Thursday, January 31, 2019

Канабисот нуди подобро олеснување од конвенционалните лекови за пациенти со Мултиплекс Склероза

Неочекуваната дијагноза во раните 20-ти години го редефинираше односот на Фил Квонг со растението, го одреди текот на неговата кариера и му помага да живее нормално со потенцијално изнемоштувачката болест. Сега неговата компанија 3 Carbon Extractions Inc. дизајнира екстрактори за ботаничка екстракција


Фил Квонг излечен сега им помага на други!
Животното патување со канабисот на Фил Квонг (Phil Kwong)  од Ванкувер, Канада, започна во неговите тинејџерски години во форма на повремено рекреативно експериментирање. Квонг сега е сертифициран специјалист за екстракција на канабис и тренер. Тој е основач на 3 Carbon Extractions Inc. компанија специјализирана за продажба на опрема за екстракција и обука.


Раните денови

Долго време го користев канабисот“ - вели Квонг, кој почнал да експериментира со концентрати кога имал 16 години. „Никогаш не сум размислувал да го користам во медицинска смисла, додека не ми беше дијагностицирана мултиплекс склерозата“ - додава тој. „Јас буквално се разбудив од мојот кауч и не можев да видам ништо друго освен заматеност на боите во моето десно око“ - објаснува Фил. Квонг почувствувал болка и отрпнувачко чувство во окото. Тој посетил неколку лекари за очи. Секој му кажал дека сè е во ред. „Конечно, стигнав до невролог-офталмолог и тој ме погледна и рече: ‚Имаш воспаление на оптичкиот нерв‘. Тој ми препиша 1,250 mg преднизон (prednisone) за да го контролирам воспалението со ризик од појава на слепило“ - вели Квонг. Лекарите ги навеле несаканите ефекти на лекот како будење параноја, несоница, „и во основа - губење на умот“. Па, каков е тој лек? „Доживеав страшни несакани ефекти и по воспалението стивнаа, па докторите ме испратија на МРИ за мојот мозок“ - заклучува тој. Квонг бил дијагностициран со мултиплекс склероза и веднаш бил испратен на лекување.


Twitter на компанијата за екстракција 3 Carbon Extractions Inc.
Фармацевтски третман

Почнав со Ребиф (Rebif) што ме натера да се чувствувам како да имав грип пет дена од неделата“ - вели Квонг, кој на крајот развил ткиво како лузна каде што морал да го инјектира лекот. „Престанав да го користам и не се лекував речиси една година и доживеав уште еден рецидив“ - Квонг потоа се префрлил на нов лек на рецепт, Гиленија (Gilenya) и иако тој не се соочи со физички несакани ефекти, тоа не беше ефикасен третман. Продолжените рецидиви го оставија со трајно оштетување во неговото лево око. „Ми беше кажано дека ако не се префрлам на други лекови, немам повеќе опции“ - вели тој. Па, Квонг ја напушти земјата и отиде во САД за да добие второ мислење од клиниката Мајо (Mayo Clinic). Тој беше отстранет од клиничките студии, а неговиот третман презеде драстични промени. „За време на овој процес почнав да барам алтернативи и да го истражувам канабисот. Најдов лекар кој ќе ги потпише Регулативите за медицински пристап до Марихуана (Marihuana Medical Access Regulations - MMAR)“ - раскажува Фил. Тој отишол во локалниот диспанџер за канабис за да купи канабис, за кој тој тврди дека не бил толку софистициран и напреден како постојните малопродажни места. „Го прашав бадтендерот (продавачот): ‚Дали имате какви било производи кои би можеле да бидат добри за МС?‘ и јас се сеќавам на него како ми подава производ и ми се обраќа: ‚Брат, не грижи се, овoj производ е со висок квалитет‘. Реално, никогаш не треба да го ставите продавачот во таа положба, но во тоа време не знаев“ - додава Квонг.Опремата што ја нуди Фил на страната од неговата фирма
Играње хемичар

Квонг не можел да ги најде производите што ги сакал, па затоа почнал да ги прави. Експериментирал со различни видови канабис кои се покажале како ефикасни во лекувањето на други болести. „Ќе се обидам со капсула, ќе правев дебинг (форма на вапоризирање) дури и ќе експериментирав со цвет и ќе видам што функционира најдобро и што е најефикасно. Почнав да ги разбирам придобивките од лековите од целото растение и повеќе немав рецидиви“ - објаснува тој. Иако Квонг наиде на олеснување, тој потоа се бореше за да се поврзе со медицинската заедница. „Нема лекари, нема болници, нема клиники целосно посветени на помагање со терапија со канабис, па затоа само употребувате нешто кога вашите симптоми ќе се појават“ - вели Квонг.Продолжување со претпазливост

Обично големи дози на лекот наречен преднизон се користат за лекување на рецидиви на МС. „Знаејќи ги неговите несакани ефекти, избегнував повторно да го користам и научив да се справам со моите рецидиви. Сум експериментирал со многу високи нивоа на ТХЦ како алтернатива, бидејќи може да функционира. Без разлика дали канабисот го поправа проблемот или не, тешко е да се каже, без да биде во клиничка студија и да се направат повеќе истражувања за развој, но токму тоа и се надевам дека ќе го работам и ќе бидам дел од тоа“ - објаснува Квонг. Тој рече дека би можел да искуси повеќе рецидиви од другите пациенти со МС, со тоа што веднаш нема да употребува други лекарски третмани и со тоа што ќе е толку истражувачки настроен кон нешто поприродно како канабис. Тој е префрлен на необележан лек што се наведува Ритуксан (Rituxan) и во моментов не се соочува со несакани ефекти. Квонг продолжува да употребува канабис за олеснување на симптомите на МС и за контрола на воспалението, како и за намалување на ефектите од релапсите на мултиплекс склерозата, кога ќе се разгорат. Од 24 август 2018 година тој е веќе една година без рецидив. Иако имал успех со канабисот, тој е претпазлив за советување на другите пациенти со истата болест да го следат неговиот пат. „Постојат анегдотски докази, но не и доволно студии за да го поддржиме тоа токму сега“ - рече Квонг, кој со нетрпение ја очекува легализацијата, бидејќи тогаш ќе биде полесно да се проучува канабисот како лек.


