Thursday, February 28, 2019

Една научна студија не покажува поврзаност помеѓу користењето на марихуана и сообраќајните незгоди!

Ефектот на употребата на марихуана врз возачите стана малку помалку маглив - и не на начинот на кој законодавците или медицинските експерти би можеле да очекуваат. Една нова студија од Националната администрација за безбедност на сообраќајот на патиштата покажа дека конзумирањето марихуана не го зголемува ризикот од несреќа кај возачот, што резултира со тоа што носителите на одлуки за безбедност на патиштата бараат повеќе информации


Има прилично јасен тренд на забрзување на употребата на марихуана меѓу возачите“ - вели Гордон Троубриџ (Gordon Trowbridge), Директор за комуникации на National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). „Има се повеќе и повеќе од ова на автопатот и тоа е нешто за што знаеме релативно малку“ - додава тој. Студијата погледна повеќе од 3.000 возачи кои се вклучени во несреќи во период од 20 месеци во Вирџинија Бич, мерејќи кои супстанции - доколку ги има - биле во нивните системи за време на несреќата. Студијата, исто така, вклучувала 6.000 контролни возачи во истата област во текот на истиот временски период, кои не биле вклучени во несреќи. „Тоа беше најтесно контролирана студија од ваков вид што некогаш била спроведена“ - вели Trowbridge.

Не е изненадувачки, резултатите покажаа дека возачите со алкохол во нивните системи имаат далеку поголеми шанси да доживеат несреќа. Прилагодена на возраста и полот, студијата открила дека некој возач со содржина на алкохол во крвта од .08 - законскиот лимит, е четири пати поверојатно да има несреќа како возач без алкохол во неговото тело. Што е повеќе неочекувано, шансите - приспособени за возраста и полот - на возачот со ТХЦ во неговиот или нејзиниот систем да имаат несреќа се само 5% повисоки од оние на трезниот возач.


Марихуаната е комплицирана. Оваа студија е многу важен дел од почетокот на разбирањето на факторите на кои треба да обрнеме внимание“ - вели Trowbrigde. „Знаеме многу помалку за марихуаната во овој момент отколку за алкохолот“. Додека студијата покажува разлика помеѓу тоа како ТХЦ-то и алкохолот всушност ги осквернуваат возачите, тие се третирани на ист начин од страна на полициските службеници на патот. Командантот Крис Тенант од полицискиот оддел во Пулман, Вашингтон, каде што марихуаната е легална за жителите на возраст постари од 21 година, вели дека полицијата во Пулман има тенденција да најде возачи под влијание на марихуана само откако ќе бидат повлечени за друго сообраќајно прекршување.

Потоа ткриваме дека има некој проблем со интоксикацијата“ - вели Тенант, додавајќи дека не постои посебен модел за грешките на патиштата што ги прават овие возачи. Сепак, постои посебен образец за возачите фатени со марихуана во нивните системи: повеќето од нив се под влијание на други лекови, обично алкохол, вели Тенант. „Ние сме мала заедница“ - вели Тенант. „Нашето искуство со марихуана овде во Пулман е реткост. Доста ретко наидуваме на некој кој само употребува марихуана“. Иако е примамливо да се заклучи дека марихуаната е безопасна за возачите, корисниците треба да мислат двапати пред да консумираат и да се повлечат зад воланот. Trowbridge истакна многу важна разлика со студијата - само затоа што лекот е занемарлив за стапките на несреќи не значи дека е занемарлив за безбедноста во возењето.


Од претходните симулаторски студии знаеме дека марихуаната има ефект на деградирање на способноста на возачите“ - вели Trowbridge. „Добро е да се биде претпазлив во врска со цврсти заклучоци“. Гледајќи напред, многу е рано да почнува да се погодува како студијата може да влијае врз акцијата на законодавниот праг, вели Троубриџ. Истражувањето е далеку од комплетно за NHTSA, која во моментов работи на студија заедно со државата Вашингтон за да се разбере ефектот на легализација врз безбедноста во сообраќајот. Trowbridge вели дека NHTSA, исто така, соработува со Националниот институт за злоупотреба на дроги за подобро разбирање на ефектот на марихуаната врз индивидуалните перформанси на возачот. „Ние сме само во раните фази на овој процес“ - вели Trowbridge.

Крајната цел на NHTSA е да им обезбеди на законодавците најдобри можни информации за да се донесат закони за безбедноста во сообраќајот, информации кои претходно недостасуваа во врска со марихуаната и ризикот што таа го има врз возачите. „Еднаквоста на алкохолот е нешто поедноставна од равенката на дрога“ - вели Троубриџ. „Сметаме дека е важно за оние креатори на политики да имаат многу повеќе податоци за да ги донесат тие одлуки“.

Автор: MoniQue Konopova
Извор: Usatoday

Tuesday, February 26, 2019

Придобивки и начини на употреба на конопот

Коноп - Употреба и бенефиции; Конопот е едно од најкорисните растенија на Земјата. Низ илјадници години луѓето користеле делови од оваа прекрасна билка за храна, текстил, хартија, ткаенина, гориво, градежен материјал и мазут, а и денес се прави градежен и материјал за изолација, лиена пластика и сл.


