Monday, September 21, 2020

Сите наши тековни простории за одгледување успешно работат од пред неколку дена!


Конечно дојде и тоа време! Сите простории успешно работат веќе 7 дена и сите Ваши билки витално растат и се развиваат до својот целосен потенцијал!Ние сме многу горди што успеавме во ова и покрај сите мерки и ограничувања од Корона вирусот и сега сме посилни од кога било порано. Со оглед на ова, сакаме да ја завршиме GMP лиценцата за приземјето што е можно поскоро во Ваш и наш интерес, следните простории сè уште треба да се пренаменат:

  • Алфа (Alpha)
  • Браво (Bravo)
  • Собата со мајките (Mother room)


Ќе започнеме со реконструкција и изградба на просториите по сегашниот раст во Алфа и Браво просториите, за да можеме да ја добиеме GMP лиценцата за целото приземје со максимална брзина - што во моментов е во план од подолго време.


Често поставувано прашање од страна на CannerGrow корисниците: „Како влијаат врз мене како сопственик на растенија во овие простории, конверзиите од Алфа и Браво?“ Откако ќе порасат моменталните стебла во Алфа и Браво, одгледувањето во овие две простории ќе биде паузирано приближно 4-6 недели, бидејќи работата со реновирањето ќе се одвива во собите, како и надвор. Потоа ќе се сади повторно директно и сè ќе продолжи како и обично.


Во исто време, се разбира, сите подготовки за GMP сè уште траат, вклучително и тековно пишување на капитални документи за да се поднесе апликацијата што е можно побрзо.


Ајде да ја правиме историјата заедно!

- Вашиот тим на Cannerald & CannerGrow.


Автор: MoniQue Konopova
Извор: Cannerald

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Monday, September 14, 2020

Колку може да заработите годишно од едно канабис стебло купено во CannerGrow?

ЛИНК ЗА БЕСПЛАТНА РЕГИСТРАЦИЈА: https://cannergrow.com/r/MV1ZSK
   


MoniQue Konopova: Кога стануваш сосптвеник на канабис растeние во Cannerald, стануваш доживотен сопственик, што значи заработуваш од тоа стебло, кое е заменувано после секоја берба, до крајот на твојот живото! Јас веќе заработив 51 ЕУ од провизија, т.е. процент од тоа што еден од моите членови во второто ниво купил канабис билка. Многу нови членови постојано ме прашуваат за приближната сума на пари што можат да ја заработат во текот на 1 година од 1 купено ратение во CannerGrow. Може ли да ми кажеш колку е тоа приближно и како да им го објаснам тој дел од учеството во проектот CannerGrow? Ова е дилема на оние кои дури и се плашат да се регистрираат, затоа што мораат да знаат сè детално и тоа е нивно неприкосновено право. Однапред ти благодарам.Eugen (лицето коешто ме зачлени во CannerGrow): Планирани се 4 до 5 берби годишно, за една берба се добива околу 70 € ... значи вкупно помеѓу 280 - 350 € годишно, доколку сте сопственик на само 1 стебло во CannerGrow. На страницата, откако ќе се најавите тоа детално е објаснето кога купувате растенија. MoniQue Konopova: И те молам да разјасниме и друго прашање, што често ми го поставуваат новите корисници: „Која е гаранцијата дека компанијата нема да банкротира и како инвеститорите можат да бидат сигурни за нивната инвестиција, бидејќи се вели дека тие заработуваат профит до остатокот од својот живот? Благодарам“Eugen: Немате 100% гаранција за каква било инвестиција, на пример може да ја изгубите работата во секое време преку ноќ и да бидете отпуштени доколку банкротира фирмата во којашто работите. Но, може да потврдите дека канабисот е заштитен од кризи, што беше забележано и за време на Короната. Другите компании банкротираа во тој период, но не и канабис индустријата, којашто е една од најпросперитетните индустрии на иднината.


ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:Автор: MoniQue Konopova
Соговорник: Eugen
Извор: Telegram (група за комуникација на членовите на CannerGrow)

Sunday, September 13, 2020

Секое растение дава просечно 47,5 грама цвет од канабис во Cannerald!

Среќни сме што можеме да објавиме дека третата берба од собата „Алфа“ е наш нов успех! Целиот наш Канералд тим е воодушевен што може успешно да им ја понудиме на нашите клиенти третата реколта од собата Алфа - жетвата е успешно објавена на Вашата огласна табла“ (откако ќе се најавите во CannerGrow) - истакнуваат од Канералд

Tретата берба од собата за одгледување АЛФА!

Изненадување:

Поради големата побарувачка на заедницата за наша поддршка, сега имаме изненадување за сите наши клиенти за тековната реколта во собата Алфа: Ставивме сè што е можно во движење и сега можеме гордо да Ве информираме дека можеме да дозволиме бербата од Алфа-собата да се испорача во ЕУ како еднократен тест пред општо да се спроведе подоцна! Бидејќи моравме да го измиеме ТХЦ - за да се усогласиме со 0,2% ТХЦ во согласност со ЕУ стандардите и логистички да се справиме со сè, 35% од ЦБД се одзема од испораката во ЕУ. Искрено се надеваме дека ќе Ве удостоиме уште повеќе со оваа можност и дека активно ќе ја користите оваа понуда од наша страна!


Други важни информации:

Отсега па натаму, секој клиент на CannerGrow има време од 4 недели по запишувањето на жетвата во Вашата огласна табла, за да дозволи ЦБД да биде испорачана или да ни ја продаде - ова се однесува на сите соби. Ве замолуваме да ги пренесете овие информации на вашите тимови, пријатели и филијали. Во иднина, ние ќе продолжиме да даваме сè од себе и ќе се обидеме да го искористиме целосниот потенцијал на одгледување канабис за Вас. Му благодариме на секој од Вас за Вашата доверба и со нетрпение очекуваме да соработуваме повторно со Вас!

Вашиот Cannerald тим.
Објавено на 8 јули, 2020.


