова“ - заклучува тој.

Автор: Кате К.
Извор: Оregonlive 

Wednesday, February 21, 2018

Канабисот им помага на пациентите со ХИВ да одржат спознајна функција

При едно истражување на Универзитетот во Мишиген направено е револуционерно откритие дека марихуаната го забавува менталното опаѓање кое ги погодува 50% од пациентите со HIV


Лекот е џабе, ако си го пораснете сами!
Се верува дека спознајната функција се намалува кај инфицираните со ХИВ (human immunodeficiency virus) поради хроничното воспаление кое што се случува во мозокот“ - објаснил Норберт Камински (Norbert Kaminski), водечки автор на истражувањето кое може да се најде во онлајн весникот AIDS. „Ова се случува бидејќи имуниот систем постојано е стимулиран да се бори против болеста“ - додава тој. Вирусот хив ги напаѓа имуните клетки кои му се потребни на нашето тело за да се одбрани, сè додека пациентите примаат коктел од лекови за да ja „контролираат“ состојбата, белите крвни зрнца како резултат на тоа стануваат примарно стимулирани поради што настанува воспаление.


Камински и неговиот коавтор во истражувањето Мајк Рицо (Mike Rizzo), откриле дека ТХЦ ги намалува моноцитите - микроскопски воспалителни бели крвни зрнца и ги спречуваат да ги исфрлат штетните протеини во крвотокот. „Намалувањето на клетките може да го забави и дури и стопира воспалителниот процес, евентуално, помагајќи им на пациентите да ја задржат спознајната функција подолго“ -  вели Рицо. Примероци на крв од 40 пациенти со ХИВ биле тестирани за истражувањето и секој од нив се изјаснил дали конзумира канабис. Издвојувајќи ги белите крвни зрнца од примероците и споредувајќи го нивото на воспаление кај оние ХИВ позитивни кои користеле и кај оние кои не користеле трева, Камински и Рицо забележале значајно позитивно варирање меѓу оние кои конзумирале марихуана.

Пациентите кои не пушеле марихуана имале многу високи нивоа на воспалителни клетки во споредба со оние кои пушеле“ - потврдил Камински кој ги истражува ефектите на марихуаната врз имуниот систем скоро 30 години. „Всушност оние кои пушеле имале нивоа многу блиски со нивоата на здрава личност неинфицирана со хив“ - дополнува тој. „Ќе продолжиме да ги истражуваме овие клетки и како тие взаемно дејствуваат и предизвикуваат воспаление во мозокот“ - вели Рицо. „Она што го научивме од ова исто така може да има влијание на други мозочни болести како Алцхајмер и Паркинсонова, бидејќи се работи за истите воспалителни клетки“ - додава тој.

Универзитетот во Мишиген не е единствениот кој ја проучува врската меѓу канабисот и вирусот ХИВ бидејќи Универзитетот во Флорида во октомври 2017 година добил грант од 3,2 милиони долари од државниот институт за злоупотреба на лекови со кој ќе го финансираат истражувањето за здравствените ефекти на канабисот врз пациентите со ХИВ. Флорида има највисока стапка на нови инфекции од овој кобен вирус во САД и ја легализира марихуаната за медицинска употреба во ноември 2017 година. 5 годишното истражување ќе следи 400 пациенти со ХИВ од Флорида кои изјавиле дека моментално користат канабис, додека истражувачите собираат податоци за нивниот внес на канабиноиди и вршат увид на ефектите од растението врз спознајната функција, меморијата, вештините за планирање, како и терапевтските ефекти кај оние ХИВ позитивни кои се соочуваат со болка, стрес и отежнато спиење. „Повеќе луѓе кои користат марихуана за специфични здравствени индикации имаат идентифицирано стратегии за користење марихуана кои тие ги наоѓаат најефективни и ние можеме да научиме од овие искуства“ - вели д-р Роберт Кук (Robert Cook), водечкиот истражувач во групата и професор по епидемиологија и медицина на Универзитетот во Флорида.

Извор: Marijuana

Tuesday, February 20, 2018

Истражувачите конечно потврдуваат дека ракот е болест создадена од човекот!