Индустрискиот коноп е тврдо, брзо растечко тревно растение. Широкиот лист ја блокира сончевата светлина што ги инхибира конкурентните гранчиња, намалувајќи ја потребата за употреба на тешки хербициди. Во денешно време многу коноп се одгледува органски, без потреба од синтетички земјоделски адитиви. Може да достигне височина до 4,5 метри и може да биде подготвен за жетва за околу 100-120 дена по сеидбата. Но, наместо да се сади во текот на целата година, најдобро се користи ротациона култура, со соја, сорго, итн, бидејќи нивниот долг корен и лиснат зеленчук го враќа многу потребниот азот на некогаш истрошените почви. Еве некои од најважните апликации на конопот:

Храна

Семето од коноп и маслото се многу хранливи. Семето е одличен извор на протеини, минерали и диетални влакна. Тоа е единствената билка која ги содржи сите есенцијални масни киселини и амино киселини потребни за функциите на телото, вклучувајќи го и метаболизмот, кожата, мозокот и срцето. Многу луѓе јадат риби и земаат додатоци од рибино масло за да ги добијат овие суштински масти, но загриженоста околу риболовот и хемиската контаминација на современите риби предизвикаа многумина да се префрлат на вегетаријанска и одржлива опција од коноп (кој содржи омега 3,6 и 9). Конопот е исто така, добар за животните, а некои ветеринари препорачуваат да се вклучи во исхраната на домашни миленици и добиток.


Нега на тело

Поради високата содржина на корисни масла и природни емолирни својства, конопот станува заедничка состојка во лосиони и многу други производи за нега на кожа, коса и козметички производи. Тоа е добра алтернатива на токсичните хемикалии присутни во многу нафтени базирани лосиони и козметички производи.


Хартија

Конопот е идеален материјал за правење хартија. Историски гледано, се користел за правење хартија илјадници години наназад. Од конопот се прави фина хартија, која е природна без киселина и не станува жолта и кршлива или со текот на времето се дезинтегрира како конвенционалната хартија од дрвена целулоза. Тоа е побрз и поефикасен начин на растење на растителни влакна, отколку употребата на дрвјата.


Ткаенини, текстил и јаже

Конопот може да се користи за да се направат различни ткаенини, слични на, но потрајни од памукот. Зборот платно доаѓа од латинското име за коноп. Исто така е одличен за правење килими и други текстили. Најстарата позната ткаена ткаенина е направена од коноп, како и оригиналните дресивни фармерки на Леви Штраус и првото американско знаме. Тоа беше чест материјал за облека додека индустријата за памук не се здоби со сила во Америка. Оваа неверојатна билка е традиционалниот извор на влакно за производство на јаже, поради нејзината флексибилност, сила и отпорност на оштетување од водата. Во изминатите векови, тоа беше исклучително важно за Морнарицата, превозот на стоки и риболов, бидејќи беше искористена за правење јажиња, мрежи и едра.


Гориво

Со векови, маслото од коноп се користело како масло за лампи. Тоа започна да се прекинува во Америка во 1870-тите, кога беше воведена нафтата. Денес маслото од коноп може да се користи за создавање биогорива како замена на бензинот за дизел мотори. За разлика од фосилните горива, биогоривата се обновливи и произведуваат помалку јаглерод моноксид стакленички гасови.



Пластична алтернатива

Стандардна пластика се прави од фосилни горива со токсични хемикалии. Различни алтернативи на пластика може да се направат од коноп. Во 1941 година, Хенри Форд одржа медиумски настан каде што беше претставен прототип автомобил тело (каросерија) од коноп и друг растителен материјал, за да го докаже ова. Технологијата никогаш не била ставена во масовно производство, автомобилите продолжиле да се прават од челик, а пластиката направена од петрохемиски производи станала норма.



Градежни Материјали

Материјалите базирани на коноп можат да го заменат дрвото и другите материјали што се користат за изградба на домови и други објекти, вклучувајќи темели, ѕидови, ќерамиди, облоги, цевки и бои. Современите градежни материјали Хемпкрит (Hempcrete) и Ајзоканвер (Isochanvre) се лесни, водоотпорни, огноотпорни, звучна изолација, самоизолаторни и отпорни на штетници.




Автор: MoniQue Konopova
Извор: Econation

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:





Monday, February 25, 2019

Конопот може да биде дополнителен извор на полен за пчелите кон крајот на сезоната

Почитувани пчелари и љубители на овие животни и нивните производи! Истражувањата со замки во Колорадо ја истакнуваат пристрасноста на пчелите кон поленот од канабисот и конопот. Конопните полиња може да имаат најсложени случаи на зачувување хранливи материи за гладните колонии, според студијата спроведена од студент по ентомологија во Колорадо


Во текот на изминатиот половина век, земјоделското производство кое зависи од пчелите како опрашувачи, се зголеми трипати. Во текот на истиот период, популацијата на пчели драматично се намалува, принудувајќи ги научниците да се борат за решенија од глобални мрежи за мониторирање на улиштата, до мали QR кодови за поединечни пчели. Минатата недела Колтон О'Брајан (Colton O'Brien) на собир на ентомолошките општества го презентираше своето откритие од вкупно 23 пчелни родови во стапици, што тој ги постави на конопно поле во август. Бројот на пчелите што студентот ги нашол меѓу редовите на конопот, укажува дека оваа билка би можела да има непредвидена еколошка вредност. 