Дали ја слушате класичната музика во позадина? 
Каннералд прави сè за канабис растенијата да разтат подобро и да даваат поголем принос!


Автор: MoniQue Konopova
Извор: Cannerald

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Friday, September 11, 2020

Ексклузивна прошетка во компанијата CANNERALD со еден од основачите - Левин Амвег!

Почитувани CannerGrow учесници! Најдобрата швајцарска канабис компанија Cannerald конечно повторно може да Ви понуди тури со водич во нивниот уникатен и импресивен најмодерен објект за одгледување медицински канабис! Во времетраење од 90 информативни и возбудливи минути, инспиративниот ко-основач Левин Амвег ќе Ве води низ светот на зелениот иден пазар!


ЛИЧНО разгледајте ја најпрофесионалната канабис компанија КАНЕРАЛД!

Дали Ви здосадија фотографиите и видеата што секојдневно Ви ги пласирам по социјалните мрежи? Дали сакате да погледнете како навистина изгледа канабис компанијата Канералд и можеби да го направите првиот чекор кон Вашата успешна иднина? Нашиот легендарен ко-основач, врвен претприемач и возач на формула - Левин Ким Амвег, ќе Ве води низ нашите футуристички простории за канабис во времетраење од час и половина, ќе се фотографира со Вас и ќе одговори на сите Ваши прашања и дилеми во врска со проектот за учество во канабис индустријата CannerGrow!

Посетете ја најсофистицираната канабис компанија CANNERALD!
Можни денови:

* Четврток
* Петок
* Сабота

Временски периоди:

10:00 часот
12:00 часот
14:00 часот
16:00 часот

Ексклузивната турнеја низ Канералд се одржува во мали групи за да можете да му поставите на нашиот компетентен ко-основач Левин Амвег какви било прашања што Ве мачеле долго време. Исто така, ќе имате можност да фотографирате и да снимате и внимателно да ги разгледате канабис растенијата во високотехнолошките простории за одгледување.


ГРАТИС ПОДАРОК ЗА УЧЕСНИЦИТЕ ВО ТУРНЕЈАТА! 

ПОДАРОК ЗА УЧЕСНИЦИТЕ - ПАКЕТ СО ПРОИЗВОДИ!

Освен ексклузивната турнеја со Левин, ќе добиете и пакет со нови производи кои воедно се најпродавани бестселери од нашата продавница:

* 1 шише 10% масло од ЦБД
* 1 пакет овошни превкусни CBD гумени бонбони
* 1 премиум сролан ЦБД џоинт

 … Со вкупна вредност од 115 евра!!!

Котизацијата за учеството во оваа предводена тура е само 99 евра:

Плаќањето мора да се изврши од CannerGrow страната, откако ќе се најавите, по креирањето на Вашиот Канергроу акаунт. Можете или да платите со банкарски трансфер или со Bitcoin. Се разбира, можете да ја платите и таксата за учество преку провизиите од CannerGrow, кои можеби веќе се во Вашиот CannerGrow паричник или да креирате билети за партнерите во Вашиот тим или заинтересираните странки и да им ги испратите.

Како што можете да видите, ние помисливме на сè за да Ви го дадеме најдоброто можно искуство со Канералд на Вас и Вашите партнери и да Ви дадеме автентичен и длабок увид во светот на нашата компанија и проектот за активно учество во канабис индустријата CannerGrow. 


КАКО ДА РЕЗЕРВИРАТЕ ТУРНЕЈА ВО КАНЕРАЛД?

Едноставно! Најпрво регистрирајте се на CannerGrow платформата и кликнете на формуларот за резервација!

Важни информации за посетителите:

1. Ве молиме, носете ја вашата лична карта на турнејата со Вас!
2. 50% од парите за партиципација ќе Ви бидат вратени во вашиот CannerGrow паричник во случај на ОТКАЖУВАЊЕ или доколку НЕ ДОЈДЕТЕ.

Со нетрпение очекуваме лично да ги запознаеме сите наши инспиративни он-лајн членови на заедницата Канералд!“ - Вашиот Cannerald & CannerGrow тим!

Автор: MoniQue Konopova
Извор: Cannerald

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: Sunday, September 6, 2020

САМО ТРИ ЧЕКОРИ ДО ВАШАТА ПРВА ЛЕГАЛНА БИЛКА!

Канералд (Cannerald) е Швајцарска канабис компанија за истражување и производство на висококвалитетен канабис и производи од тоа растение. Канералд го прави невозможното да стане возможно! Сега секое физичко лице од секој дел од светот благодарение на оваа фирма, преку нивниот проект за активно легално учество во канабис индустријата наречен Канергроу (CannerGrow), има шанса да одгледува медицински канабис и при тоа солидно да заработува без потреба од лиценци за одгледување, без разлика дали станува збор за лична употреба или за продажба. 


Не мора да се грижите за ништо, бидејќи Канералд одгледува наместо Вас и се грижи буквално за сè! Мисијата на оваа компанија е да произведува висококвалитетен канабис и производи, како ЦБД екстракти, бонбони и др. кои се социјално прифатени во цела Европа, а нивната главна мотивација е да допринесат во политичкото, социјалното и научното движење на целиот Европски канабис пазар.


Затоа сега можеш да одгледуваш медицински канабис 100% легално! ЕВЕ КАКО ВО ТРИ ЕДНОСТАВНИ ЧЕКОРИ ДО ВАШЕТО ПРВО КАНАБИС РАСТЕНИЕ! САМО 3 ЕДНОСТАВНИ ЧЕКОРИ ДО ВАШАТА ПРВА БИЛКА!


1.) РЕГИСТРИРАЈТЕ СЕ БЕСПЛАТНО НА СЛЕДНИОВ ЛИНК: https://cannergrow.com/r/MV1ZSK и без никаква обврска према CannerGrow. (Ќе добиете детален преглед, многу информации за залихите, одгледувањето и локациите, може да ги видите просториите за производство преку камери во живо и да ги дознаете цените).