Ракот е толку голем здравствен проблем во светот, сега се проценува дека во некои делови од светот еден од двајца луѓе ќе бидат дијагностицирани од рак во некоја фаза од нивниот живот. Лекот за рак одамна е познат. Тој е од растително потелко и се нарекува канабис. Лекот за рак не е хемотерапија!  Но, најстрашниот дел е тоа што изгледа дека ракот се појавува од никаде


Египќаните не боледувале од рак!
Ако тргнеме по стапките на ракот од 1950 година, постарите луѓе ќе се сетат на ракот како нешто што во нивно време било прилично невообичаено, многу опасно и неправилно разбрано. Истражувачите од Универзитетот во Манчестер потврдија кои лекари се сомневаат - причината поради која стапката на карцином е неверојатна е тоа што оваа болест е „болест на модерното време“. Тимот истражувачи ја фокусираа својата студија на испитување на скелетите на мумифицираните тела кои живееле пред илјадници години. Тие откриле дека ниту една „мумија“ не умрела од рак и немало присуство на тумори во нивното тело за време на смртта.


Овој резултат докажува дека ракот е нешто што се развило во последниве години, туморите може да се развијат и растат во нашите тела поради околностите во кои сега живееме. Лошите диети и изборот на начин на живот, на пример живот во седечка положба, влијание од зрањења од електрични апарати, штетни лекови и штетни лекарски прегледи, премалку вежбање и јадењето на преработена конзервирана високопроцесирана вештачка храна и пластифицирана храна што содржи хемикалии се фактори кои придонесуваат за рак овие денови, услови на кои Египќаните едноставно не биле изложени.


Сешат - Египетска Божица на мудроста, знаењето и канабисот!
Водечкиот истражувач Мајкл Цимерман (Michael Zimmerman) рече:

Во античкото општество без хируршка интервенција, доказите за рак треба да останат во сите случаи. Виртуелното отсуство на малигноми во мумиите мора да се толкува како укажување на нивната реткост во антиката, што покажува дека факторите кои предизвикуваат рак се ограничени на општества погодени од модерната индустријализација


Додека професорот Розали Давид (Rosalie David) забележал:

Во индустријализираните општества, ракот е на второ место само до кардиоваскуларните болести како причина за смрт. Но, во античките времиња, тоа беше исклучително ретко. Нема ништо во природната средина што може да предизвика рак. Затоа мора да биде болест направена од човекот, до загадување и промени во нашата исхрана и начин на живот. Важно за нашата студија е тоа што дава историска перспектива на оваа болест. Можеме да направиме многу јасни изјави за стапките на рак во општествата, бидејќи имаме целосен преглед. Погледнавме низ милениуми, а не сто години и имаме маси на податоци. Сепак, опсежните древни египетски податоци, заедно со други податоци од милениуми, му дадоа на современото општество јасна порака - ракот е вештачка болест создадена од човекот и нешто што можеме и треба да го решимеАвтор: Monique Konopova
Извор: ItrustnaturalcuresАnonhq

Запознајте ги Canna Nannas: Бабички кои ги поддржуваат здравствените придобивки од канабисот за постари лица

Една група постари љубителки на тревата се зафаќа со турнеја на источниот брег на Австралија за да ги едуцира своите сограѓани за здравствените придобивки од канабисот. Идејата беше развиена за време на патувањето во Мелбурн во јули минатата година, кога четворица пријатели, шегувајќи се за „Canna Nannas“, контактираа со американската група за легализација на канабисот „Grannies for Grass


Овие паметни бабички Кана Нанас се промената!
Тие наскоро беа официјални Grannies for Grass (Бабички за тревата) амбасадори за Австралија, иако тие се одлучија да го зачуваат австралискиот прекар „Canna Nannas“. По „огромниот“ одговор на нивната прва работилница на Голд Коуст во септември минатата година и неколку работилници на друго место, Кана Нанас закажаа турнеја во 2018 година на регионални места, Квинсленд и Нов Јужен Велс. Нивните семинари се фокусираат на медицинската употреба на производи од канабис и важноста на вклучување на семето од коноп во човечката исхрана. Тие се отворени работилниците се наменети за пошироката јавност, даваат целосни правни совети и покрај масовното присуство на полицијата за време на нивните настани.