Иднината

Нешто што е важно за мене во одењето напред во индустријата за канабис е да се биде во можност да се возврати. Секогаш тоа ми беше страст“ - рече Квонг, кој продолжува да бара одговори во врска со канабисот и истражувања базирани за МС, како и за други болести и нарушувања. „Јас не одам никаде и размислувам дека реалистички, канабисот не оди никаде во мојот живот во скоро време. Јас ќе продолжам да го користам канабисот на дневна основа за мојата МС и за, добро, само онака“ - смета Квонг. Ве покануваме да ги прочитате и другите статии од искуствата на пациентите, како доказ дека FECO (фул екстрактот од канабис) успешно ја лекува МС, линковите се вметнати во овој текст.


За компанијата на Фил Квонг

3 Carbon Extractions Inc. дизајнира капацитети за екстракција и обезбедува тестирани и безбедни опции за екстракција за одговорни, контролирани и практични потреби за ботаничка екстракција. Со седиште во Британска Колумбија, Канада, 3 Carbon нуди платформа за водење на услуги, регулирање, образование, обука и наука заедно, за канадскиот пазар. „Нашите услуги носат вредност за бизнисите, заедницата, владата, машинското инженерство и заштитните групи на услуги. Нашиот пристап е вкоренет во стандардите за здравје, безбедност и квалитет. Преку нашите партнери, 3 Carbon е во состојба да обезбеди најдобра опрема за индустриски одделенија за обработка и екстракција“ - пишува на официјалниот Веб сајт.

Новинар: Кате К.
Уредник: MoniQue Konopova
Извор: Dailyhive

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:


Wednesday, January 30, 2019

За оваа мајка со тежок облик на егзема канабисовото масло е незаменливо ЧУДО!

Сакав да си ја откинам кожата“ - мајка хоспитализирана со агонизирачка егзема со помош на масло од канабис е чудотворно излечена. Таа заболела по породувањето како последица на хормонална нерамнотежа, а маслото од канабис преку ендоканабиноидните рецептори од ендоканабиноидниот систем го вратило нејзиниот организам во баланс и сега нејзината кожа е здрава


Таа го пронајде својот најбезбеден лек :)
27 годишната Шерил Халибартон (Cheryl Halliburton) чија егзема беше толку сериозна, што беше хоспитализирана со агонизирачките болки и тврди дека нашла „чудо од лек“ користејќи масло од канабис. Таа почнала да страда од егзема со пламени пликови на лицето и на вратот, откако забременила со својата ќерка, Алексис, пред четири години. Шерил на кожата често имаше црвена, сурова пукнатина која ѝ предизвикуваше плачење и огромна болка. На крајот на нејзината духовитост, Шерил одлучи да проба CBD масло, природен канибаноид пронајден во канабисот и открила дека тоа имало извонреден ефект врз нејзината кожа по вдишување на природниот лек со помош на електронска цигара.


Тоа навистина започна кога забременив со Алексис кога бев на околу 23 години. Почна на мојот грб и се расчисти по доза стероиди, но веднаш се разгореа на моето лице и на вратот и оттогаш беше постојана. Тоа ќе се разгори на секои неколку дена во зависност од тоа што јадев и тоа беше неконтролирано чешање и немаше крема со која ќе ја смирам, всушност, тоа би го направило местото уште полошо. Се чувствував како да сакам да си ја искинам кожата. Се чувствував како да не можев да продолжам понатаму, бидејќи едноставно не добив никакви одговори од лекарите. Во лошите денови не можев ниту да ја земам ќерката во болница или да не можам да работам или да ја напуштам куќата, а комбинацијата на антихистамин и лекови против болки само ќе ме успиеја“ - истакнува оваа напатена мајка.


Речиси целото лице ѝ беше зафатено
Шерил страдаше од егзема како дете, но брзо порасна и веруваше дека хормонската нерамнотежа во нејзиното тело од нејзината бременост почна да ја влошува болката и чешањето на кожата. Борејќи се да ја пронајде актуелната причина за нејзината егзема, Шерил посети неколку лекари, каде што постојано ѝ беа дадени серии стероидни таблети, лесен третман и крвни тестови. Таа не можеше да носи шминка или да оди навечер со пријателите, бидејќи се плашеше дека ќе јаде погрешна храна или ако пие алкохол, тоа може да предизвика нејзината кожа да реагира. Потоа, на 2 август 2018 година, раните на Шерил излегоа од контрола и таа беше пренесена во болницата д-р Греј во Елгин од страна на нејзиниот сопруг, Крег (32), кој ѝ рече на својата жена дека повеќе не може да ја гледа како таа страда.


Не можев да го придвижам лицето и вратот, а на моите гради имаше отворени рани“ - изјавува Шерил. „Ми беше студено и бев несигурна и се чувствував како да сакам да бидам болна и ми беше ставено крпа во текот на ноќта за лекување на инфекцијата што веќе беше по мојата кожа. Сите мои тестови се вратија во нормала и лекарите сакаа да ме ослободат за да можам да се лекувам дома, но ѝ се доверив на медицинската сестра, бидејќи чувствував дека не можам да продолжам понатаму. Се чинеше дека никогаш нема да добијам одговор“ - вели таа. Кога таткото на Шерил сугерираше да се обиде со ЦБД маслото по истражувањето на лекот, таа одлучи да се обиде да испита дали тоа би ѝ помогнало. Шерил беше зашеметена кога нејзината кожа се расчисти за само две недели и таа повеќе не страдаше од црвенилата.


Црвенилото беше ужасно болно!
Отпрвин пробав течна форма, мислев дека ќе го мразам вкусот, но открив дека продавницата за вапоризирање ја продава, кога отидов еден ден“ - рече таа. „Оттогаш не сум погледнала назад. Сум во можност да пазарувам со моето мало девојче, па дури и да се вратам на работа. Алексис ја забележа разликата, бидејќи секогаш мораше да остане со мене во куќата. Јас бев во можност да јадам леб и други нешта што не ги јадев долго време без да имам црвенило - па дури има и чаша вино“ - додава Шерил. 


Канабидиолот (CBD) е една од главните состојки во медицинската марихуана. Исто така, се користи во маслото од канабис за лекување на бројни медицински сосотјби, вклучувајќи ментално здравје, проблеми со спиењето, низок апетит, епилепсија, Алцхајмерова болест и палијативна нега. CBD, исто така, се смета дека помага за да се спречат знаците на стареење и заштита од егзема и псоријаза. Минатата година Светската здравствена организација прогласи дека CBD е безбедно да се користи без никаков ризик. Сепак, треба да имаме пред вид дека изолирани, канабиноидите не се толку ефикасни како во екстрактите во коишто е застапен целиот активен спектар, поради тоа што состојките функционираат синергично во содејство.

Здрава, ужива во улогата на родител ^_^
Маслото што го користела Шерил

Новинар: Кате К.
Уредник: MoniQue Konopova
Извор: TheSun

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Monday, January 28, 2019

Како да си направите сапун од коноп во домашни услови?