Конопните цветови се изненадувачки магнет за пчелните популации. Билката не создава нектар, а нејзиниот полен обично се шири од ветер, а не од инсекти. Едномесечното истражување на О'Брајан беше спроведено во период од годината во кој растат уште неколку други растенија, што делумно може да ја објасни посетеноста на конопот од гладните пчели во потрагата по храна. Во пренесувањето за приказната, ScienceNews додава дека ефектите од коноповиот полен врз пчелните ларви не се познати. Но, можно е дека во тешки периоди, конопот може да биде добар извор за пчелните колонии кои се борат. На 11 ноември, презентација на годишниот собир на американските и канадските ентомолошки друштва Entomology 18, О'Брајан истакна дека неговото откритие на пчели работнички кои сакаат коноп, значело дополнителна одговорност за земјоделците. Техниките за отстранување на штетници, тврди тој, треба да бидат избрани онака за тие да немаат штетно влијание врз пристапот на пчелите до конопните растенија.

Што ќе се случи со нас доколку пчелите исчезнат?!?


Доколку сегашните грешки на легализацијата на конопот резултираат со бум на комерцијалното производство на растението, ова е навистина добра вест. Настрана од еколошките и економските придобивки од промената на законодавството во полза на конопот, тешко е да се негира дека сликата на пчелите кои летаат низ канабис растенијата имаат неверојатна привлечност... Лидерот на мнозинството од сенатот на САД, Мич Меконел (Mitch McConnell), го предложи Акт за одгледување коноп од 2018 година, а во интервјуто по среднорочните избори им изјави на новинарите дека одредбите за одгледување коноп ќе бидат вклучени во овогодинешниот Закон за земјоделство. Ако ова се случи, тоа би значело преземање на конопот од владината листа на контролирани супстанции и легализирање на продажбата на растението.

Иако оваа студија за канабис истражуваше нова територија, не е прв пат да се испитува односот помеѓу пчелните колонии и растенијата на конопот. Постојат неколку проекти кои разгледуваат како пчелите може да помогнат во доставувањето медицинска марихуана на био-пристапен начин. Францускиот пчелар Никола Трејнербис (Nicolas Trainerbees) за кој веќе имаме зборувано, е меѓу оние кои експериментираат со интеракцијата на пчелите со врсти на канабис со повеќе ТХЦ. Резултат на нивната симбиоза е канамедот (cannahoney). Израелската компанија PhytoPharma продава верзии на чист пчелин мед од канабис со високи нивоа на ЦБД и ТХЦ што според компанијата е многу корисен и лековит за пациентите.


Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: High Times, Science News

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:


Thursday, February 21, 2019

Семинар за канабис во Словенија: „Конопот кај случаи на болести: Науката против предрасудите и злоупотребата“

Почитувани соборци! Ве покануваме да бидете дел од еден прекрасен едукативен семинар за канабисот што ќе се одржи во Словенија на 6-ти март со почеток во 14:00 часот!


Словонечкиот Национален институт за биологија Ве поканува да присуствувате на семинарот насловен: „КОНОПОТ КАЈ СЛУЧАИ НА БОЛЕСТИ: НАУКАТА ПРОТИВ ПРЕДРАСУДИТЕ И ЗЛОУПОТРЕБАТА“ (»KONOPLJA IN RAKAVE BOLEZNI: ZNANOST PROTI PREDSODKOM IN ZLORABI«). На овој научен настан своите излагања на темата ќе ги презентираат следниве експерти: проф. д-р Тамара Лах Туршек (Tamara Lah Turnšek) - Национален институт за биологија и доц. д-р Тања Багар (Tanja Bagar) ICANNA - Меѓународен институт за канабиноиди.

Семинарот ќе се одржи во среда, 6 март 2019 година, со почеток во 14:00 часот во Биолошкиот центар во предавална Б1, ул. Вечна патека 111 (Večna pot 111), во Љубљана. Предавањето ќе се одржи на словенечки јазик. Настанот е од отворен карактер и вашето присуство е добредојдено во што е можно поголем број!

Дополнителни информации за овој настан: tamara.lah@nib.si


Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Tomaz Koren

Monday, February 18, 2019

НАУЧНА СТУДИЈА: Преглед на невролошките придобивки од фитоканабиноидите - Невропсихијатриска и мозочна траума третирани со канабис (6 дел)

Канабиноидите ја спречуваат невродегенерацијата и ја поттикнуваат неврогенезата. Невропсихијатриска и мозочна траума третирани со канабис. Антидепресивни, антианксиозни и невропротективни својства на канабисот. Модели на стаорци; ефикасноста на ЦБД и Δ9-THC кај невропсихијатриските нарушувања. Човечки студии во корелација со ЦБД. Олеснување на анксиозноста кај луѓето