Тековниот систем е несоодветен

Во 2016 година, Федералната Влада усвои закони кои дозволуваат употреба на медицински канабис во ограничени случаи, при што Владата на Квинсленд минатата година го легализираше пристапот со лекарски рецепт. Но, достапноста на производот преку медицинскиот систем останува полна со тесни грла, црвена лента и збунетост, при што само 500 австралијци сега легално користат дозволен канабис. Лекарите и пациентите предупредија за континуираното постоење на просперитетен црн пазар кој ќе се грижи за пациентите кои не можат да го добијат производот со рецепт. Ко-основачот на Кана Нанас, Деб Линч (Deb Lynch), рече дека системот каков што е во моментов е несоодветен за многу пациенти со итна потреба.


Г-ѓа Линч држи јавно предавање за канабисот! 
Настаните, наместо тоа, ги поттикнуваат учесниците да го заобиколат медицинскиот систем и да направат сопствени масла, путери, тинктури, лосиони и масти. За да се избегне одговорноста, групата не ги советува пациентите каде може да најдат состојки, туку им демонстрира методи на екстракција на маслото од канабис, на кора од портокал наместо канабис. Г-ѓа Линч изјави дека ја изгубила вербата во медицинскиот систем за да обезбеди олеснување за нејзината здравствена состојба. „Имам воспалителен артритис... Имам автоимуно заболување и проблеми со хронична болка од повреда на 'рбетниот столб“ - рече таа. „Сите се успешно третирани со канабис, што не беше случај со мејнстрим лековите“ - додава таа. Г-ѓа Линч е уверена дека сегашниот систем ги принудува пациентите да користат извор на канабис илегално од дилерите на дрога или се оставени самите себе.


Потешкотии за добивање рецепт

Таа рече дека направила неколку обиди да добие легален рецепт, но ѝ било кажано дека нема лекари во нејзината област кои аплицирале за дозвола. „Се обидов да поминам низ правните патишта, бидејќи имам повеќе услови за кои би можела да добијам ‚рецепт за канабис‘. Во мојот случај ми треба конкретна мешавина на специфични видови со цел да ја задржам контролата врз мојата автоимуна болест, која е прогресивна“ - објаснува таа. Нелегално е да се купи канабис од дилери или да се одгледува билакта дома без дозвола. „Јас сум сè уште во позиција каде што сум принудена да си го правам сама затоа што немам алтернатива“ - додава.


Производите од коноп се легално достапни како храна од 2017
Ние ги предаваме вештините што се сосема легални за секој да знае и користиме целосно правни производи“ - рече таа. Г-ѓа Линч рече дека групата ја усвои политиката „не прашувај, не кажувај“ (што на нашки би се рекло „ќути си - дупи си“=) и учесниците може да си отидат уверени дека сите информации кои ги добиле се легални. „Секој има право да знае како да помине низ овие процеси и да ги комплетира овие методи за екстракција, така што ако одат дома тие знаат каде и што треба за да си направат сопствен лек, тие знаат како да го направат тоа. Луѓето врескаат за овие информации, а Владата знае дека врескаат, но ги игнорираат, се преправаат дека не се ни таму“ - заклучува.


„Војна против пациентите“

Производите од коноп се легално достапни како храна од 2017 година, но медицинскиот канабис останува цврсто регулиран на штета на пациентите, значи само комерцијалните производи се дозволени, а здравјето на луѓето воопшто не е важно... Г-ѓа Линч рече дека неодамнешниот настан во близина на Макеј, кој привлече 80 луѓе во текот на два дена, покажа дека постои вистинска потреба од производи од канабис во заедницата, кои не се решаваат во законодавството. „Тоа навистина е војна врз пациентите“ - рече таа. „Ние не се бориме само со Владата, ние се бориме против академската медицинска установа која... нема апсолутно никакво образование не само во врска со медицинскиот канабис, туку ... и за физиолошките процеси зад неа. Пациентите навистина се оние кои страдаат низ сето ова и крајно време е да застане“ - заклучува. Кана Нанас ќе одржат едукативни семинари на Sunshine Coast, Beenleigh, Coffs Harbour, Townsville, Rockhampton и Гладстон во наредните месеци.

Автор: Кате К.
Извор: ABC.net.au

Monday, February 19, 2018

Д.П. е скопјанец кој целосно го уби меланомот во рекордно време со секојдневно мачкање со домашно масло!