Без разлика дали барате природна и здрава алтернатива за комерцијалните сапуни полни со хемикалии или сте во потрага по креативна и корисна занимација, правењето домашен сапун е забавно и не е премногу комплицирано. Откако ќе ги разберете основите за тоа како да направите сапун, можете веднаш да започнете


Поради брзиот начин на живот, не внесуваме доволно активни биоактивни материи во нашиот организам, при тоа доаѓа до денешните таканаречени „lifestyle“ болести, како што се дигестивни нарушувања, слаб имунитет, алергија, егзема, кардиоваскуларни и други заболувања. Многу од тие болести може да се спречат со правилна нега на нашата кожа, којашто е орган од витално значење, затоа што нè заштитува од надворешниот свет, микроорганизмите, токсините. Во последно време сите ги знаеме благодетите на маслото од коноп кое е едно од најздравите масла, поради неговиот незаменлив состав. 

Содржи незаситени масни киселни омега-3, омега-6 и 9, фитостерол, минерали, калциум, магнезиум, калиум, железо и витамини А, Д, Е и некои од групите Б. Коноповото масло поради своите лековити особености исклучително благотворно дејствува на кожата, ја негува, ја обновува и регенерира, а особено е корисно за проблематична кожа и слузница зафатена со псоријаза, дерматитис, егземи, херпеси, афти, чиреви, мозолчиња и други проблеми. Преку кожата организмот го доведува до еквилибриум. Важно е што нанесуваме на кожата после миење, но уште поважно е со што ја миеме кожата? Постојат неколку различни методи за правење домашен сапун. Откако ќе ги разберете основите за тоа како да направите сапун, можете веднаш да започнете. Маслото од индустриски коноп не содржи (психо)активни канабиноиди. Квалитетното коново масло најсоодветно за изработка на сапуни е со зелена боја поради високата застапеност на хлорофил, што ја зголемува епилитизацијата на кожата и масното ткиво.

Бидејќи кожата, косата и ноктите произлегуваат од истата линија на дермални клетки, коноповото масло го подобрува квалитетот на косата, со тоа што го зајакнува влакното и прави блескав сјај. Коноповото масло е речиси идентично со нашите липиди така што ја израмнува површината. Коноповото масло не само што ќе ги нахрани новите клетки во кожата, туку ќе помогне во отстранувањето на старите клетки и ќе го отстрани првутот, ќе помогне во заздравувањето на раните и лузните, ја детоксифицира кожата и може да ја изедначи бојата на кожата (важно за лица со Витилиго) и притоа не ги затвора порите. Доколку третирате пациент со рак на кожа, за изработка на сапуните може да употребите домашен фул екстракт од канабис за лекување канцери (со целосен спектар на активни канабиноиди). Покрај орална терапија, пожелно е да се мачка со маслото од канабис растворено со кокосово масло и да се мие со сапунот, не заборавајте дека ендоканабиноидни рецептори имаме и во кожата ;)


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • Палмино масло: 400 g
 • Конопово масло: 400 гр
 • NaOH: 103 g
 • Вода: 264 g
 • Етерично масло (по ваш избор, може лаванда) 10 ml


НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 • Калапот го обложуваме со хартија за печење;
 • Земаме дестилирана вода;
 • Додаваме NaOH; НИКОГАШ ОБРАТНО, при мешање на NaOH со вода доаѓа до загревање и висока температура. Оставате да се олади и повремено промешувате. Пареата обично е токсична, па затоа внимајте да не ја вдишете, потребна ви е добра вентилација или провев. Најдобро е лесно промешување се додека содата не се растопи;
 • Го додаваме маслото;
 • Го загреваме маслото;
 • Со помош на термометар ја следиме температурата. Кога темпратурата на маслото е приближна како и собната температура го додаваме садот со дестилираната вода и NaON (сода) и мешаме;
 • Целата смеса ја мешате се додека не ја смени бојата и стане густа (како ретка смеса за пудинг);
 • Мешате се додека смесата не почне да се лепи за миксерот, потоа ја пренесувате во калапот;
 • Смесата се израмнува и ја поклопуваме;
 • Калапот го оставаме покриен со крпа да отстои 24 часа;
 • Можете да употребите мали калапи и може да додате есенцијално масло за мирис, листови од коноп за декорација или семе од коноп за полесен пилинг.Новинар: Симона Г.
Уредник: MoniQue Konopova

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Рецепт за подготовка на кана-кокосово масло!

Како да се третира егземата и други кожни заболувања со помош на канабис?

Производи со екстракт од канабис за нега на новите тетоважи

Sunday, January 27, 2019

Како кетогената исхрана ги ослабнува клетките на ракот?

Научните студии исто така потврдуваат дека Кетогената диета идеално функционира со анти-канцер третманите. Можете да прочитате повеќе за храната што го спречува растот на клетките на ракот, како и повеќе за тоа кои продукти да ги одбегнувате, но најважно е минимизирањето на јагленохидратите и нивна замена со здрави масти и протеини


Хранете се правилно за време на третманот!
Храна којашто помага во борбата со канцерот

Покрај употреба на квалитетно масло од канабис, треба да му помогнете на организмот и со правилна антиканцерогена исхрана. Истражувањето покажува дека шеќерот е главен извор на гориво што го храни ракот и придонесува за воспалително опкружување. Диетата со ниски јаглени хидрати создава метаболна состојба позната како кетоза. Ова е процес во кој телото согорува кетони за да направи енергија, наместо да се потпира на шеќер или јаглени хидрати. Вие можете ефикасно да произведувате кетони со ограничување на јагленохидратите и протеините во вашата исхрана. Кетогената диета за пациентите со рак треба да се примени за да ги ослабне клетките на ракот. При евалуација на било кој рак, без разлика на стадиумот, од витално значење е да се утврди причината. Имунолошкиот систем е катализатор помеѓу развојот на ракот и неговиот пресврт. Според зборовите на д-р. Бен Џонсон (Ben Johnson): „Кај секој пациент со рак, нивниот имунолошки систем го пропуштил ракот“. Нашиот организам има вродена способност да се брани од нападите, додека секојдневно ги потхранува клетките на ракот. 


Внимание: ШЕЌЕР!