Невропсихијатриска и мозочна траума 

Канабидиол


ЦБД е признаен како не-психоактивен фитоканабиноид. Сепак, набљудувачките човечки студии за и студиите на животни покажаа широк спектар на терапевтски ефекти за неколку невропсихијатриски нарушувања. ЦБД има позитивни ефекти врз намалувањето на психотични, анксиозни и депресивни однесувања. Механизмите се чини дека се поврзани со придобивките од ЦБД за да се обезбеди зголемена невропротекција и инхибиција на прекумерни невроинфламаторни реакции кај невродегенеративни болести и состојби. Заедничките карактеристики кои вклучуваат невропротективни механизми под дејство на оксидативен стрес, имунолошки медијатори и невротрофични фактори - се исто така важни кај посттрауматското стресно нарушување (ПТСН), пост-конкурентен синдром, депресија и анксиозност. Многу студии потврдуваат дека функцијата ECS е значително зголемена како одговор на патогени настани како што е траумата. Овој факт, како и бројни студии за експериментални модели на траума на мозокот, ја поддржуваат улогата на канабиноидите и нивните интеракции со CB1 и CB2 како дел од компензаторните механизми на мозокот и механизмите за поправање на лезиите. Студиите на животни сугерираат дека оштетувањата после повреда резултираат со краткотрајно оштетување на мозокот преку подобрување на метаболичката активност на мозокот, намалување на церебралниот хемодинамиски неуспех и намалување на мозочниот едем и нападите. Се верува дека овие придобивки се должат на способноста на ЦБД да го зголеми анандамидот.


Третман со ЦБД

Третманот со ЦБД исто така може да го намали интензитетот и влијанието на симптомите најчесто поврзани со ПТСН, вклучувајќи хронична анксиозност во стресни средини. Изложеноста на стрес може да предизвика анксиозност кај пациенти со ПТСН и да ги потсети на трауматските искуства. Во хумани студии, субјектите воведени во ужасни контексти покажаа намалена стапка на анксиозност кога се третираат со ЦБД. Извештајот за човековиот случај покажа дека терапијата со смола која содржи ЦБД, помогна значително да ги намали симптомите на анксиозност и депресија кај тинејџерските пациенти кои страдаат од ПТСН. Со намалување на индуцираната анксиозност, ЦБД може да помогне во регулирањето на негативните ефекти поврзани со ПТСН. Во моделите на глодари, ЦБД ефикасно го блокира формирањето на одредени спомени. ЦБД може да биде ефективна стратегија за борбата против стекнувањето на меморија на страв од ПТСН поради директни ефекти кои ја намалуваат сериозноста на трауматската меморија. Воените испитувања, исто така, го покажуваат потенцијалот на ЦБД во исчезнувањето на таа меморија, што се покажа со значително намалување на времето на замрзнување кога повторно се изложени на ситуација која предизвикува вознемиреност. CBD третманот, исто така, се покажа добро во слабеењето на контекстуалните спомени поврзани со минатото искуство во експериментите со глувци, демонстрирајќи ја способноста на ЦБД да ги наруши штетните спомени.


Антидепресивни и невропротективни својства

Антидепресивите што се користат за лекување на депресија и некои анксиозни нарушувања, исто така, имаат бројни невропротективни својства, како што се спречување на формирање на амилоидни плаки, зголемување на нивоата на BDNF, намалување на микроглијалната активација и намалување на нивоата на проинфламаторните медијатори. Слично на тоа, ЦБД го намалува производството на воспалителни цитокини, активирањето на микроглијалните клетки и инфилтрацијата на леукоцитите во мозокот.


Модели на стаорци; ефикасноста на ЦБД кај невропсихијатриските нарушувања

Во моделите на невробихејвиорални нарушувања кај стаорци, ЦБД покажа слабеење на акутните автономни реакции предизвикани од стрес, предизвикувајќи анксиолитички и антидепресивни ефекти со активирање на 5HT1A рецептори на сличен начин како и фармацевтскиот budson, кој е одобрен за ублажување на анксиозноста и депресијата кај луѓето. ЦБД експериментално делува на намалувањето на густината на хипокампалната неврогенеза и дендритичниот 'рбет предизвикан од хроничен стрес и го спречува активирањето на микроглиите во фармаколошкиот модел на шизофренија. Двојно анонимна (double blinded - експеримент во кој информациите за тестот се маскирани од учесникот, за да се намали или елиминира пристрасноста, се додека не се знае исходот од испитувањето), рандомизирана клиничка студија со ЦБД пријавила значително клиничко подобрување слично на фармацевтскиот антипсихотик amisulpride, но со помалку несакани ефекти. Модулацијата на автофагија и зголемен невронски опстанок се пријавени со употреба на CBD и невродегенеративни експериментални модели, што укажува на придобивките на CBD за психијатриски / когнитивни симптоми поврзани со невродегенерација.


Човечки студии во корелација со CBD

Хуманите студии покажуваат дека ЦБД влијае на областите во мозокот кои се вклучени во невробиологијата на психијатриските нарушувања. Една студија покажа дека еднократна доза на ЦБД, администрирана орално кај здрави волонтери, ја менува активноста на одмор во лимбични и паралимбични области на мозокот, додека ја намалува субјективната анксиозност поврзана со постапката на скенирање. ЦБД ја намалил активноста на левиот амигдално-хипокампален комплекс, хипоталамусот и задниот цингулиран кортекс, додека ја зголемувал активноста на левиот парахипокампален гирус во споредба со плацебо. Кај здрави волонтери третирани со ЦБД кои потоа имале презентација на страшни лица, имаше намалување на активностите на амигдалата и предниот и задниот цинглуларен кортекс и нарушување на поврзаноста во амигдално-предниот цинглизиран кортекс. Кај здрави луѓе, CBD ги променил анксиогените ефекти на Δ9-THC и ја намалил анксиозноста во симулирана задача по јавно говорење.