2.) По регистрацијата, се најавувате, кликате на "PLANT SALES", ја избирате саканата количина и кликате на "BUY NOW". (Имате можност да платите со Bitcoin или со нормален банкарски трансфер).


3.) Седнете, опуштете се и оставете ја компанијата Cannerald да го стори останатото и да одгледува канабис за Вас професионално и сериозно.


Може да ни поставите отворени прашања. Ако имате какви било прашања, администраторите и лицето што ве поканило во CannerGrow се секогаш тука за да Ви помогнат!


ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: 


Tuesday, August 18, 2020

„Ана“ - вендинг машина за продажба на канабис дебитира во Колорадо!

Првите примероци на „Ана“ (Anna) се појавија во диспанзерот „Strawberry Fields“ во Пуебло. Компанијата што го создаде овој „тревомат“ се надева дека ќе се прошири и на други локации во Колорадо до крајот на оваа година. Една компанија која произведува вендинг машини се грижи жителите на Колорадо да можат да го купат својот канабис без да имаат контакт со продавач


Денес е нормално потрошувачите да можат да купат намирници како: кафе, храна, играчки, додатоци за домашни миленици и сл. без директно да имаат контакт со вработено лице. Мет Фрост (Matt Frost) е основач и извршен директор на „Anna“ - дизајнирана да извршува нарачки за производи од марихуана. Првите вакви „тревомати“ се поставени во диспанзерот „Strawberry Fields“ во централно Пуебло, каде што клиентите сега можат да купат цвет од канабис, прехранбени продукти со канабис и масла за вапоризирање, без да мора да комуницираат со човечко битие. Овие вендинг автомати за марихуана исто така ќе дебитираат и во други диспанзери, како „Starbuds“ во Аурора до крајот на оваа година.

Фрост првично го разви концептот за прилагодување на перформансите на малопродажниот систем за самопослужување во индустријата за марихуана. Во неговата матична држава Масачусетс, чекањето на клиентите во диспанзерите може да трае и со часови, а некои продавници имаат потреба од клиентите, да го резервираат времето за подигање на нарачаните канабис производи. Но, бидејќи пандемијата со COVID-19 ги ​​принуди продавниците за трева да се прилагодат на зголемената побарувачка на канабис/производи од канабис преку Интернет, Фрост виде можност да им помогне да се модернизираат и да започнат со „бесконтакнтниот“ бизнис.

Постојат искусни потрошувачи на канабис на кои не им е потребна таква интеракција лице-в-лице со продавачот на трева. Тие знаат што сакаат пред да влезат, подготвени се само да влезат и да излезат. Со тоа, ние им даваме повеќе време на луѓето на кои им е потребно „држење за рака“ и го сакаат тоа едуцирање од страна на жива личност“ - истакна Фрост. „Со Ковид19 и социјалното растојание и бесконтакноста, дефинитивно и ние исто така имаме нешто да понудиме“ - додава тој.

Поставени се четири вендинг апарати во Strawberry Fields, така што клиентите сè уште треба да покажат идентификација и да се пријават за да ги користат. Секој од нив прикажува дигитална верзија на менито, на екран на допир голем 27 инчи, каде што клиентите можат да ја пополнат својата виртуелна корпа и да плаќаат со готовина или дебитна картичка. Потоа, Ана ги дистрибуира нарачките. Клиентите исто така можат да нарачаат канабис користејќи ја апликацијата Anna app и потоа да го подигнат нарачаното со помош на машината.

Веројатно нема да најдете закуски во овие вендинг машини - само трева, рече Фрост, барем засега. Покрај експанзијата во Колорадо и дебито на пазарот во Масачусетс, тој исто така го следи пазарот на CBD и се надева дека во блиска иднина ќе стави Ана машини кои продаваат не-психоактивни производи од канабис на бензински пумпи и продавници за малопродажба. „Партнерството кон кое треба да се упатиме треба да го чувам во тајна засега, но [тоа е] многу значајна можност за дистрибуција на ЦБД за која сме возбудени“ - рече Фрост. „Мислам дека ќе ја видите оваа форма апсолутно во есен“ - додаде тој.

Автор: MoniQue Konopova
Извор: TheKnow

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:


Sunday, August 9, 2020

Новооткриено соединение во канабисот појако од THC и CBD!

Истражувачите веруваат дека оваа компонента има потенцијал да ги замени стероидите и опиоидите. Познатиот израелски хемичар д-р Рафаел Мешулам (Raphael Mechoulam) го направи тоа повторно! Тој се надева дека откривањето на EPM301 може да доведе до евентуална замена на некои фармацевтски лекови, кои можат да создадат голема зависност и да предизвикаат огромен број на негативни несакани последициПроф. Д-р Рафаел Мешулам
Професорот Мешулам, еден од татковците на канабисот, честопати нарекуван - „Кумот во истражувањето на канабисот“ (иако тој ја дели таа титула и со други негови колеги, како што е покојниот д-р Лестер Гринспун), неодамна објави уште едно откритие: МЕТИЛ ЕСТЕР КАНАБИДИОЛНА КИСЕЛИНА (cannabidiolic acid methyl ester - EPM301). Д-р Мешулам го претстави сега патентираниот комплекс во партнерство со биотехнолошката компанија EPM со седиште во САД.

ЕПМ разви метод за да работи со оригиналните супстанци од канабисот“ - изјави за Форбс 88-годишниот д-р Мешулам. „Значи, додека сите дискутираат за THC и CBD, овие канабиноиди се всушност секундарни супстанци; тие исклучиво се појавуваат подоцна во растението. Првично, постои киселина што се појавува во растението, а тие киселини се овие мистериозни светови на соединенија кои се многу посилни од канабиноидите“ - додава тој.

