Sunday, February 26, 2017

Рецепт за подготовка на кана-кокосово масло!

Рецепт за подготовка на лек од канабисово и кокосово масло. Еве еден домашен рецепт за подготовка на природен лек направен од канабисово и кокосово масло, којшто се користи за лекување на многу болести

Против болки, гадење, епи-напади и повеќе!
Поради законските регулативи во многу држави, т.е. поради рестрикцијата за употреба на канабис, науката превзема ситни бебешки чекорчиња во истражувањето на медицинските својства на канабисот. Традиционалната медицина од секогаш ја користела оваа природна билка, прашајте ги вашите (пра)баби и (пра)дедовци за „чуварката“ доколку не верувате...


Еве еден домашен рецепт за подготовка на природен лек направен од канабисово и кокосово масло, којшто се користи за лекување на многу болести. Со смолата од канабис подготвена по рецептот на Рик Симпсон по пат на декарбоксилација, во комбинација со ладно цеденото virgin масло од кокос како основна база за подготовка на лекот - може да направите буквално најразновидни лековити производи (+ пожелно е да додадете и темјан за да го поткрепите антиканцерогениот ефект на канабисот ако сакате да направите супозитории). Кокосовото масло е многу хранливо и со него едноставно се подготвуваат супозитории со канабисово масло.


Кана-кокосово масло
Подготовката на кокосово масло со канабисово масло - КАНА-КОКОСОВО МАСЛО е едноставна. Одберете ја врстата (врстите) канабис што најмногу им одговара на вашите потреби, затоа што секоја индивидуа е уникатна и сечие тело функционира на поинаков начин. Без разлика која врста на канабис ќе ја одберете за подготовка на овој лек, правите неверојатен благодет за целокупната ваша здравствена благосостојба, дури и да сте потполно здрави. Настојувајте само врстата (или врстите, затоа што може да се мешаат) да е одгледана на што е можно поприроден начин. Најпрвиот чекор е активацијата на марихуаната по пат на декарбоксилација (хемиски процес на активација на канабиноидите од растението).

 

Сами направете си го лекот!
Потребни состојки: 1 грам декарбоксилирана марихуана или подготвено масло + 28 грама (1 ounce) ладно цедено virgin кокосово масло. Количествата може да бидат прилагодени според овој сооднос. Финалниот производ можете да го употребување во кујната за готвење, меѓутоа на средна температура, затоа што доколку се загрее премногу, активните состојки од марихуаната ќе исчезнат. Комбинацијата од двете масла успешно лекува рак, болки, гадење, епилептични напади и многу повеќе! Не постои заболување што не може да се излечи со канабис!


Инструкции: Постојат повеќе начини, еве еден од нив...
  1. Ставете ја измерената мелена активирана марихуана во стаклена тегла и додадете кокосово масло. Цврсто затворете го капакот од теглата и ставете ја во сад полн со вода.
  2. Полека загревајте ја водата на ниска температура, под температурата на вриење во времетраење од 60 минути. (Ова спречува маслото да се прегрее и да го изгуби лековитиот ефект.)
  3. Исцедете ја течноста од канабисот во маслото. Користете мрежеста цедилка или пелена/платно како за цедење урда и отстранете ги цврстите остатоци од тревата од маслото во друга стаклена тегла.
  4. Маслото од канабис и кокос сега е подготвено да се јаде или да се користи како лосион за надворешна употреба. Отстранетите цврсти остатоци од подготовката не се фрлаат! Тие исто така се лековити и може да се јадат, како и печат или варат и додаваат во секој кулинарен рецепт, како и секоја друга билка.