Овој скопјанец целосно го уби ракот на кожа со канабисово масло! КАНАБИСОТ Е ЛЕК!!! Секојдневното мачкање на кожата со вистински домашен екстракт ги убива: меланомите, тртките, бемките, изгорениците, лузните...

Македонски доказ дека канабисот е ЛЕК!
40 годишниот жител на Скопје до сега над 23 години превентивно се дружи со билката канабис, којашто успешно се грижи за неговото најоптимално здравје. Благодарение на превентивната употреба на канабисот, ракот на кожа (меланомот) настанат од зрачење, воопшто не сакал ни да се развие цели три години. Но, тој реши да му стави крај на туморозниот израсток на неговото чело!


420 Macedonia: Знаевме дека многу брзо ќе се вратиш со оваа вест на нашиов портал, но искрено не учекувавме дека толку брзо! :)
Д.П.: „Јас сум човек од збор. Со тебе ќе бидам каде треба чоек! Искористи го ова те молам некако

420 Macedonia: Овој експеримент ти одлучи да го направиш на себе за самиот да се увериш дека овој семоќен лек навистина помага! Твојата порака до сите противници на канабисот?


Д.П.: „Да се е*ат у гз тие што се против! Треба сега да им помагаме на другите! Значи сега сакам и јас да бидам активист. Ќе ризикувам сè, на кого му треба помош. Сакам да ти бидам десна рака ако е можно“ - истакнува нашиот револтиран активист од Скопје, кој сака сите да дознаат и да го пробаат овој семоќенм лек!!! :)

Повеќе за битката на овој дечко, кликнете тука

Автор: MoniQue Konopova

Правилна декарбоксилација на канабидиол! Како и кога CBD-A станува CBD?

Суровиот канабис најчесто содржи THC-A (THC Acid) и CBD-A (CBD Acid). Декарбоксилацијата ја отстранува карбоксилната киселина, конвертирајќи го ТХЦ-А во ТХЦ и ЦБД-А во ЦБД, односно канабисот се активира                                                         
                                                                                                                            
Навидум ЦБД и ТХЦ маслата се многу слични
Загревањето ја декарбоксилира (активира) марихуаната. Ова е причината зошто пушењето марихуана е поефикасно отколку да се изеде истата количина сурова марихуана. Ние немаме ензим што го декарбоксилира канабисот за нас. Канабисот мора да биде декарбоксилиран (активиран) ако правите канапутер или масло, тинктури, итн. Додека ТХЦ-А и ЦБД-А имаат некои лековити ефекти, тие се во сенката на THC и CBD. Првите не се биоактивни, а другите две се. За да го декарбоксилирате канабисот, ставете го сувиот материјал во претходно загреана рерна во покриен сад. Очекувајте 10% губење на тежината кога активирате (30 грама станува 27 грама). За максимална конверзија на THC-A во THC, загревајте го канабисот на 118,3°C (245°F) во времетраење од 45-60 минути. Активирањето на домашен суров екстракт (масло) од канабис по методата на Рик Симпсон може да се изврши и на 120°C во времетраење од 20-30 минути.


За максимална конверзија CBD се загрева на 118,3°C (245°F) за 60-90 минути. Кога e правилно декарбоксилиран, канабисот ќе биде потемen, сув и лесно ќе се дроби. Некои сугерираат канабисот (или маслото кое се активира) треба да се дрши подолго во рерна или на малку повисока температура за да се добијат повисоки нивоа на CBD, на пример околу 2-4 часа. Идеално би било да се направат два теста: еден би го мерел времето (15 минути - 4 часа) и другиот температура (240°F- 340°F). Тестирањето на времињата на декарбоксилација и температурите на овој начин е слично на тест лентите што ги користат фотографите во темната соба. За да добиете масла со висок процент на ЦБД, како на пример за третирање на епилепсија и аутизам, покрај тоа што треба да бидат направени од врсти кои имаат висок ЦБД профил, сатива врсти или индустриски коноп, внимавајте исто така соодветно да декарбоксилирате. За повеќе ЦБД во овие масла можете да ги додадете и листовите од билката.