Откривањето на EPM301 им доаѓа во пресрет на научниците со користење на метод за модификација и стабилизирање на тие киселини, овозможувајќи им да бидат ефективно користени во фармацевтското истражување, додека претходно, нивната нестабилност ја правеа точноста невозможна. Методот, познат како естерификација, се јавува при хемиска реакција во која два одделни реактанти, генерално оксоацид и алкохол или фенол, формираат хемиско соединение наречено естер, како резултат на таа реакција.

Откако истражувачите започнаа понатамошно испитување на EPM301, тие откриле дека соединението помогнало да се потиснат симптомите како што се гадење и вознемиреност - давајќи му висок потенцијал за медицински апликации кај пациенти како што се оние кои се третирани со хемотерапија или страдаат од некои дигестивни и/или дерматолошки состојби. Досега, не е пријавено дека ова „ново“ соединение предизвикува било какви негативни несакани ефекти по човековото здравје. Уште еднаш формално се потврдува безбедноста на ова растение - 100% безбедно и 100% ефикасно во лекувањето на секакви дијагнози.


Ова не е првото забележително откритие на д-р Мешулам!


Професорот е познат по тоа што е првиот кој го открил ендоканабиноидниот систем со рецептори во нашите тела и тој прв го синтетизираше канабиноидот Тетрахидроканабинол (или ТХЦ, психоактивно соединение во растението канабис) и создаде негови посилни верзии, како и канабиноидот Канабидиол (или ЦБД, непсихоактивно соединение во растението канабис). Истражувањето на д-р Мешулам од 1992 година што подоцна резултираше во откритие на ендоканабиноидниот систем (ЕКС) направи пресврт во науката за канабисот. ЕКС е комплексен сигнален систем на клеточно сигнализирање, чија главна функција е одржување на телесна хомеостаза или биолошка хармонија во реакција на промените во животната средина.

Д-р Мешулам се надева дека откривањето на EPM301 може да доведе до евентуална замена на конвенционалните лекови, како што се опиоиди и стероиди, кои можат да создадат огромна зависност кај нивните корисници и да предизвикаат огромен број на негативни несакани ефекти. Додека постепеното искоренување на овие „лекови“ со помош на канабисот и препаратите од канабис, како и други растителни соединенија, можеби звучи по малку како научна фантастика и изгледа како нешто што ќе се случи во далечна иднина, сепак д-р Мешулам е цврсто уверен дека тоа брзо ќе се случи и сугерира дека неговото предвидување може да се појави многу порано отколку што скептиците мислат!


Автор: MoniQue Konopova
Извор: TheGrowthOp

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Saturday, August 8, 2020

Студија: Употребата на канабис има опиоидни ефекти кај пациентите со болки

Дополнителната употреба на канабис е поврзана со намалување на употребата на опијати и помалку итни интервенции од страна на брза помош, кај пациенти со болка што не е поврзана со карцином - тврдат наодите од прегледот на литературата објавена во списанието „Системски прегледи“ (Systemic Reviews)


Тим истражувачи поврзани со Универзитетот во Аризона, Мел и Енид Цукерман Школата за јавно здравје (Mel and Enid Zuckerman School of Public Health), анализирал податоци од девет студии во кои учествувале 7.222 учесници со хронична болка што не била предизвикана поради карцином. Авторите идентификуваа „многу зголемено намалување на дозирањето со опиоиди, намалена посета во собите за брза помош и приеми во болници поради хронична болка од страна на корисниците на медицински канабис, споредено со луѓе без дополнителна употреба на медицински канабис. Имаше 64 до 75 проценти намалување на дозата на опиоиди за корисници на медицински канабис и целосно прекинување на употребата на опиоиди за хронична (некарциномска) болка за 32 до 59 проценти кај корисниците на медицински канабис, во споредба со пациенти без дополнителна употреба на медицински канабис“.

Наодите се во согласност со оние од неколку претходни студии кои заклучуваат дека пациентите со болка, запишани во државните спонзорирани програми за пристап до канабис, обично ја намалуваат или елиминираат нивната употреба на опиоиди со текот на времето. Авторите заклучиле: „Со оглед на тековната епидемија од опијати во САД и препознаените аналгетски својства на медицинскиот канабис, тој може да послужи како одржлива опција за да се постигне намалување на дозата на опиоиди во управувањето со хронична болка непредизвикана од карцином“. Дополнителни информации се достапни од NORML Fact Sheet: „Односот помеѓу марихуаната и опиоидите“.


Автор: MoniQue Konopova
Извор: Yesweekly

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Friday, July 10, 2020

CANNERGROW - проект на компанијата CANNERALD за активно учество во канабис индустријата!


https://cannergrow.com/r/MV1ZSK
РЕГИСТРИРАЈТЕ СЕ, ОДГЛЕДУВАЈТЕ КАНАБИС ОН-ЛАЈН И ЗАРАБОТЕТЕ ЛЕГАЛНО! CANNERALD e реномирана компанија за канабис со седиште во Швајцарија, производител на канабис со најдобар квалитет. Тоа е компанија за истражување и производство на канабис, којашто е на врвот во 1% од светски најдобрите и најголеми добавувачи во овој ветувачки сегмент од пазарот


Инвестирајте во европскиот канабис пазар, поседувајте сопствено растение кое ќе ви генерира пасивен приход!


Од основањето во 2017 година, мисијата на Канералд беше да направи врвни производи од канабис и канабис со уникатен квалитет, социјално прифатлив во Швајцарија, земјите што зборуваат германски јазик, но и во цела Европа, како целина. За да ја претворат нивната визија во остварлива реалност, тие ја користат нивната позиција како уникатен лидер во индустријата за конечно да донесат политичко, социјално и научно движење на европскиот пазар. Тие не се сметаат за класична компанија со единствена цел да го зголеми профитот, туку како партнер и промотор на целата канабис индустрија.

Мала прошетка низ канабис компанијата Канералд на хрватски јазик!