Јаглехидратите се расчленуваат на гликоза која ги храни клетките на ракот. Со отстранување на јаглените хидрати од вашата исхрана, исто така можете да ги осиромашите клетките на ракот од нивното снабдување со енергија. Најниската стапка на преживување кај пациенти со рак е меѓу оние со највисоко ниво на шеќер во крвта. Кетогената исхрана е особено ефикасна кога се комбинира со периоди на наизменично постење. Постот го зголемува производството на кетони и може да ги ублажи клетките на ракот. Шеќерите и јаглените хидрати ретко треба да бидат вклучени во нашата исхрана. Основачот на Американскиот институт за борба против ракот (AACI), Боб Рајт (Bob Wright), додава: „Една лименка сокче има доволно шеќер за да изгаси 50% од нашиот имунолошки систем за најмалку 4 часа“. Кога ќе консумираме шеќер, ние истовремено ја исклучуваме нашата одбрана додека фрламе бензин на оганот (ракот). Кога ќе земеме предвид дека „50 до 70% од вкупниот број на клетки од имунолошкиот систем не можат да го видат ракот“, идејата за додавање шеќер во исхраната на пациентите со канцер се чини опасна!


Шемата на кето-диетата е доста едноставна
Строгата кетогена диета за пациентите со рак, која повикува на минимизирање на јагленохидратите и нивна замена со здрави масти и умерени количини на висококвалитетни протеини, може да понуди надеж за побрза победа на ракот - како за превенција, така и за третман. Вашите нормални клетки имаат метаболичка флексибилност за да се прилагодат од употребата на гликоза кон употреба на кетонски тела. Канцерските клетки ја немаат оваа способност, па кога ќе ги намалите јаглехидратите само на не-скробен зеленчук, вие ефикасно го изгладнувате ракот. Ракот може попрецизно да се класифицира како митохондријална метаболна болест. Диетите со високо ниво на протеини, исто така, можат да го хранат ракот. Умерена протеинска исхрана се препорачува заедно со кетогената диета. Може да го изгладнете ракот со практикување кетогенска исхрана која се состои од изобилство на здрави масти (околу 75 проценти), 20 проценти протеини и не повеќе од 5 проценти јаглени хидрати. Дополнувањето на исхраната со висококвалитетни (несинтетички, туку од органско потекло) мултивитамини, пробиотици и омега-3, се препорачува со кетогенската диета, но по претходна консултација со лекар или нутриционист.


Ескимите често служат како пример за да научиме како нивната слаба потрошувачка на јаглени хидрати ги одржува нивните тела здрави за време на суровите временски услови. Излезе дека нивната ниска хибернација го сменила метаболизмот за да согорува масти наместо шеќер или гликоза. Малку луѓе наследуваат гени кои доведуваат до рак (повеќето наследуваат гени кои го спречуваат ракот), а наследните мутации обично ја нарушуваат функцијата на митохондриите. Митохондриите се главниот генератор на енергија во вашите клетки и се верува дека се централна точка за потеклото на многу видови на рак. Вашите митохондрии можат да бидат оштетени не само со наследни мутации, туку и со широк спектар на фактори од животната средина и токсини. По строга кетогена исхрана за пациентите со рак во комбинација со постење, има извонредни здравствени придобивки и ги зајакнува мрежите на вашите митохондрии низ вашето тело. Додека вашите митохондрии остануваат здрави и функционални, малку е веројатно дека ќе се развие рак.


ДА!

 • Месо: Секаков вид, вклучувајќи: говедско, свинско, јагнешко, пилешко, риба и школки;
 • Јајца: Цели јајца, вклучувајќи жолчки;
 • Зеленчук: Одгледан над земја, вклучувајќи: зелка, карфиол, брокула, зеље, аспарагус, тиквички, модар патлиџан, маслинки, спанаќ, печурки, краставици, зелена салата, авокадо, кромид, пиперки, домати итн;
 • Млечни производи: Секогаш избирајте полномасни опции, како вистински путер, павлака, намаз, јогурт, кисело млеко и мрсни сирења и кашкавали;
 • Јатки: Бадеми, ореви, лешници, макадамија, семки од сончоглед, семки од коноп и семки од тиква.


Правилно одбирајте ја храната
РЕТКО!

 • Корени: Слатки компири, моркови, цвекло, репа, пастернак;
 • Овошје: Јадете еднаш дневно во мала количина. Однесувајте се кон овошјето како природна форма на бонбони;
 • Алкохол: Суво вино, виски, ракија, вотка и коктели без шеќер - еднаш или двапати неделно;
 • Темно чоколадо: Над 70% какао, по можност само малку, еднаш или двапати неделно.


НЕ!

 • Шеќер: Нешто што содржи додаден (рафиниран) шеќер, како што се безалкохолни пијалаци, бонбони, сокови, спортски пијалаци, чоколади, колачи, крофни, торти, сладолед и житарки за појадок. Избегнувајте ги и засладувачите!
 • Скроб и житарици: Леб, тестенини, компири, помфрит, чипс, смоки, житарици, каша, житни плочки, мусли и др;
 • Преработени масла: маргарин, масла за готвење;
 • Пиво: Затоашто е преполно со јаглехидрати!

Уредник и новинар: MoniQue Konopova

Saturday, January 26, 2019

Општи совети за правилна исхрана кај пациентите со канцер

Добрата исхрана е особено важна за луѓето со рак. Со правилна исхрана шансите за побрзо оздравување се многу поголеми. Јадењето разновидна храна и добро избалансираните оброци може да ви помогне да се чувствувате подобро и да останете посилни


Покрај квалитетно фул екстракт масло од канабис подготвено во домашни услови со целосен спектар на канабиноиди и со многу висок процент на ТХЦ (над 80%), правилната исхрана за време на анти-канцер третманот е круцијална! Правилната исхрана помага да се одржи вашата телесна тежина, да се подобри вашата сила и енергија, да се намали ризикот од инфекција и да му се помогне на вашето тело во самолекувањето и заздравувањето. Ова е особено важно доколку пациентот покрај масло од канабис користи и штетни третмани како хемотерапија или зрачење или пак, доколку се опоравува од операција.


Најдобро е да се консултирате со лекар или нутриционист, кој ќе ви предложи соодветен план на исхрана за вашите конкретни потреби и кој најстручно ќе ви објасни како да се заштитите од несаканите ефекти на конвенционалните третмани. Треба да не се консумираат канцерогени продукти, пржена и процесирана храна, конзерванси, вештачки бои и сл. Што е можно посурова исхрана, повеќе зеленчук и помалку шеќери, бидејќи шеќерот го храни канцерот, затоа треба да се внимава и со овошјето. Здравата исхрана опфаќа јадење и пиење на храна и течности, цедени сокови, шејкови и смуди со повеќе хранливи материи и растителни влакна што ги задоволува потребите на вашето тело: протеини, јаглени хидрати, масти, витамини, минерали и вода.