Треба да биде направено од сатива
Бидете предупредени и планирајте однапред дека ќе се ослободуваат мириси. Ако вашата рерна има функција за одложено стартување, може да декарбоксилирате ноќе. Бидејќи декарбоксилирањето испарува некои од терпените, терпеноидите и другите ароми, понекогаш може да додадете 50% повеќе суров канабис колку што е декарбоксилиран за конечниот микс, велат експертите. Слично е како со завршувањето на хмељот кога правите пиво. Може да се залагате за она што ние го нарекуваме канабиноиден коктел, а.к.а. Ентуражниот ефект, свесен целосен процес на екстракција на растенијата. Компромисот е дополнително ТХЦ-А и ЦБД-А, но реалноста е повеќе терпени.Сурово масло

Ова масло е обично купено од луѓе кои бараат да добијат масло од CBD со сите други соединенија кои постојат во конопот, како и CBD. Често гледаме луѓе кои го купуваат ова масло, кои страдаат од проблеми со анксиозност, несоница и други благи до умерени проблеми. Суровото CBD масло нема да се обработува понатаму од неговата оригинална екстракција и затоа содржи други соединенија во него, како што е мал растителен материјал (микроскопски мал), липиди (маснотии), хлорофил и терпени, меѓу другото, бидејќи не е филтрирано.


Бојата на ова масло обично е темно зелена до црна и има дебела конзистентност. Суровите масла обично се избор за луѓе кои бараат да имаат корист од употребата на целото растение коноп, а не само канабидиол. Суровото CBD масло сè уште има способност да има повеќе проценти на CBD. Сурови или нефилтрирани не-декарбоксилирани верзии на CBD масло секогаш ќе бидат најевтина опција бидејќи не е обработено понатаму од оригиналната екстракција. Суровото ЦБД масло обично содржи понизок процент на ЦБД (канабидиол) по волумен во споредба со декарбоксилираното.


Декарбоксилирано масло

Ова масло најчесто се купува од луѓе кои прават свои CBD edibles (прехранбени прпоизводи со ЦБД) и имаат умерени проблеми со анксиозноста, како и несоница, артритис и мигрена. Декарбоксилираното е слично со суровото, освен што е активирано и прочистено. Процесот на декарбоксилација се смета за начин да се зголеми силата или ефективноста на ЦБД во ЦБД смолата и нуди побрзо време на реакција за ЦБД маслото откако ќе се внесе во вашето тело. Според Википедија: „Декарбоксилација е хемиска реакција која ја отстранува карбоксилната група и ослободува јаглерод диоксид (СО2). Обично, декарбоксилација се однесува на реакција на карбоксилни киселини, отстранување на јаглероден атом од јаглероден ланец“.


Поголем процент на ЦБД од ТХЦ од фановите
Декарбоксилираното CBD масло има повеќе ЦБД по мг. Во суштина декарбоксилацијата ќе го претвори CBDA во CBD што е не-киселинска молекула која подобро ќе одговара на вашите CBD рецептори и ќе биде повеќе „активна“ во вашето тело. Декарбоксилацијата често се нарекува „активирање“, што може да остави впечаток дека ЦБД што не е декарбоксилирано нема да има бенефиции, бидејќи не е „активно“, но тоа не е случај, едноставно кога е маслото активирано ќе биде многу полесно примано од вашето тело. Декарбоксилираната форма на CBD масло обично ќе биде темно зелена до црна со дебела конзистентност на собна температура.


Автор: MoniQue Konopova

Sunday, February 18, 2018

Канабисот го спречува проширувањето на вирусот ХИВ!!!

Според откритијата објавени во весникот PLOS ONE, истражувачите имаат потврдено дека супстанциите слични на марихуаната ги активираат рецепторите на имуните клетки кај човекот кои директно го инхибираат ХИВ во доцната фаза на СИДА


Канабисот може да помогне!
Марихуаната е многу корисна за третирање болки, губење на тежината и намален апетит кај пациенти со напредна сида. Научниците под закрила на факултет за медицина Mount Sinai го спровеле првото истражување за да откријат како рецепторите за марихуана на имуните клетки - канабиноидните рецептори ЦБ1 и ЦБ2 влијаат на проширувањето на вирусот. Истражувачот и активист Jason Mihaldas вели дека истражувањето конечно го оправдува она што про-марихуана заедницата отсекогаш го знаела.
Декади на анегдотични и емпирични докази сега се валидирани од научната заедница, но не е добро што го користат ова истражување за нивни себични мотиви - да ја однесат марихуаната од нејзина сурова медицински ефективна форма до друга која ќе биде медицински неефективна со процесирачки агенси променувајќи го она за што природно е створена... да лекува“ - вели тој. Научниците ќе го искористат истражувањето за ефектите на овие рецептори за да направат нови лекови кои ќе ѝ донесат приход на фармацевтската индустрија.