Основачите на Канералд
Во овој контекст, Канералд ви нуди единствена можност активно да учествувате во развојот на легален, нов и возбудлив растечки канабис пазар во Европа. Искористете ја оваа возбудлива можност, како инвеститор или претприемач, за што ќе ви објаснам подолу. Четворицата основачи на CANNERALD се: Саша Адријан Вешл (Sascha Adrian Waeschle), Северин Јем Амвег (Severin Jem Amweg), Левин Ким Амвег (Levin Kim Amweg) и Маик Марсел Пјетровски (Maik Marcel Pietrowski). Тие ја основаа компанијата со намера да станат најголем производител и извозник на канабис во Европа. Целокупниот потенцијал на Канералд е далеку од исцрпен - покрај континуираниот понатамошен развој на одгледувањето на канабис растенија, во моментов тие работат на GMP сертификација на целиот објект на компанијата.

Вовед во Канералд

„Срцето на нашиот проект се наоѓа на само 30 минути со автомобил од главниот град на Швајцарија, Берн. Еве, ние го создадовме нашиот ултра-модерен и скоро футуристички најнапреден објект за револуција на европскиот канабис пазар на површина од приближно 3.500 метри квадратни. Покрај вообичаените канцелариски и административни простории, најсовремената технологија за одгледување канабис растенија се наоѓа овде. За нас секогаш беше цел да станеме „европски премиум број еден канабис бренд“ бидејќи го менуваме вашето искуство со канабисот во подобро искуство“ - истакнуваат основачите на компанијата.

ЛОКАЦИИ И СОБИ ЗА ОДГЛЕДУВАЊЕ

„Во Канералд има простор за нашите клиенти, канцеларии и простории за состаноци, како и за нашите соби за одгледување и целата производна линија, вклучувајќи ја и нашата сопствена лабораторија. Македонија, исто така е местото каде што ја градиме нашата следна високо професионална фабрика и веќе сме во процес на реализација, а преку нашите партнери таму, ние сме оптимално позиционирани“ - додаваат тие.

Канералд ќе отвори своја филијала и кај нас во Македонија!

ВАШИТЕ РАСТЕНИЈА - Канералд одгледува за вас!

Собите за одгледување канабис во компанијата Канералд
CANNERGROW е проект основан од компанијата Канералд кој комбинира професионално одгледување со лесен Интерфејс за користење. На веб страната каде што ќе се регистрирате, откако некој ќе Ве покани со својот линк за регистрација, можете да го видите прегледот на сите ваши растенија и започнете и вие да поканувате членови преку вашиот линк за регистрација. Дополнителни функции со повеќе информации ќе има наскоро. На страната гледате исто така како се развива вашиот тим од 7 нивоа. За подетално да го разберете овој процес, Ви препорачувам да ги погледнете видеата со објаснување на кој принцип функционира вмрежувањето.

Компанијава нуди прва и досега единствена услуга за одгледување канабис растенија во целата канабис индустрија. Секој од целиот свет може да започне во индустријата за канабис со проектот Канергроу и да стане виртуелен одгледувач, дури и онаму каде што не е нелегално, дури и во Македонија и да добие голем дел од заработката од овој огромен пазар вреден милијарди долари. Со подружници на различни локации во повеќе земји, CannerGrow работи на меѓународно ниво и ги користи различните регулативи и закони на соодветните земји. „Ние го ставаме највисокиот квалитет на прво место за да ги задоволиме нашите клиенти. За да можеме да го обезбедиме ова ниво на задоволство, ние строго се придржуваме кон швајцарските стандарди за квалитет при поставување нови стандарди во индустријата за канабис“ - велат од компанијата.

Вовед во Канералд

ПЛАН ЗА УЧЕСТВО ВО ОДГЛЕДУВАЊЕТО КАНАБИС

Создадете го својот тим споделувајќи го вашиот линк за регистрација!
Одгледувајте канабис легално и во Македонија и заработете пари! Откако ќе се регистрирате поканете повеќе членови во вашиот тим, преку вашиот личен линк за регистрација на нови членови кој ќе го најдете во секцијата TEAM, откако ќе се најавите. Ваша задача е само да им објасните на вашите новодојдени членови на кој принцип функционира Канергроу и како одат продажбите и заработката. Ќе им објасните дека и тие треба да го прават истото, доколку сакаат брзо да напредуваат во бизнисот, односно и тие треба да покануваат нови членови преку нивниот линк за регистрација и да ги охрабруваат новите членови да купуваат билки. Тие исто така ќе поканат свои луѓе во нивните тимови, откако ќе се регистрираат и ќе си го водат својот сопствен бизнис од кој и вие имате заработка, затоа што имате процент од продажбите од сите следни седум нивоа на членови коишто се зачленети во Канералд преку Вас.

Нивоата на вашиот бизнис во Канергроу
Ќе им го прочитате ова воведно објаснување за компанијата (ќе им го пратите линкот до оваа статија), ќе им ги пуштите видеата со објаснувања од компанијата што ги ставив и тука во статијава, ќе им ги пратите линковите до презентацијата за компанијата и другите достапни материјали за работа, кои ги има на страната откако ќе се регистрирате, интервјуата со основачите на компанијата, видеата во кои убаво е прикажана целата компанија и производниот процес (достапни на YouTube), кои ги вметнав и тука во оваа статија. Страната Канергроу откако ќе се регистрирате ви нуди исто така и можност директно да комуницирате со вашите клиенти и членови. Заработувате од сите што се зачленети преку Вас (поканети од ваша страна) од продажбата на секоја билка и тоа соодветен процент. „Ние ви нудиме Unilevel план за компензација, кој ви овозможува да заработите до 20 проценти во рамките на вашите први седум нивоа. Ова значи дека секој пат добивате провизија ако некој купува растенија. Провизијата ќе ја добиете веднаш откако некој купил растение“ - велат од Канергроу. Страница за регистрација на CannerGrow: https://cannergrow.com/r/MV1ZSK