Важноста на калориите и протеините

Секој човек со рак има различни потреби за исхрана, но луѓето што се лекуваат од рак понекогаш имаат потреба од повеќе протеини и калории (енергија) од вообичаеното.


Јадење повеќе ужинки

Закусите меѓу оброците може да им помогнат на луѓето кои имаат рак да добијат на тежина, да го зголемат внесот на протеини и калории и да го зголемат нивото на енергија.


Внесување повеќе протеини

Луѓето што имаат рак можеби ќе треба да консумираат високо ниво на протеини. Протеините се важни за раст на клетките и закрепнување на имунолошкиот систем. Без доволно протеини, на телото може да му е потребно подолго време за да се опорави од самата болест и „третманите“. Добар извор на протеини вклучуваат: риба, живина, посно црвено месо, јајца, млечни производи, ореви и јатки, грав, грашок, леќа и храна од соја.


Јадење повеќе калории

Калориите се важни за одржување на тежината. Можеби ќе треба да јадете храна богата со калории, особено ако губите тежина. Калориите обезбедуваат дополнителна енергија што ви треба кога се опоравувате од канцер-операцијата. Јаглехидратите и мастите се добри извори на екстра калории.


Начини за зголемување на калориите и протеините


 • Јадете помали, почести закуски во текот на денот;
 • Јадете ја омиленате храна во секое време од денот;
 • Јадете на секои неколку часа - не чекајте додека да огладнете;
 • Најголемиот оброк изедете го кога сте најгладни;
 • Обидете се да избирате висококалорична, високо-протеинска храна за време на секоја ужина;
 • Вежбајте лесно пред оброците за да го зголемите вашиот апетит;
 • Пијте високо-калориски, високо-протеински смуди и шејкови;
 • Пијте течности помеѓу оброците, наместо со оброците.

Вода

На вашето тело му треба вода и други течности за побрзо да оздравите. Ако не земате доволно течности и почувствувате несакани ефекти од хемотерапијата, како што се повраќање или дијареа, лесно може да се дехидрира.

Алкохол

Подобро е да не пиете алкохол за време на третманот. Иако алкохолот може да се меша со некои лекови, третмани (како што е хемотерапијата) тој само го отежнува лекувањето, дури и во „умерени“ количини. Доколку сте страствен љубител на алкохолот, поради тоа што ви помага да уживате во вашиот оброк или ви го зголемува апетитот, најдобро е да се консултирате со лекар, за тоа кои се најсоодветните количества алкохол дозволени за вас. Сепак, алкохолот исто така го зголемува ризикот од развој на одредени видови на рак, а во поголеми количини може да го зголеми гадењето и да ја зголеми анксиозноста и депресијата. Алкохолот има ниска хранлива вредност и високо ниво на калории, па може само да ве залаже и привремено засити, па потоа нема да сте во состојба да го изедете планираниот оброк според вашата шема за исхрана.


Кога едноставно не можете да јадете

Може да има моменти кога ќе почувствувате дека едноставно не можете да јадете. Доколку немате апетит или ако се чувствувате премногу уморни или болни за да јадете, може да биде тешко да ги задоволите сите ваши нутритивни потреби само од пијалаци. Ако не можете да јадете повеќе од неколку дена, разговарајте со вашиот здравствен работник, диететичар или нутриционист околу додатоци во изхраната.


Комерцијални прехранбени додатоци

Комерцијалните суплементи се добар извор на калории и хранливи материи. Тие доаѓаат во различни вкусови и форми, вклучувајќи подготвени за употреба како пијалак (сличен на млеко), прашок, пудинг или протеинска плочка. Потрудете се по консултација со нутриционист да ги најдете соодветните за вас и истите да бидат од органско потекло. Тие се продаваат во аптеки и продавници за здрава храна и не ви треба лекарски рецепт за да ги купите, сепак проверете некои од нив да не се вклучени во здравственото осигурување.


Витамини и минерали

Вашето тело има потреба од витамини и минерали за да функционира правилно. Најдобар начин да се добијат витамини, минерали или други хранливи материи е со јадење здрава храна. Но, ако ракот и неговите третмани ви го отежнуваат јадењето здрава храна за подолг временски период, некој од вашиот здравствен тим може да сугерира секој ден да земате додатни витамин и минерали. Треба да бидете сигурни дека земањето витамински и минерален додаток е соодветно и безбедно, особено ако примате хемотерапија или радиотерапија напоредно со канабисовото масло. Некои луѓе, исто така, може да размислат за користење на додатоци во исхраната или „природни“ здравствени производи. „Природно“ не секогаш значи безбедно, па затоа задолжително разговарајте со вашиот лекар или диететичар за да го направите најдобриот избор за вас!


Цевки за хранење

Многу од канцер пациентите имаат проблем да внесат доволно хранливи материи ако не можат да јадат или да пијат (зависно од ситуацијата). Многумина имаат проблеми со голтањето, болна уста или грло или пак, не можат правилно да ги апсорбираат хранливите материи. Во некои екстремни случаи вашиот здравствен тим може да предложи користење на цевката за хранење и/или инфузии, во тие случаи најдобро маслото од канабис да се внесува во форма на чепче (ректално). Ако дигестивниот систем не работи правилно, може да се даде парентерална исхрана. Таа обезбедува течности и есенцијални хранливи материи директно во крвотокот преку интравенски (IV) катетер.

Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Canadian Cancer Society

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: 

Thursday, January 24, 2019

Велосипедист извозе 19.000 милји вапоризирајќи канабис!

Роџер Бојд (Roger Boyd) од Велика Британија возел велосипед низ Европа, Нов Зеланд, Непал, Индија и Австралија, запирајќи на секои 20 минути за да вапоризира, за да го разбие митот дека корисниците се мрзливи! „Нема граници за моите дневни количества - на трева или на далечина“ - истакна тој


Бојд за време на пауза :)
Роџер Бојд кој ја води страницата на фејсбук за поддршка на легализацијата на канабисот наречена Healthy Stoner, сака да се надува и да го вози својот велосипед. Толку многу што овој Англичанец ги помина последните три години возејќи над 19.000 милји преку гранични линии и континентални поделби, воедно конзумирајќи канабис на секое запирање. Според Bristol Post, Бојд ја започнал својата Tour De Dank во 2015 година, откако се префрлил од пушењето трева на користење пренослив вапоризатор (испарувач). Со новооткриената моќ на белите дробови, Бојд тргна да го побие митот дека корисниците на канабис се мрзливи, документирајќи ги неговите авантури во велосипедот и канабисот на својот блог Healthy-Stoner.com. Досега, Бојд возел низ Европа, Австралија, Нов Зеланд и Индија, за време на дожд, лапавица и снег, низ автопати и над планините.