Цедење на маслото
Зошто кокосовото масло е подобро од путерот? Кокосовото масло е најдоброто масло за произведување на потентни мешавини со канабис, како за надворешна употреба, така и за подготовка на колачи и други прехранбени лековити производи со канабис, затоа што содржи високо заситена содржина на масти. Тоа го прави кокосовото масло поспособно да ги апсорбира лековитите состојки од марихуаната, како што се канабиноидите, терпините, флавоноидите и др. во споредба со путерот или пак, другите видови на масла како основа. Додека путерот содржи заситени масти од околу 60%, содржината на кокосовото масло изнесува 90% заситени масти. 


Наместо да подготвувате разновидни видови на канапутери или тинктури, доволно е само да го имате кана-кокосовото масло во вашата кујна и да го додавате во секојдневната исхрана. Овој производ е идеален за лицата кои мора да се хранат со мрсна диета за справување со епилепсијата, Алцхајмерот или ракот (како кетогенската диета). Исто така, идеално е за вегетаријанците, веганите, лицата кои се на палео исхрана, за изнемоштени лица, за зајакнување на имунитетот и за сите кои не се алергични на кокосово масло, а сакаат да го консумираат канабисот без да го пушат или вапоризираат!

Извори: Daily Health Post
 

Кана-кокосово масло :P

Thursday, February 23, 2017

Што е подобро за справување со болките: THC или CBD?

Cannatonic
Многу научни студии до сега потврдуваат дека канабисот е ефикасен при третманот на болките и побезбеден од опијатите


Како што се развива канабис индустријата, од сите нови врсти и производи што се нудат на пазарот, како да се одберат најдобрите и соодветните за вашите потреби? Многу од пациентите треба да поминат период на експериментирање се` додека не ги откријат најсоодветните врсти канабис за нив. Кога станува збор за болката, одредени врсти до сега се покажаа како поефикасни од други. Иако секоја индивидуа реагира на канабисот различно, овие врсти до сега се најкористени за справувањето со болките:
Sour-Tsunami
Но, кој канабиноид е подобар за третирањето на болките? THC или CBD? Одговорот е двата, т.е. сите канабиноиди се потребни, затоа што секој од нив има своја функција во лекувањето и во одржувањето на благосостојбата на организмот. Секоја состојка има својства за справување со болката, тетрахидроканабинолот (THC) и канабидиолот (CBD) најдобро функционираат заедно синергично. 


CBD-Critical-Cure
Многу од пациентите ги преферираат врстите со висок процент на ЦБД за ослободување од болката предизвикана од спастичност и грчеви. Воопшто не е невообичаено да се слушне дека и врстите со висок процент на THC, како и оние со висок процент на ЦБД успешно ги намалуваат болките. Меѓутоа истражувањата покажуваат дека најдобри врсти на канабис за справување со болките се оние со големи количини на двете соединенија, па затоа канабиноидите не е многу ефективно доколку се користат изолирани.


Harlequin
Не само ТХЦ и ЦБД функционираат интерактивно и взаемно во справувањето со болката, туку и состојките наречени терпини, т.е. ароматични молекули што се наоѓаат во смолестите жлезди од билката канабис и имаат своја улога во лекувањето на болките. Истражувањата покажаа дека следниве канабиноиди исто така имаат аналгетски својства:
Critical-Mass
За некои луѓе врстите со висок процент на ТХЦ може да се поефикасни и тие сметаат дека хајот им помага да заборават на болката и да се фокусираат на нешто друго. Од друга страна пак, врстите со висок процент на ЦБД може да помогнат во намалување на воспаленијата и да го подобрат расположението, што исто така ја подобрува способноста за справување со болките. Седативните индики се најпопупарни кај пациентите за третирање на хроничните болки. Сатива врстите најчесто се препорачувани за дневна употреба и вообичаено се користат за лекување на невропатски болки и хронични главоболки. Сепак, се` е субјективно.


Afghan-Kush
Постојат над 100 канабиноиди во растението канабис. Децениите забрани за научните студии значат дека научниците самошто започнаа да ги проучуваат својствата на ова растение. Израел ја предводи играта за истражувањето на канабисот од 1970 година. Некои пациенти во САД, на пример во Канада веќе можат легално да користат фармацевтски лекови на база на канабис за третирањето на болките, како што е на пример Сативексот.