Упатство како да се регистрирате

МАТЕРИЈАЛ ЗА МАРКЕТИНГ - ВИДЕО И ДОКУМЕНТИ ЗА РАЗВОЈ НА ВАШИОТ БИЗНИС

2. ПРЕЗЕНТАЦИЈА - за бизнис концептот на CannerGrow, со сите потребни информации за концептот и маркетинг планот на хрватски јазик: https://downloads.cannerald.com/cannergrow/business-presentation/cannergrow-business-presentation-hr.pdf
4. ШОП: "Во моментов можеме да испраќаме само до клиенти од Швајцарија!" - https://backend.cannergrow.com/shop/sales
Вистината за Канералд - интервју со еден од основачите на оваа фирма, Левин Амвег

ПАРТНЕРСКА ПРОГРАМА

На секоја билка во Канералд ѝ се посветува посебно внимание!
Ајде да повториме како функционита Канергроу? Со оглед на вашето задоволство од Cannergrow, компанијата Канералд нуди необврзувачка можност да заработите дополнителен приход со рекламирање на нивните производи. Канералд ви нуди Unilevel план за компензација, кој ви плаќа до 20% од растенијата на вашиот партнер во рамките на вашите први седум нивоа. Понатаму, имате шанса за бонуси, со исплата до 20% во рамките на вашите први седум нивоа и ви овозможува да изградите пасивен приход.

ПРОДАЖБА НА РАСТЕНИЈА

„Секоја дигитално продадена билка ќе претставува физичко канабис растение во нашите соби за одгледување. Оваа услуга ја нудиме на нашите клиенти кои одлучуваат да купат билка во текот на нашата продажба на растенија. Растенијата се собираат на секои 2-3 месеци и не треба да се грижите за ништо, бидејќи нашите експерти професионално ја вршат својата работа и се грижат за сè. Ќе добиете целосна контрола врз бербата. Канералд ви испраќа Ваш собран канабис или можете да го продадете и да имате значителен приход. Тековните трошоци ќе бидат одземени од бербата и заработката ќе се подели на половина и тоа 50% за компанијата и 50% за клиентот. Ние веќе ја вклучивме оваа пресметка во нашите пакети“ - објаснуваат од Канералд.


КУПУВАЊЕ НА РАСТЕНИЈА

Општи услови: Количината собран канабис зависи од влијанието на: светлината, ѓубривото, наводнувањето, врстата канабис и многу други фактори. Цената што ја нуди Канералд може да биде повисока или пониска во зависност од понудата, односно од побарувачката. „Не можеме да гарантираме набавка или стабилни цени за вашиот собран CBD канабис, квалитетот и квантитетот ќе бидат оптимизирани од билка до билка и најдобро максимизирани. Од собраните резултати ќе бидат одземени нашите дополнителни трошоци (15-25 ЕУР по раст), преостанатата сума ќе се подели 50/50 помеѓу компанијата и сопственикот на растенијата“ - додаваат тие.

Како да купите растенија со трансфер прекубанка?

НАШИТЕ ПРОИЗВОДИ

Дел од производите на Канералд
„Кога нашата компанија ќе има GMP стандард, ќе започнеме со производство на врсти канабис со THC! Во врска со тоа што веќе имавме разговори со властите во Швајцарија и со купувачите од Европа, така што од тогаш, па натаму ќе одгледуваме врсти со високи нивоа на THC!“ - нагласуваат од Канералд. GMP стандарди (Good manufacturing practices - GMP)  се добри производни практики (ГМП) кои се практики потребни за да се усогласат со упатствата што ги препорачуваат агенциите што го контролираат овластувањето и лиценцирањето на производство и продажба на храна и пијалаци, козметика, фармацевтски производи, додатоци во исхраната и медицински помагала.


1. ЦБД КАНАБИС ЦВЕТОВИ

Квалитет на највисоко ниво! „Нашите врвни ЦБД цветови се одгледуваат со љубов и се рачно селектирани во најнапредниот објект за одгледување канабис во близина на Берн. Така можете да бидете сигурни дека ги добивате само најдобрите туфки. И уште едно е сигурно: Не се користат вештачки: пестициди, хербициди или фунгициди за сите наши цвеќиња. Сите употребени ѓубрива имаат природно потекло - 100% органски“ - пишува на веб страната.


2. CBD СРОЛАН ЏОИНТ

ЦБД гумени бонбони
„Нашите (PRE-ROLLED) сролани и спремни џоинти содржат исти цвеќиња како што ги испраќаме и затоа ви нудиме комплетно ново и уште поинтензивно искуство со CBD. Добрата вест: Се разбира, Канералд исто така користи 100% врвни цвеќиња во сроланите џоинти, така што нашиот висок стандард за квалитет е загарантиран до последниот потег!“ - велат од Канералд.


3. CBD ГУМЕНИ БОНБОНИ

Дали сакате да направите нешто добро за себе и да земате CBD секој ден? Канералд ви го олеснува тоа - со нивните вкусни, овошни CBD гумени бонбони! Затоа што како и секогаш, ставаат сè на квалитетот. Нивните вкусни, сочни CBD гумени бонбони за џвакање, обезбедуваат вистинска експлозија на вкус во устата со вообичаениот квалитет на Cannerald.


4. CBD МАСЛО ОД КАНАБИС

„Нашите нежно обработени CBD масла ги содржат сите природни компоненти кои промовираат релаксација и ја поддржуваат вашата внатрешна рамнотежа, вклучувајќи вредни: фитоканабиноиди, флавоноиди и терпени“ - пишува во објаснувањето на производот на веб страната на Канералд.