Велосипедот на Бојд
Возејќи повеќе од 100 милји секој ден, Ленс Армстронг (Lance Armstrong) рече дека Бојд застанувал на секои 20 милји за да вапоризира, овозможувајќи му да остане надуван за време на целото патување. „Отсекогаш сум сакал да излезам со мојот велосипед и да вежбам додека сум надуван“ - изјави Бојд за Бристол Пост. „Идејата за мојот велосипедски маратон низ светот се појави една ноќ, но немаше многу на интернет за вежбање и вапоризирање. Постои негативна перцепција за луѓето кои користат канабис, во споредба со оние кои користат алкохол. Но, алкохолот е многу поштетен - таму има нерамнотежа. Совршено сум луциден и безбеден кога се возам, а [марихуаната] ми помага да ги јадам милјите“.


По патот, Бојд рече дека наишол на безброј други стонери - на различни места како Сибир и Непал - кои му се придружиле на импровизираните пушачки сесии. И со својот сакан велосипед („Тој е толку силен и има рогови, па го нареков Rhino [носорог]“ - вели Бојд) покрај себе, Boyd нема планови за забавување на темпото во скоро време. Отфрлен од турнеја на Блискиот Исток поради нивните сурови закони за канабис, Бојд веќе го планира својот следен индика ајронмен. Меѓутоа, овој пат, сепак, сака да ги искористи зелените брзини на Северна Америка и планира да се повлече на панамерикански патеки низ САД и Канада, па вели дека тоа ќе потрае некаде од 18-20 месеци. За претстојната авантура, британскиот опсесивен велосипедист и канабис ентузијаст ќе побара спонзори за поголема промоција на неговата иницијатива. Сепак, со или без финансирање, Бојд ќе продолжи да вози и ќе продолжи да пафка!


Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Marryjane

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Tuesday, January 22, 2019

НАУЧНА СТУДИЈА: Преглед на невролошките придобивки од фитоканабиноидите - Употреба на лекови базирани на канабис за невродегенеративни состојби (5 дел)

Продолжение на студијата: Невропротекција за Алцхајмерова болест; Истражувања со администрирани канабиноиди за Алцхајмерова болест; ЦБД и делта-9-ТХЦ за Мултиплекс склероза; Употреба на лекови базирани на канабис за невродегенеративни состојби; Изјава на Американската академија за неврологија во медицинската марихуана; МС животински модели што користат делта-9-THC; Човечки испитувања со употреба на Δ9-THC за МС


Систематски преглед на канабис кај невролошки болести 2014
Невропротекција за Алцхајмерова болест

Алцхајмеровата болест се карактеризира со зголемено таложење на бета-амилоид пептид, заедно со глијална активација во сенилни плаки, селективна загуба на невроните и когнитивни дефицити. Канабиноидите се невропротективни против екситотоксичност in vitro и кај пациенти со акутно оштетување на мозокот. Кај пациенти со Алцхамерова, клеточните студии на сенилни плаки покажаа експресија на канабиноидните рецептори CB1 и CB2, заедно со маркери на микроглијална активација. Контролните CB1-позитивни неврони, сепак, се во поголем број во споредба со алцхајмеровите области на микроглијална активација. Мозоците на лицата со Алцхајмерова, исто така, значително ја намалуваат експресијата на Г-протеински рецептор и експресијата на ЦБ1 рецепторниот протеин. Активираниот микроглијален кластер во сенилните плаки обично се верува дека е одговорен за тековниот воспалителен процес кај оваа болест.


Истражувања со администрирани канабиноиди за Алцхајмерова болест

Истражувањата со администрирани канабиноиди за Алцхајмерова кај животни покажаа дека агонизмот на ЦБ1 е во состојба да ја спречи тау-хиперфосфорилацијата во култивираните неврони и да ги антагонизира клеточните промени и бихејвиоралните последици кај β-амилоид-индуцираните глодари. Антагонистите на ЦБ2 биле заштитувачки кај in vivo експерименти со редуцирачка реактивна глиоза која се јавува кај β-амилоид-инјектираните животни. Покрај тоа, инхибирана е Алцхајмерово-индуцирана микроглијална активација и губење на невроните. Активирањето на култивирани микроглијални клетки предизвикано од Алцхајмерова болест предизвикано од митохондријалната активност, клеточната морфологија и ослободувањето на факторот на туморска некроза, се задушуваат со канабиноидни соединенија. Дополнително, се покажа дека Δ9-THC ја намалува агитацијата што е честа кај пациенти со тешка Алцхајмерова болест.


Канабидиол

ЦБД е ефикасен во експериментален модел на Паркинсонизам (стаорци со 6-хидроксидопамин), дејствувајќи преку антиоксидантните механизми независно од канабиноидните рецептори. Тој ја намалува дистонијата поврзана со Паркинсонова болест, но не треморот, во согласност со позитивната корелација меѓу нивоата на ЦБД измерени во путаменот / глобус палидус на рекреативните корисници на канабис.

Кај стаорците лезионирани со 3-нитропропионска киселина, инхибитор на токсин од циклусот на митохондријална лимонска киселина, што резултира со прогресивно локомоторно лоцирање слично на она кај пациенти со Хантингтонова болест, ЦБД ја намалува стриаталната атрофија кај стаорците на начин независен од активирањето на канабиноидните аденозин А2А рецептори. Спротивно на тоа, само ЦБД не обезбедило заштита кај стаорци лезирани со малонат. Клиничката студија од 1991 година, користејќи 15 субјекти со Хантингтонова, објави дека просечната дневна доза на ЦБД од 10 mg / kg / ден за пациент во тек на 6 недели била пријавена како безбедна, но не резултирала со значително олеснување на симптомите. Лекот Sativex® базиран на фитоканабиноиди, комбинација од 1:1 на CBD и Δ9-THC, произведува невропротективни ефекти преку CB1- и CB2- посредуваниот механизам кај модел на Хантингтонова болест.

CBD, и во помал степен Δ9-THC, може да има и директни и индиректни ефекти врз изоформи на рецептори активирани со пероксизом пролифератор (PPARs α, β и γ). Активирањето на PPAR, заедно со CB1 и CB2, посредува во бројни аналгетски, невропротективни, модулации на невронска функција, антиинфламаторни, метаболни, антитуморни, гастроинтестинални и кардиоваскуларни ефекти, како во и надвор од ECS. Покрај тоа, агонистите на PPAR-γ (гама) се користат во третманот на хиперлипидемија и хипергликемија. PPAR-γ го намалува воспалителниот одговор на многу кардиоваскуларни клетки, особено на ендотелните клетки, со што се намалува атеросклерозата. Фитоканабиноидите може да ја зголемат транскрипционата активност и да вршат ефекти кои се инхибирани од селективните антагонисти на PPAR-γ, со што се зголемува производството.