Знаевме дека канабиноидните лекови како марихуаната можат да имаат терапевтски ефект кај пациенти со сида, но не разбравме како влијаат врз проширувањето на самиот вирус“ - вели д-р Кристина Константино (Cristina Constantino) од факултетот за медицина Моунт Синаи. „Сакавме да ги истражиме канабиноидните рецептори како мета на фармацевтските интервенции кои ги третираат симптомите во доцна фааза на сида и кои спречуваат подалечен развој на болеста без непосакуваните ефекти на марихуаната“ - додава таа.

Хив ги заразува активните имуни клетки кои го носат вирусниот рецептор CD4, што ги онеспособува овие клетки да се изборат против инфекцијата. За да се прошири вирусот неактивните имуни клетки треба да се активираат. Во напредна фаза на сида, хив мутира за да ги зарази неактивните клетки влегувајќи во клетката користејќи го сигналниот рецептор CXCR4. Третирајќи ги клетките со канабиноиден агонист кој го поттикнува ЦБ2, д-р Константино и тимот од Моунт Синаи откриле дека ЦБ2 го блокира сигнализирачкиот процес и ја угушува инфекцијата во неактивните имуни клетки.


Непсихоактивните канабиноиди како канабидиолот се баш поволни за употреба бидејќи ја одбегнуваат токсичноста која се среќава кај психоактивните канабиноиди во големи дози корисни во методот за новото откритие. ЦБД (канабидиолот) е медицински докажано дека го инхибира растот на канцер клетките. Покажано е дека е и ефективен нетипичен антипсихотик при третирање шизофренија, ЦБД има врска и со количеството на ТХЦ кое мозокот го процесира, балансирајќи го психотропниот ефект на марихуаната. Баш ова е причината поради која моќта на суровиот канабис го привлекува вниманието од луѓето. Тимот од Моунт Синаи инфицирал здрави имуни клетки со хив, потоа ги третирал со хемикалија која го поттикнува ЦБ2 рецепторот наречена агонист. Откриле дека хемикалијата ја намалила инфекцијата кај останатите клетки. „Да се развие хемикалија која го поттикнува само ЦБ2 како дополнителен третман наместо стандардна антивирусна терапија, може да помогне со ублажување на симптомите на сида во доцна фаза и да го спречат проширувањето на вирусот“ - вели д-р Константино.

Бидејќи хив не користи CXCR4 за да ја засили инфекцијата на имуните клетки во раните фази на инфекцијата, ЦБ2 агонистите се ефективен антивирусен лек само во болеста во доцна фаза. Како резултат на ова откритие, истражувачкиот тим воден од докторите Бењамин Чен (Benjamin Chen) и Лакчим Деви (Lakchim Devi) на факултетот за медицина Моунт Синаи, планираат да развијат модел на стаорец со доцна фаза на сида, со цел да ја тестираат ефикасноста на лекот кој го активира ЦБ2 ин виво. Сега кога научните докази се јавни, мора да се направи согласен напор од сите нации за да се заврши со нелегалноста на марихуаната. Да се поседува и употребува растение никогаш не треба да биде криминална навреда и корпоративната алчност како извор на овие закони доаѓа на виделина.

Извор: Real Farmacy, WakeUpWorld

Friday, February 16, 2018

Како да се стимулира ендоканабиноидниот систем без употреба на канабис?