Тетрахидроканабинол

Интересно е тоа што ТХЦ, администриран пред трауматска навреда во студиите за човечки случај и модели на животни, имал мерливи невропротективни ефекти. Во тригодишна ретроспективна студија на пациенти кои имале претрпена трауматска повреда на мозокот (TBI - traumatic brain injury), намален морталитет бил забележан кај лица со позитивен Δ9-THC екран. Во моделите на глувци со повреда на ЦНС, претходната администрација на Δ9-THC обезбедила заштита од нарушување.


Олеснување на анксиозноста кај луѓето

За олеснување на анксиозноста кај луѓето, варијабилноста во одговорите на канабисот зависи од повеќе фактори, како што се релативните концентрации на Δ9-THC и други фитоканабиноиди. Студиите откриле дека Δ9-THC го олеснува истребувањето на страв. Делта 9-THC ја нарушува повторната консолидација на меморија на страв на начин зависен од активирање на CB1. Кај луѓето, оралниот фармацевтски препарат dronabinol (синтетички делта-9-THC) го спречува обновувањето на стравот. Општо земено, состојбите поврзани со хроничниот стрес се чини дека позитивно реагираат на фитоканабиноидите. Студиите во модели на стаорци објавија дека канабиноидите ги спречуваат ефектите од акутен стрес врз учењето и меморијата и ги подобруваат невропластичноста, однесувањето и невроендокрините мерки на анксиозност и депресија.


Уредник и новинар: MoniQue Konopova

Извори: NCBI, Surgicalneurologyint


ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ОВАА СТУДИЈА:

* НАУЧНА СТУДИЈА: Преглед на невролошките придобивки од фитоканабиноидите - ОПШТО (1 дел) 

* НАУЧНА СТУДИЈА: Преглед на невролошките придобивки од фитоканабиноидите - ВОВЕД (2 дел)

* НАУЧНА СТУДИЈА: Преглед на невролошките придобивки од фитоканабиноидите - Подетално за ЦБД и ЕКС (3 дел)

* НАУЧНА СТУДИЈА: Преглед на невролошките придобивки од фитоканабиноидите - Канабиноидни рецепторни интеракции и невропротективни ефекти на канабиноидите (4 дел)

* НАУЧНА СТУДИЈА: Преглед на невролошките придобивки од фитоканабиноидите - Употреба на лекови базирани на канабис за невродегенеративни состојби (5 дел)

Friday, February 15, 2019

Европскиот парламент усвои резолуција за канабис придржувајќи се на СЗО во поддршката на медицинската марихуана

По извештаите на Светската здравствена организација (СЗО) кои препорачуваат прекласификација на канабисот и неколку од нејзините клучни компоненти според меѓународните договори за лекови, Европскиот парламент во средата гласаше за резолуција што ќе помогне за унапредување на медицински канабис во земјите што ја формираат Европската унија


Додека не е обврзувачка, резолуцијата има за цел да ги поттикне европските нации да го зголемат пристапот до медицинска марихуана, давајќи приоритет на научните истражувања и клиничките студии. Исто како и препораката на СЗО, резолуцијата на Европскиот парламент покажува колку е широка поддршка за легализација на канабисот, но нажалост сè уште не се менува ниту еден актуелен закон на меѓународно или локално ниво. „Европскиот Парламент е само последниот глас за признавање на медицинската вредност на канабисот и придобивките од регулацијата во однос на забраната“ - изјави Том Ејнџел (Tom Angell), соработник на Форбс и издавач на Marijuana Moment за Хавиер Хазе (Javier Hasse), кој исто така е автор посветен на канабисот и соработник на Форбс. „Се надевам дека растечкиот хор во корист на реформите ќе ја поттикне акцијата од страна на нациите за промена на нивните политики и подобрување на пристапот за пациентите на кои им е потребен овој лек“ - додава Том.


Што значи тоа?

По проценката на тоа како Европската Унија потенцијално може да поддржи квалитетни истражувања во врска со лекови базирани на марихуана, воспоставувајќи „стандарди за не-фармацевтски медицински канабис за да обезбеди сигурност на потрошувачите“, членовите на Европскиот парламент гласаа за резолуција со која се повикува Комисијата за употреба на канабисот за лековити цели и земјите-членки на Европската унија за „адресирање на регулаторните, финансиските и културните бариери“ што ги успорија научните истражувања за канабисот и за медицинските употреби. Покрај тоа, Комисијата и европарламентарците рекоа дека е важно да се „дефинираат условите потребни за да се овозможат чести, независни научни истражувања засновани на широк спектар на материјали кои треба да се спроведат во употребата на канабис за медицински цели“. На крај, тие ја истакнаа потребата за подобрување на еднаков пристап до лекови базирани на канабис и специфични терапии. „Од суштинско значење е да им се обезбедат сеопфатни информации за профилите на целиот спектар на растителни врсти кои се користат во дадените лекови“ - се вели во резолуцијата, повикувајќи на тесна соработка со СЗО.