CBD понатаму е вклучен во модулација на различни рецептори надвор од ECS. Серотонинските рецептори се вмешани во терапевтските ефекти на ЦБД. Во модел на стаорци, CBD беше забележано да ја стимулира неврогенезата на хипокампусот. Невропротективните ефекти на ЦБД кај хипоксично-исхемичниот мозочен модел вклучуваат рецептори на аденозин А2. CBD активирањето на аденозинските рецептори може да го зголеми сигналното аденозинско дејство за да посредува со антиинфламаторните и имуносупресивните ефекти. Кај стаорец модел на Алцхајмерова, ЦБД ги потенцира ефектите на реактивната глиоза и следната невротоксичност предизвикана од β-амилоид.


Делта-9-ТХЦ

Во животински модел на Алцхајмерова, третманот со Δ9-THC (3 mg / kg) еднаш на ден во текот на 4 недели со додавање на COX-2 инхибитор го намали бројот на бета-амилоидните плаки и дегенерираните неврони. Δ9-THC се користи за контрола на симптомите на Алцхајмерова болест. Третманот со 2,5 mg dronabinol (синтетички аналог на Δ9-THC) дневно во текот на 2 недели значително го подобри вкупниот резултат на невропсихијатриските инвентаризации за агитација и аберантно моторно и ноќно однесување.

ЦБД и делта-9-ТХЦ за Мултиплекс склероза

Мултиплекс склерозата е автоимуна болест која промовира демиелинација на невроните и последователно несоодветно отпуштање на невроните што придонесува за спастичноста и невропатичната болка. Патолошките промени кај МС вклучуваат невроинфламација, екситотоксичност, демиелинација и невродегенерација. Овие патолошки карактеристики споделуваат сличности со други невродегенеративни состојби, вклучувајќи Алцхајмерова и церебрална исхемија. Комбинацијата на антиинфламаторни, олигопротективни и невропротективни соединенија кои се насочени кон ЕКС може да понудат симптоматски и терапевтски третман на МС.


Употреба на лекови базирани на канабис за невродегенеративни состојби

Употребата на лекови базирани на канабис за третман на МС има долга историја и нејзината интеракција со ECS дели многу од истите патишта со други невродегенеративни состојби. Во експерименталните модели на МС, стимулацијата на CB1 и CB2 рецепторите се покажала како корисна против воспалителниот процес, давајќи поддршка за раните наоди кои покажуваат дека лицата со МС доживуваат намалување на фреквенцијата на рецидиви кога пушат марихуана.


Изјава на Американската академија за неврологија во медицинската марихуана

Во 2014 година, Американската академија за неврологија (AAN) објави статија за преглед на 34 научни студии за испитување на употребата на медицинска марихуана (како екстракти, цели растенија и синтетички фитоканабиноиди) за можни невролошки клинички бенефиции. Тие нашле силна поддршка за симптоми на спастицитет и болка поврзана со спастичност, со исклучок на невропатска болка во истражувањето користејќи орални екстракти на канабис. Тие пријавиле неубедлива поддршка за симптоми на уринарна дисфункција, тремор и дискинезија. Оваа студија подоцна беше искористена за да се формира консензуална изјава за нивната организација. Во статијата тие ги заклучија своите резултати врз основа на јачината на пријавеното истражување [КЛИКНЕТЕ НА СЛИКАТА ПОГОРЕ: Заклучоци од Поткомитетот на Американската академија за неврологија (American Academy of Neurology - AAN), систематски преглед на медицинска марихуана кај невролошки болести објавена во 2014 година].

МС животински модели што користат делта-9-THC

Животинските модели кои користат автоимун енцефаломиелитис (ЕАЕ) демонстрираат демиелинација, невроинфламација и невролошка дисфункција поврзана со инфилтрација на имуните клетки во ЦНС во согласност со човечката болест. Кај одредени типови на глувци-модели на МС спастицитет, Δ9-THC се покажа дека ги подобрува спастицитетот и треперењето. Активирањето на ECS системот кај МС (и EAE) се чини дека го ограничува оштетувањето на невроните со намалување на регулацијата на канабиноидните рецептори кои ги инхибираат ГАБА синапсите како заштитна акција за намалување на невронските екситотоксични оштетувања. Регулацијата на ендоканабиноидниот тон ги заштитува невроните од екситотоксичност паралелно со терапевтскиот ефект кај глодарскиот модел на МС.


Човечки испитувања со употреба на Δ9-THC за МС

Досега, човечките испитувања кај пациенти со МС биле мешани со употреба само на 9-ТХЦ. Во 15-неделен преглед со толерирана доза од 9-THC, субјектите ја намалија уринарната инконтиненција, а 12-месечно следење покажа антиспастично дејство. Сепак, последователните клинички испитувања не покажаа никаков ефект врз прогресијата на болеста по долготраен третман со 9-THC.

ЦБД дејствува посебно за да го подобри аденозинското сигнализирање кое го зголемува екстрацелуларниот аденозин, а не АГ-2. Невропротективните ефекти на ЦБД кај хипоксично-исхемично оштетување на мозокот, исто така, вклучуваат рецептори на аденозин А2. Конкретно, ЦБД го намалува воспалението кај акутните модели на повреда и во вирусен модел на МС преку аденозин А2 рецептори. CBD, исто така, ја ублажува сериозноста на болеста со намалување на невроинфламацијата и аксоналното оштетување преку ефект врз прогениторни клетки на олигодендроцитите (OPC) кои можат да се користат за диференцирање во нови миелинирачки олигодендроцити. OPC се високо ранливи на воспаление и оксидативен стрес. Воспалението придонесува за демиелинизирачки болести како што се МС. Студиите за синтетички канабиноиди покажаа дека можат да ги заштитат OPC, веројатно со контролирање на ендоплазматичен ретикулум (ER) одговор на стрес кој го модулира одговорот на инфламаторните стимули.