Ексклузивно интервју со ко-основачот на Канералд Левин Амвег

ПРОДАЖБА НА РАСТЕНИЈА 

Со помош на CannerGrow секој може да поседува своја канабис билка. Канералд ја нуди оваа услуга на мало, како и на големо на позначајните инвеститори, секој може да влезе во индустријата заедно со Канералд. „Со нашата продажба на растенија, сите ќе можат да учествуваат на овој пазар вреден милијарди долари. Можете да го поседувате вашето растение со само неколку кликнувања на глувчето и нашиот тим ќе ве осигура дека вашето растение е здраво и обрано за време на секој циклус на растење“ - додаваат. Бројни други фактори играат улога тука, како што се: висококвалитетно осветлување, прецизно пресметана вентилација или идеално наводнување, како и многу други работи. „Во нашите фабрики, ние користиме опрема со која можеме да се натпреваруваме меѓународно со конкурентите од целиот свет“ - истакнуваат експертите од Канералд. Никогаш не било возможно за да започнете професионално во индустријата за канабис. Сега е возможно. CannerGrow е вашиот пат кон таа цел.


КУЛТИВАЦИЈА - ОДГЛЕДУВАЊЕ
СОБА ЗА ОДГЛЕДУВАЊЕКАМЕРА - МОНИТОРИНГ

Постојан мониторинг на вашите билки! Гледајте ги вашите растенија на камера секогаш кога ќе посакате! CannerGrow ви нуди можност да го следите тековниот статус и циклус на вашите растенија нон-стоп со помош на камери во живо.


КАНАБИС ПАЗАР

Пазарот за канабис продолжува да се развива со сè побрзо темпо, а по неколку годишна антипропаганда и забрана, сега е повторно социјално прифатлив. Американскиот континент го постави трендот, а Уругвај стана првата земја што целосно го легализира канабисот. По легализацијата во Калифорнија и Канада, канабис бранот се рашири во Европа, каде што пионер е Швајцарија (Одгледување без лиценци). Сè повеќе луѓе сакаат да учествуваат во канабис индустријата и да одгледуваат сами и сфаќаат дека трите главни проблеми се:

1. Строги регулативи: Секоја земја има различни закони, а во повеќето држави законот е дури и нејасен;

2. Висок финансиски ризик: За да започнете сопствено професионално производство на канабис, треба да започнете со најмалку неколку милиони евра;

3. Недостаток на практично знаење know-how: Секое растение треба да се третира специјално. Од системот за наводнување и светлината, па сè до крајната продажба, неопходно е да се има темелно знаење.


CANNERREC

Рекреативен канабис - https://cannerrec.com/

Ова е идна страница за претстојниот дел во медицинскиот канабис. CannerRec е за луѓе кои уживаат да користат канабис за да се релаксираат или само да го користат повремено. Без разлика дали се цвеќиња, слатки или пијалаци, производите на CannerRec се идеален придружник во секојдневниот живот.

Cannergrow (EN) Cannerald Webinar | 14.06.20

ФОРМУЛАР ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА ЗА ВОВЕДНА ТУРА во високо-технолошкиот објект за канабис на компанијата Канералд!

„Долгото чекање апсолутно вреди: Конечно сме во можност да ви ја дадеме ексклузивната можност повторно да го посетите лично нашиот најсовремен Канералд објект за канабис во Швајцарија! Во 90 информативни и возбудливи минути, нашиот инспиративен ко-основач Левин Амвег ќе ве води низ светот на зелениот иден пазар. Што чекаш?

* Уплата за партиципација за посета на Канералд!

Бидејќи примаме многу барања, партиципацијата за учество за целата турнеја е 99 € по лице. Со овој чекор, ние сакаме да се осигураме дека сте навистина заинтересирани за нашиот проект КанерГроу. Сепак, ние сме среќни што ќе ви ги вратиме истите: ќе добиете нови производи од Cannerald од нас - во вредност од 115 € за возврат!“ - пишува на веб страната на Канералд.

Дали ви се допаѓаат возбудливи, иновативни производи? Одлично! После вашата турнеја, можете да очекувате кул пакет производи на Cannerald што содржи:

  • 1x Шише со 10% CBD масло (природно)
  • 1x Вкусни гуми за џвакање со CBD
  • 1x Премиум сролан џоинт
Прошетка во компанијата Канералд на англиски јазик

ПРАШАЊА?

„Дали имате специфични прашања во врска со Канералд? Со задоволство ќе ги одговориме! Ве молиме напишете го вашето барање за да нè информирате однапред. Ние сме исто така многу љубопитни за вашето мислење: Зошто ве интересира нашиот проект? Какво е вашето мислење за канабисот? Како дознавте за нас? Колку повеќе знаеме за вас, толку подобро можеме да се грижиме за вас и да ви понудиме најдобри можни насоки“ - заклучуваат експертите од компанијата Канералд.

* Најчесто поставувани прашања:

ВАШИОТ СПОНЗОР!
За подетални информации, обратете му се на вашиот спонзор, т.е. на лицето кое ве поканило во Канералд!

е-маил за информации: info@cannerald.com

ВРАБОТЕТЕ СЕ ВО КАНЕРАЛД!
е-маил за апликација за работа во Канералд: career@cannerald.com


Автор: MONIQUE KONOPOVA>
LinkedIn, FacebookFan PageTwitter, Instagram,
LEADER OF 420MACEDONIA>
LinkedIn, FacebookFB GroupTwitter, Instagram, Youtube,
e-mail: 420macedonia@gmail.com

Извор: CANNERALDCANNERGROW

Sunday, July 5, 2020

THC ги спречува смртоносните симптоми кај белодробни заболувања поврзани со вируси - СТУДИЈА!

THC дефинитивно има повеќе круцијални здравствени улоги, отколку само да Ве надува и да бидете „ХАЈ“... THC не само што е канабиноид кој е веќе докажан убиец на ракот, тој може да нè заштити од воспаленија, благодарение на неговото антиинфламаторно дејство! Новото истражување објавено во Frontiers In Pharmacology покажа дека тетрахидроканабинолот (THC) - главната психоактивна компонента во канабисот - може да ги спречи леталните симптоми од нарушувања кај белите дробови поврзани со: Covid-19, грип и многу повеќе...