Канабис заедницата реагира...

Хавиер Хaзе заинтересиран да го слушне она што канабис заедницата има да го каже, тој ги исконтактирал претставниците на индустријата за канабис од различни географски подрачја, започнувајќи од Азија, па сè до Европа и Америка. Еван Енеман (Evan Eneman), извршен директор на ELLO, лидер на MGO/ELLO Алијансата и основач на Sands Lane Capital, рече: „Уште еднаш, нашите пријатели од целиот свет ја гледаат медицинската корист и потенцијалот на растението и работат на подобро разбирање на она што може да биде сериозно“. Енеман додаде дека со нетрпение очекува САД да преземе сличен пристап, така што истражувањето и развојот на терапии базирани на канабис и лековите и продуктите за сите негови случаи на употреба може да продолжат да напредуваат.

Арас Азадијан (Aras Azadian), извршен директор на мултинационалната компанија за канабис Avicanna, исто така, ја поздрави одлуката на Европскиот парламент да ја смени позицијата за канабисот и канабиноидите. „Ова ќе помогне да се олеснат и забрзаат потребните студии за безбедност и ефикасност на канабиноидни решенија надвор од првичните пазари, како што се Канада и Израел (...) Постои постојана загриженост за токсичните и неефикасните производи кои се нудат како лекови кои ќе бидат ограничени со влезот на квалификувани студии“ - вели тој. Во меѓувреме, израелскиот коосновач на CannaImpact, Орен Тодорос (Oren Todoros), ја истакна економската можност зад канабисот и сè поголемото признавање на овој потенцијал. „Владите (...) повеќе не можат да ги вртат нивните глави на можноста што ја дава (канабисот)“ - рече тој.

Јонас Дуклос (Jonas Duclos) е извршен директор на JKB Research, компанија зад CBD420 во Швајцарија, линија на канабис производи со ниско ниво на THC, продавани во тобака и други „редовни“ продавници ширум Европа. Дукос го квалификуваше овој потег како олеснување. „Сè повеќе и повеќе клучни глобални актери го признаваат терапевтскиот ефект на канабисот“ - рече тој. Сепак, за него, навистина важно прашање е: кога законодавците ќе размислат да се движат напред со актуелното законодавство? И кога ќе го направат тоа? Како ќе изгледаат прописите? „Знаеме дека поддршката и политичкиот капитал ќе растат, но тоа се деталите што ќе одредат каде ќе се движи индустријата во следните години“ - заклучува тој.

Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Forbes

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:


Thursday, February 14, 2019

Дац најпрво го отстрани меланомот мачкајќи го со канабисово масло, а сега ја нема повеќе и лузната!

Дац од Скопје со нас го сподели неговото искуство пред извесно време на нашиов блог. Тој иако не веруваше, сепак се обиде и успеа да го отстрани меланомот од челото со помош на домашно масло од канабис со упорно мачкање, а сега успеа да ја тргне дури и лузната од канцерот на ист начин! Пресреќни сме што тој самиот на своја кожа се увери во лековитоста на канабисот, а сега сака сите да дознаеме за тоа


Уверете се самите!
Немој само паника да те фати кога ќе се отвори за две недели“ - предупредува Дац. Доколку решиме да отстраниме меланом или некоја бемка, тој во разговорот со нас објасни дека местото најпрво ќе започне да се одделува од останатото ткиво. Тој вели дека можно е да се појави и крв и местото да се разрани, но тоа да не нè спречи да продолжиме барем 2-3 пати во денот да нанесуваме од маслото врз разранетото место и истото да го покриваме со стерилна газичка или памукче, а потоа и со фластер одозгора. „Кога ќе се отвори, ставај вирови да има (од маслото) и дебел фластер. После ќе се нормализира и ќе се затвори, па ќе исчезне. Но, на таа отворена рана не ѝ давај кислород. Мачкај, мачкај, мачкај!“ - истакнува Дац.


Дац напоменува дека на местото каде што бил канцерот/бемката, ќе се појави нова црвенкаста кожа и тоа не треба да нè вознемири, туку да се продолжи и понатаму со мачкање за да се помогне во процесот на регенерација на ткивото и кожата, па со текот на времето целосно ќе исчезне дури и лузната. Тој вели дека од неговото искуство со топично нанесување на квалитетно масло од канабис подготвено во домашни услови, може да се успее и за 2 до 3 месеци. Дац вели дека покрај локалното аплицирање, оние кои можат да си дозволат финансиски, пожелно е да внесуваат канабисово масло и внатрешно, а исто така да внимаваат и на соодветната исхрана и да елиминираат сè што е канцерогено од своето секојдневие. 

Овој скопјанец напоменува дека цигарите треба да се заменат со џоинт за време на лекувањето и во разговорот со нас сподели уште едно искуство. Тој примени еден од нашите совети, т.е. совет од искуството на друг пациент за припрема на поздрава варијанта на џоинт, сролан со лаванда наместо со тутун и вели дека е презадоволен од ефектот. Објаснува како белите дробови му се исчистиле од шлајмови со катран од никотинот: „Абе шлајмови пола литро од плуќа излезе вчера. Еве 24 саати од лавандата. Очекувам уште. Ова добро е. Не мешаме веќе со тутун жими се“ - заклучува Дац.