Извор: HERB
Напишала: MoniQue Konopova

Cannabigerol (CBG) - уште еден корисен канабиноид!

Saturday, February 11, 2017

Медицинска марихуана против акутни болки - студија

Билка наместо апчиња кога се работи за болки!
Нова научна студија е спроведена од страна на д-р Џејмс Фини (James Feeney) од болницата Saint Francis и медицинскиот центар во Hartford Connecticut

Овој обид е финансиран од страна на државата и ќе ги спореди опијатите и медицинската марихуана кај третирањето на акутна болка, како на пример кај фрактурите (скршениците). Постојат научни студии коишто сугерираат дека медицинската марихуана претставува ефективен природен лек за лекувањето на хронични болки (повторливи болки), т.е. болки што продолжуваат да ги мачат пациентите и покрај тоа што повредата веќе би требало да е излечена. Д-р Фини сака да ја тестира марихуаната за лекувањето на акутни болки, за кои опијатите долго време биле препишувани како лек, без некој посебен ефект, а со низа несакани последици по здравјето на пациентите!


Ослободи се од болките на природен начин
Големиот фокус од моја гледна точка е дека ова е обид да се заврши епидемијата со опијати. Предозирањата од опијати убија повеќе од 30.000 луѓе во 2015“ - истакнува д-р Фини. Марихуаната се` уште е третирана како наркотик бр. 1 според легислативата на многу држави, што ги попречува научниците да го истражуваат ова растение. Истражувачите прво треба да аплицираат за лиценца од страна на DEA (Администрацијата за борба против дрогата), што може да трае и со години. Единствената достапна залиха за истражувачите е објектот во кој Владата одгледува канабис при Универзитетот во Мисисипи, а и тамошните резерви се ограничени.


Заменете ги теглите апчиња со тегличка гане ;)
Истражувањето на д-р Фини за влијанието на марихуаната врз акутните болки нуди можност да се заобиколат овие проблеми поврзани со законите. Медицинската марихуана е легална во државата Конектикат. Наместо директно снабдување на пациентите со марихуана, докторот му дава сертификат на пациентот да го користи овој лек, а пациентот потоа си ја подига својата марихуана или од специјална продавница за марихуана или од аптека. „Врстите од кои јас треба да одберам се толку чисти и толку потентни, што материјалот што го добиваат од Универзитетот во Мисисипи бледнее во споредбата“ - додава тој.


Студијата вклучува вклупно 60 пациенти со повреди на ребрата, од кои 30 се лекувани со опијати, а другата половина со канабис. Поради дизајнот на студијата, пациентите сами одлучуваат дали ќе користат опијати и марихуана за контрола на болките. Досега, болниците имаат заведено доста голем број на пациенти. Сите од нив избраа марихуана! Д-р Даниел Клов (Daniel Clauw) пак, кој ја води лабораторијата за болки при Универзитетот во Мишиген заедно со неговите колеги неодамна објавија анкета спроведена врз пациенти кои започнале да користат медицинска марихуана за ублажување на болките. Тие ја редуцирале нивната претходна употреба на опијати за третирање на болките за цели две третини!!!


Лек од Бога даден...
Тие се чувствуваа многу подобро кога нивната болка беше ставена под контрола со помош на канабис, отколку со опијати затоа што опијатите имаат многу споредни ефекти. Тие несакани ефекти вклучуваат вртоглавици, констипација, сексуална дисфункција и во случај на предозирања - проблеми со дишењето. Тоа е затоа што опијатните рецептори исто така се наоѓаат во мозочното стебло, делот од мозокот кој го регулира дишењето“ - објаснува д-р Даниел. Марихуаната делува на различен сет на рецептори и затоа не може никому да му наштети.

Извор: Hemp Project