Позитивните клинички испитувања на човекот од страна на GW Pharmaceuticals дозволија фармацевтскиот лек Sativex® да се продава за спастичност кај МС во 16 земји надвор од САД. Тоа е орален мукозен спреј што содржи сооднос 1:1 на екстрахираните од растенијата Δ9-THC и CBD, кои имаат антиспазмодични и аналгетски својства покажани како ефективни за пациентите со МС. Способноста да се модифицира болката може да се припише на регулацијата со посредство на ЦБ рецептор на супраспиналните ГАБАерични и глутаматергични неврони. Резултатите од овие студии беа наведени во прегледот на AAN.

Метаанализа од 2007 година објави дека лекови базирани на ЦБ рецептор биле супериорни во однос на плацебо во третманот на невропатска болка поврзана со МС. Оваа анализа евалуирала 18 студии во кои бил вклучен Sativex® (n = 196), CBD (n = 41) и dronabinol, Marinol®, Δ9-THC само (n = 91). Забележано е дека Sativex® има најголем ефект за намалување на невропатската болка кај 1,7 ± 0,7 поени (P = 0,018), во скала од 0 до 10. ЦБД 1,5 ± 0,7 (P = 0,044), dronabinol 1,5 ± 0,6 (P = 0,013) беа малку помалку, а сите канабиноиди собрани 1,6 ± 0,4 (P <0,001) и плацебо 0,8 ± 0,4 поени (P = 0,023). Вртоглавица беше најчесто забележана како несакана последица со малку поголема инциденца кај спрејот за образи (букален) Sativex CBD / THC. Севкупно, аналгетскиот одговор на канабиноидите беше генерално задржан со текот на времето, барем за периодот на следење од 6-10 недели. Неколку претклинички студии користеле ЦБД и за спастичноста и за неврогените болки, за да ги зголемат постојните фармаколошки третмани. Потребни се дополнителни човечки клинички студии со употреба на ЦБД кај МС.

Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извори: NCBI, Surgicalneurologyint

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Saturday, January 19, 2019

CannaPaed Symposium 2019 - следната недела во Словенија!

Симпозиумот CannaPaed 2019 ќе се одржи во Љубљана - Словенија поточно во петок, 25 јануари 2019 година во Хотел Union, со почеток во 9:00 часот, кадешто ќе се зборува за лекување на специфични детски болести со помош на канабис


Ова научно советување е наменето за сите кои се грижат за деца со фармакорезистентна епилепсија, како и за деца со други медицински состојби, како што се дистонија, аутизам или рак, кои би можеле да имаат корист од третманот со лекови добиени од канабис. 

Поканетите говорници и експерти во областа ќе ви ги претстават основите на ендоканабиноидниот систем, начинот на дејствување и важноста на различните видови канабис за различни болести во педијатријата.

Симпозиумот е наменет за оние кои се грижат за децата, започнувајќи од оние кои допрва се обучуваат, па сè до оние оние со долгогодишно искуство. Деталите за овој настан, листата на говорници, како и информации за контакт со организаторите, можете да ги дознаете на официјалната веб страна.


Регистрација:


Програма:


Уредник и новинар: MoniQue Konopova

РЕЦЕПТ: Еве како да си направите „канабис шеќер“!

Шеќерот со канабис е интересен начин за збогатување на трпезата со лековити состојки. Ова е универзален рецепт за продукт со канабис кој ќе можете да го додавате во вашите омилени слатки јадења. Еве уште еден начин за додавање на канабиноиди во десерти, кафиња, чаеви... За оваа блага идеја потребна ќе ви биде мала количина екстракт (масло) од канабис (смола или тинктура) и обичен бел шеќер :)


Состојки за канабис шеќер:

 • Шеќер
 • Канабис тинктура/масло
 • Време на подготовка: 30 мин
 • Време на готвење: 0 мин


Насоки за подготовка:

 • Видео туторијал за овој рецепт;
 • Ставете го шеќерот во стаклена чинија;
 • Додадете канабис тинктура/масло и добро измешајте со шеќерот;
 • Поставете пергаментна хартија на послужавник и растурете го шеќерот во тенок слој;
 • Оставете го да стои 1 ноќ;
 • Со употреба на цврст предмет, како шише или сукало отстранете ги грутките. Ова може да го направите и во блендер/сецко;
 • Чувајте го готовиот шеќер на суво, студено и темно место.

Шеќерот од канабис има нежно смирувачко дејство. За утринското кафе користете сатива шеќер, додека пак за вечерното какао користете индика шеќер. Може во шеќерот да се додаде ванила, цимет, кора од лимон или портокал и слична арома во вашиот готов производ. Најдобро да го чувате на ладно, темно место во затворен сад. 

* ВАЖНО! Јачината на шеќерот (количината на активни канабиноиди) зависи од видот и јачината на екстрактот од канабис што сте го употребиле, како и од употребената количина шеќер. Овој рецепт е наменет повеќе за рекреативно-медицинска (превентивна) употреба и за не многу сериозни дијагнози, поради тоа што дијабетичарите и канцер-пациентите не смејат да внесуваат (рафинирани бели) шеќери, затоа што шеќерите го хранат канцерот. 

Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Cannadish

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Wednesday, January 16, 2019

Презентација на студентскиот проект „Легализација на медицинскиот канабис и рекреативната употреба на марихуаната“

Утре (17 јануари) со почеток во 10:00 до 11:00 часот, во Амфитеатарот на ФИНКИ во Скопје ќе се одржи отворена едукативна презентација и јавна трибина за проектот по предметот „Медиуми и Комуникации“ на група студенти од 2 година на факултетот ФИНКИ на темата „Легализација на медицинскиот канабис и рекреативната употреба на марихуаната“ 


Во првата фаза од овој проект за да го испитаат моменталното јавно мислење за темата, студентите поделени во две групи подготвија прекрасна анкета. Едната група ќе ги презентира придобивките од медицинскиот канабис, додека другата група придобивките од легализацијата на рекреативната употреба на истата билка. 

На настанот ќе гостуваат претставници од здруженија на граѓани кои се борат за легализација на конопот во Македонија, пациенти кои се излечиле со помош на домашно подготвени екстракти од канабис од специфични диојагнози за кои модерната медицина сè уште нема решение, како и експерти во областа. 

Почитувани соборци, Ве замолуваме да ја пополните анкетата и да ја споделите за да им помогнеме на овие студенти да си добијат 10ки. Исто така, Ве покануваме на овој настан во што е можно поголем број за да им дадеме поддршка на овие студенти кои храбро одлучија да го демистифицираат канабисот, а исто така за да го забрзаме процесот на декриминализација на канабисот со масовното присуство и поради можноста за слободно вклучување во дискусијата.

Уредник и новинар, Претседател на Здружението на граѓани за демистификација на канабисот „420 МАКЕДОНИЈА - Скопје“ - MoniQue Konopova