Дац напоменува да не се прекинува лекувањето и да не се остави разрането местото и дека обликот на меланомот ќе се менува и тоа да не го исплаши пациентот. Тој е жив сведок на безоперативно отстранување меланом, само со масло од канабис, верба и упорност!Споделете го овој текст и вашето канабис искуство со нас за да го забрзаме процесот на освестување, дека канабисот и екстрактите од ова растение не се штетни, туку се незаменлив и универзален лек!




ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Студија: Канабиноидите пронајдени во канабисот може да ја намалат одржливоста на клетките на меланомот

Инструкции од Рик Симпсон за лекување рак на кожа - меланом и изгореници со канабисово масло!

Како да се третира егземата и други кожни заболувања со помош на канабис?

За оваа мајка со тежок облик на егзема канабисовото масло е незаменливо ЧУДО!

Како да си направите сапун од коноп во домашни услови?

Производи со екстракт од канабис за нега на новите тетоважи

Уредник и новинар: MoniQue Konopova



Monday, February 11, 2019

Оваа паметна електронска цигара за канабис ги помни вашите отпечатоци од прсти и комуницира со вашиот лекар

Благодарение на напредната технологија, но и на растечкиот интерес од страна на пациентите кои користат канабис, уредите за испарување преземаат карактеристики на паметните телефони и користат апликации за оптимизирање на искуството. Дознајте повеќе за најновата генерација префинети „смарт“ испарувачи, т.е. вепорајзери за канабис што неодамна се појавија на пазарот


Овие елегантни електронски цигари се наменети за новата софистицирана и елитна генерација на корисници на канабис, корисници кои не преферираат виткање на канабисот во форма на џоинт или пак, полнење луленца или бонгови. Да им појаснам на неупатените, испарувачите функционираат со загревање на цветот од канабис или конценртатот (екстрактот) до точка каде што активираните канабиноиди можат да се вдишат во форма на пареа. Повеќето корисници го сметаат овој начин, многу помалку груб за нивните бели дробови, отколку чадот од канабис вдишан од  запален џоинт. Предизвикот за производителите на вепорајзери е намалувањето на големината на висококвалитетните елементи за загревање, но од друга страна поголема издржливост на батеријата. Сега испарувачите ги преземаат функциите на паметни телефони и користат апликации за оптимизирање на искуството. Lifespot Health Ltd. австралиска медицинска компанија за дијагностицирање и мониторинг, неодамна објави Bluetooth-поврзан испарувач на канабис, кој се отклучува со отпечатокот од прст на сопственикот, ја прилагодува јачината на дозата на екранот и ги споделува податоците со медицинските професионалци во реално време за постојан надзор на здравствената состојба на пациентот.


Не мислам дека некој има целосно интегриран систем како нашиот“ - изјави неизвршниот претседател на Lifespot Health, Родни Хенингтон (Rodney Hannington), за Yahoo Finance Канада. „Како што корисникот вапоризира, тие можат да ја погодат целта на нивната болка и можеме да следиме колку тие вдишуваат и дали нивната болка е олеснета или не“ - додава тој. Lifespot Health ја поврза својата BodyTel технологија за следење на пациентот со на пакет на целосна медицинска опрема започнувајќи од сензори за срце, па сè до монитори за шеќер во крвта. Компанијата соработува со германскиот производител на испарувачи од септември минатата година, наречена Seng-Vital, која произведува Canamed bluetooth vaping системи. Хенингтон изјави дека медицинскиот уред Cannamed ќе се продава преку медицински клиники за околу 200 американски долари, плус надоместоци за апликацијата, т.е. услугите за обработка на податоците. Lifespot Health, исто така, во моментов работи со две други компании во Канада и САД за брендирање и продавање на рекреативни верзии на испарувачите со цена од 100 до 150 долари.


Облаци од испарените податоци

Дозволувајќи лекарите активно да ги следат навиките за употреба на канабис кај пациентите со помош на овие уреди, а дури и да го исклучат уредот од далечина ако сметаат дека е злоупотребен, звучи навистина напредно. Хенингтон инсистира на тоа дека блиската комуникација е оправдана, со оглед на недостатокот на ригорозни клинички испитувања на различните медицински канабис апликации, па со помош на овие уреди медицинската јавност ќе има попрегелден увид во тоа како канабисот навистина делува. Сепак, приватноста е голема загриженост, со оглед на тоа што медицинскиот и рекреативниот канабис останува нелегален во многу делови од светот. Хенингтон уверува дека Lifespot Health ги обработува своите медицински податоци на начин „компатибилен со пациентите“. Откако ќе се постигне доволен број на корисници, податоците би можеле да обезбедат вреден увид во трендовите на консумирање и ублажување на болката, рече тој. Многу теоратичари веруваат дека вапоризирањето ќе стане најпосакуван начин за консумирање медицински канабис. Во октомври минатата година , Aurora Cannabis Inc. го откри Aurora Cloud, првата линија на ЦБД масла за вапоризирање компатибилна со Health Canada, од лиценциран производител. Извршниот директор Тери Бут (Terry Booth) рече дека новиот производ ѝ се обраќа на неисполнета потреба на пазарот.