Кога луѓето ќе слушнат за сите здравствени состојби кај кои може да помогне канабисот, некои можеби се прашуваат како една билка може да има толку многу моќни медицински својства без сериозни несакани ефекти. ЕКС може да се стимулира и на други начини, не само со мајчиното млеко и канабисот! Д-р Дастин Сулак (Dustin Sulak) кој е канабис екстерт и основач на сраницата Healer.com, медицински ресурс за едукација на пациентите во врска со канабисотна порталот Leafly даде детално објаснување за тоа како да го стимулираме ЕКС без канабис

Д-р Дастин Сулак е основач на овој портал за канабис едукација
Чудесното функционирање на канабисот во нашите тела ги натера истражувачите да откријат систем на физиологијата кој работи во сите нас за постојано одржување на хомеостазата (или рамнотежа) на клеточно ниво. Тоа беше именуванo како ендоген систем за канабиноиди (ендоканабиноиди) по растението што доведе до идентификација на овој наш вроден телесен систем. Тој е еден од најважните физиолошки системи кои се вклучени во воспоставувањето и одржувањето на здравјето на луѓето.


Ендоканабиноидите и нивните ЦБ2 и ЦБ1 рецептори се наоѓаат низ телото: во мозокот, органите, сврзните ткива, жлездите и имуните клетки. Во секое ткиво, канабиноидниот систем врши различни задачи, но целта е секогаш иста: хомеостаза, одржување на стабилно внатрешно опкружување и покрај флуктуациите во надворешното опкружување. Телото  природно произведува сопствени канабиноиди. Соодветните дози на канабис, исто така може да го регулираат и тонизираат вашиот ECS. Растението, сепак не е единствениот начин да го поддржите вашиот ECS. Вие можете да го стимулирате вашиот ECS природно со вкусна храна за подобрување на ендоканабиноидите, нивно поттикнување и пријатни активности кои можат да доведат до широко распространети здравствени придобивки.


Повеќето од нас не сфаќаат дека нашите тела постојано создаваат канабиноиди. Овие молекули функционираат како ТХЦ и другите канабиноиди кои ги има во растението и бидејќи се од човечка природа тие се наречени ендоканабиноиди. Нашите клетки произведуваат и користат канабиноиди на прецизни начини и одговораат на стрес, болест и повреда, а тоа луѓето ги прави здрави и отпорни на надворешните и внатрешните влијанија. Постојат докази дека ендоканабиноидниот систем на некои луѓе ЕКС (ECS) можеби не функционира најоптимално, а ЕКС е одговорен за контролата на сите други системи во нашиот организам. Ова може да се реши со додавање на правилна доза на дополнителни канабиноиди од растението канабис во секојдневната исхрана. Покрај канабисот, одредени храни и активности, исто така можат оптимално да ја помогнат функцијата на ЕКС, да го подобрат здравјето и да ја подобрат ефикасноста на медицинскиот канабис.
Храна за поттикнување на ендоканабиноидите

Есенцијалните масни киселини, чоколадата, билките, зачините и чаевите природно го стимулираат ЕКС!


* Есенцијални масни киселини

Здравиот сооднос на омега-3 и омега-6 масни киселини може да ја зголеми активноста на ECS. Ендоканабиноидите се произведуваат од арахидонска киселина (омега-6 масна киселина). Семето од коноп е пребогато со ваквите масни киселини (омега 3, 6 и 9). Имајќи доволно арахидонска киселина е од суштинско значење за производство на ендоканабиноид, но доколку ja има премногу, тоа може да доведе до намалување на регулацијата на канабиноидните рецептори. Повеќето западни диети веќе содржат вишок омега-6 масти, кои  најчесто се наоѓаат во масла за готвење како што се сончоглед, пченка и соја, а во производите од животинско потекло, како што се месото, живината и јајцата.


Омега-3 масните киселини се потребни за да се балансираат омега-6 мастите, така што ECS може правилно да функционира. Овие масни киселини се многу потешки за да се примаат преку исхраната, а исто така е докажано дека имаат кардиоваскуларни и невролошки здравствени придобивки. Идеален сооднос на омега-3 со омега-6 во исхраната е 1:1, а типичната западна исхрана често има сооднос 1:10. Животнинските извори на омега-3 се најмоќни, но вегетаријанските извори имаат тенденција да обезбедат и други одлични здравствени придобивки на овие состојки ите како потребни за здрав ендоканабиноиден систем!


Извори на ендоканабиноидни масни киселини:

Семиња од коноп и масло од коноп;
Семе од лен и ленено масло;
Чиа семе;
Ореви;
Сардини и аншоа;
Јајца (омега-3 збогатени).