Синдром на акутно респираторно нарушување (Acute Respiratory Distress Syndrome - ARDS) погодува повеќе од 3 милиони луѓе ширум светот секоја година. Обично, по инфекцијата на белите дробови, пациентите брзо добиваат воспаление, потешкотии во дишењето (скратен здив) и промени на кожата. Тоа е фатално кај 35-50 проценти од засегнатите, особено со беснеењето на вирусот Ковид-19. АРДС е сериозна компликација и лекувањето и заштитата со помош на билка како што е канабисот може да биде корисно во тековната битка против пандемијата, за што сугерираат повеќе студии до сега. ARDS е сериозен проблем за оние изнемоштени од заболувања на белите дробови и сите потенцијални заболувања може да имаат големо влијание врз квалитетот на животот на пациентот, како и врз стапката на преживување. 

Кај пациенти со респираторни заболувања, смртоносните симптоми поврзани со ARDS обично следат по наплив на сигнали во белите дробови наречени цитокинска бура (cytokine storm). Цитокините се мали гласници ослободени во организмот и се важни во имунолошкиот систем кога телото е под напад од инфекција. Тие можат да бидат или про-воспалителни, каде му кажуваат на телото да реагира на местото на инфекцијата со имуните клетки или анти-воспалителни, каде што тие ја забавуваат реакцијата и ги запираат имуните клетки премногу да ја оштетуваат областа. Кај респираторните заболувања, понекогаш имунолошкиот систем прекумерно реагира и ослободува премногу про-воспалителни цитокини, предизвикувајќи хиперинфламација и можна смрт, што се нарекува цитокинска бура.

За да проверат дали THC може да помогне во оваа ситуација, авторот на оваа научна студија Амира Мохамед (Amira Mohammed) заедно со истражувачкиот тим од Универзитетот во Јужна Каролина, третирале глувци заболени од ARDS со помош на THC. Овој канабиноид е докажано дека делува како антиинфламаторно средство, па му се чинеше веројатно на тимот дека може исто така да има улога во запирање на воспалението кај белите дробови. Откриле дека во 100 % од случаите, ТХЦ ги заштити глувците од смртоносни симптоми што се случуваат по цитокинската бура со блокирање на про-воспалителните цитокини кои ги доведуваат имуните клетки во областа и предизвикуваат оштетување. Не само ова, THC всушност ја зголеми антиинфламаторната активност, забавувајќи го воспалението и запирајќи ја предизвиканата сериозна штета.


Во апстрактот на студијава истражувачите пишуваат:
„Синдромот на акутно респираторно нарушување (ARDS) е компликација опасна по живот што може да настане по инфекцијата Staphylococcus aureus. Ентеротоксинот произведен од овие бактерии (SEB) делува како суперантиген со тоа активирајќи голем дел од Т-клетките што доведуваат до цитокинска бура и сериозна повреда на белите дробови. Δ9Tetrahydrocannabinol (THC), психоактивната состојка пронајдена во растението канабис сатива, се покажа дека делува како моќно антиинфламаторно средство. Во тековната студија, го испитавме ефектот на третманот со THC врз ARDS предизвикан од SEB кај глувци. Додека изложеноста на СЕБ резултираше во акутна смртност, третманот со ТХЦ доведе до 100% преживување кај глувци. Третманот со THC значително ги потисна воспалителните цитокини: IFN-γ и TNF-α. Покрај тоа, THC ја зголеми индукцијата на регулаторните Т-клетки (Tregs) и нивните придружни цитокини: IL-10 и TGF-β. Покрај тоа, THC предизвика индукција на миелоидно-изведени потиснувачки клетки (Myeloid-Derived Suppressor Cells - MDSCs). THC дејствуваше преку CB2 рецепторот и како фармаколошки инхибитор на CB2 рецепторите ги блокираше антиинфламаторните ефекти. Глувците третирани со THC покажаа значителни промени во изразот на miRNA (miRs) во мононуклеарните клетки инфилтрирани во белите дробови (MNCs). Поточно, THC предизвика дерегулација на let7a-5p што се насочи на SOCS1 и дерегулација на miR-34-5p што предизвика зголемено изразување на: FoxP3, NOS1 и CSF1R. Заедно, овие податоци сугерираат дека промените поврзани со THC при miR експресијата во белите дробови може да играат клучна улога во индукцијата на имуносупресивните Tregs и MDSC, како и сузбивање на цитокинската бура, што доведува до слабеење на повредата на белите дробови со посредство на SEB“.

Овие наоди сугерираат можна рута за запирање на цитокинската бура и сериозните компликации кај пациенти со респираторни заболувања. Се разбира, оваа студија беше спроведена само на глувци и ќе треба многу повеќе тестирања и клинички испитувања пред да стане можна терапија - но, тоа покажува само уште една интересна медицинска апликација на марихуаната за во иднина. Како што се зголемува бројот на истражувања за дејството на канабисот, постојано се докажува дека канабисот може да има многу повеќе корисни апликации, отколку само смирувачко/еуфорично дејство. Веќе се применуваат третмани со канабис за канцери, невролошки и ментални проблеми, како и за хронични болки и ред други здравствени проблеми. Канабисот може да има и огромни други придобивки што допрва треба да се откријат. Сепак, студиите треба да започнат да се спроведуваат и на луѓе, не само на глувци. Ова не е прво истражување за дејството на канабисот врз Корона вирусот и белодробните заболувања. Разгледајте ги и претходните за кои веќе пишувавме на нашиот блог, линковите се во продолжение...

Автор: MoniQue Konopova
Извор: Iflscience

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Канабисот покажува ветувачки потенцијал за блокирање на инфекција од коронавирус!

Израелска болница ќе започне со лекување на пациенти болни од коронавирус со канабис!

Како влијае вирусот Ковид-19 кај пациенти кои користат канабис и обратно?

Канабис индустријата се развива и покрај Корона пандемијата

Станете дел од реномираната швајцарска канабис компанија CANNERALD! - Регистрирајте се веднаш на следниов линк - https://cannergrow.com/r/MV1ZSK