* Чоколадо

Какаото во прав содржи три соединенија кои се структурно многу слични на ендоканабиноидите. Овие соединенија можат да го инхибираат распаѓањето на сопствените ендоканабиноиди во телото, што резултира со повисоки нивоа на ендоканабиноиди и може да имаат некои активности за самата канабиноидна активност.  Содржината на соединенијата слични на канабиноидите во чоколадото варира и е највисока во темното чоколадо и суровото какао. Другите состојки во чоколадото можат да помогнат во спречувањето на срцеви заболувања, мозочен удар и деменција. Побарајте најмалку 70% темно чоколадо или обидете се да додадете сурово какао, најдобар избор се чоколадите кои веќе се продаваат во некои земји со додаток на семки од коноп за зголемен внес на здравите масни киселини.  


* Билки, чаеви и зачини

Бројни билки и чаеви содржат соединенија кои можат да го подобрат ECS. Бета-кариофиленот е терпен во: црниот пипер, мелем од лимон, хмељ, каранфилче, канабис, оригано, цимет и неколку други билки. Тие селективно го стимулираат CB2 рецепторот, кој е истражуван за развојот на третмани за воспалителни нарушувања. 


Ехинацеа - често користена од билкарите во период до две недели за да го стимулира имунолошкиот систем за време на инфекциите, исто така содржи и агонисти на CB2;

Camelia sinensis - попозната како „чај“, содржи соединение кое го спречува распаѓањето на ендоканабиноидите, и друго соединение кое може да ги стимулира канабиноидните рецептори;

Курмерен - жолт зачин во кари прав, содржи куркумин, кој исто така ги зголемува ендоканабиноидните нивоа меѓу другите здравствени придобивки.


Јадете органска храна и избегнувајте пластика 

Поради некои пестициди (на пример, хлорпирифос и пиперонил бутоксид) се јавува нарушување на ECS. Особено е важно да се избере органска храна кога се купува месо, млечни производи и квалитетни производи кои не содржат пестициди. Фталатите (Phthalates) се состојки во пластиката, често додавани во контејнерите за пластични шишиња со вода, се познати како блокатори на канабиоидните рецептори кои го нарушуваат хормоналниот систем на телото. Изберете стакла или амбалажа за храна од стакло, хартија или од не'рѓосувачки челик, секогаш кога е можно и никогаш не јадете храна која е загреана во пластика!


* Алкохол

Редовното користење на умерени до големи количества алкохол исто така може да го оштети ECS, така што за оптимална здравствена и ендоканабиноидна функција, ве молиме фокусирајте се на умереност кога ќе решите да пиете. Препорачуваме избегнување на алкохолот во целост и размислете 420 пати пред да решите следен пат да се начукате!Активности за подобрување на ендоканабиноидите

Одредени активности можат природно да ја подобрат функцијата на ECS, да го подобрат вашето здравје, да ја зголемат ефективноста на медицинскиот канабис и да ви помогнат да се чувствувате одлично.


Активности за намалување на стресот

Додека хроничниот стрес може да го онеспособи вашиот ECS, високо-подесениот ECS може да ве заштити од штетните ефекти на стресот. Инкорпорирањето на вежбањето во вашата секојдневна рутина ќе го одржи вашиот ECS, но само ако уживате во овие активности! Студиите за животни нè научија дека ако вежбате, вашиот ECS ќе ја толкува активноста како стрес, но слободното избирање и уживање во истата активност може да има спротивен ефект на стресот, т.е. да има релаксирачки ефект и всушност да ги зголеми нивоата на ендоканабиноиди во организмот. 


Дружењето и водењето љубов, исто така може да биде одлично за намалување на стресот и подобрувањето на функцијата на ECS. Стаорците во социјална изолација произведуваат помалку канабиноидни рецептори, додека социјалната игра и однесувањето ја зголемуваат функцијата на ECS. Делот со велнесот на Healer.com содржи едноставни вежби кои се лесни за секого и се дизајнирани да го стимулираат ECS и да ги зголемат ефектите на канабисот.


Еве неколку предложени ендоканабиноидни активности за подобрување на здравјето:

Социјална интеракција;
Неструктурирано време за играње (ова е важно и за возрасните!);
Јога;
Масажа;
Вежби за дишење;
Секое доброволно и пријатно вежбање.

Автор: Кате К.
Извор: Leafly