Одредете го вашиот „хај“

Голем број неискусни корисници ќе ја тестираат нивната толеранција за канабис за првпат, како што сè повеќе правни системи ја либерализираат политиката за медицинска и рекреативна употреба на канабисот. Способноста за постојано одбирање на вистинската доза е клучна карактеристика на Lifespot Health и други производители, како што е Gofire Inc. со седиште во Денвер, вградена во нивните уреди. Одредувањето на правилното поставување на уредот во секое време може да значи разлика помеѓу нежниот „ХАЈ“ (надуваност/напушеност) и неколку часовното стонирање на вашиот кауч. Токму затоа придобивките од активирање на овој вапорајзер со отпечатоци се очигледни... Иако канабисот е безбеден лек без несакани токсични и смртни последици, со помош на персонализацијата на овој уред, децата и „пријателите“ не можат да ви го „украдат“ лекот, затоа што не можат да го вдишат она што не можат да го отклучат. Lifespot Health, исто така, ја разгледува можноста за развивање на геолокациските функционалности кои би можеле да ги спречат корисниците да го користат во одредени области. Функцијата со потсетник за повторно полнење е следна идеја на компанијата. „Ние можеме да го следиме обемот на корисникот“ - рече Хенингтон. „Потоа на нивниот паметен телефон можеме да им речеме: ‚Ќе ти снема за неколку дена. Дали сакате да нарачате повеќе канабис?‘“ - заклучува тој.


Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Yahoo Finance

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

За оваа мајка со тежок облик на егзема канабисовото масло е незаменливо ЧУДО!

Медицинската марихуана лекува и спречува пневмонија и други респираторни инфекции

Туберкулозата најбезбедно, најприродно и најуспешно се лекува со канабис!

Sunday, February 10, 2019

Ѕидање со коноп! Куќа од коноп изградена во руралните предели на Калифорнија!

На еден тивок селски пат во Себастопол, градежната екипа направи едноставна куќа со цврсти ѕидови и големи прозорци. Единствената необична работа во врска со проектот е скриена во внатрешноста на ѕидовите, тие се направени од коноп, односно хемпкрит најеколошкиот и најздрав градежен материјал!


Куќата се гради со материјалот наречен хемпкрит (hempcrete), градежен материјал изработен од индустриски коноп. „Се зближив со хемпкритот затоа што секогаш настојувам да градам на најеколошкиот најодржлив можен начин“ - рече Стив Шелдон (Steve Sheldon), архитект, инвеститор во имоти и градител. „Ние секогаш бараме материјали кои можат брзо да се обновуваат и да се што е можно повеќе јаглерод-неутрални“ - додава тој. Повеќе од четири децении, Шелдон дизајнираше домови и згради со одржливи градежни материјали и енергетски ефикасни карактеристики. Кога клиентот изрази интерес за изградба на „уникатна“ помошна единица за живеење, Шелдон рече дека неговиот ум скокнал кон понова верзија на еден од најстарите градежни материјали во светот. Хемпкритот е цврст, а воедно и порозен материјал направен со мешање на дрвенестото јадро од конопното растение со хидрауличен вар и вода. Резултатот е здрав, градежен и воедно изолационен материјал што дише со помал јаглероден отпечаток од бетонот, а поседува и мноштво други придобивки, за кои може да дознаете повеќе од видеото ставено на крајот од оваа статија. 


Објектите изградени од коноп најчесто немаат потреба од климатизер, природно ја регулираат температурата и не пропуштаат влага, затоа што овој материјал дише. Хемпкритот е отпорен на мувла и претставува заштита од микроорганизми, што го прави безбеден и здрав  градежен материјал удобев за луѓето кои ќе живеат или работат во објектите, но исто така пријатен е и за градежниците, затоа што со него се работи полесно и поинтересно. На градилиштето во Себастопол, работната екипа формираше три блока од хемпкрит, секој конфигуриран за поинаква намена. Најлесниот блок претставува материјал што се истура за покривот на оваа куќа од 1.000 квадратни метри. Поцврсто направениот блок од хемпкрит е за формирање на ѕидовите и подот на структурата. Подоцна, овие ѕидови ќе бидат обложени со повеќе вар за да се формира мазна површина. Мајк Бранд (Mike Brandt), градежен надзорник, изјави дека првично бил скептичен во врска со материјалот. „Ми требаше малку време, но сега сум на палубата со хемпкритот“ - изјави тој.


Кои се недостатоците? Шелдон рече дека хемпкритот чини повеќе од традиционалниот цемент и треба повеќе време за да се зацврсти. Тој одби да ја открие неговата цена. Но, различните извори на Интернет сугерираат дека градењето со коноп може да чини од 10 до 20 проценти повеќе од конвенционалната конструкција. Додека постојат насоки за мешање на состојките, Шелдон рече дека неговиот тим направи солиден број на тестирања пред тој да ја открие соодветната густина на материјалот за секој дел од куќата. Шелдон исто така потврдува дека циглите од коноп имаат долга листа на придобивки, почнувајќи од заштеда на енергија до заштита од мувла и штетници, отпорност на пожар, регулирање на температурата и одржливост. Конопот е брзо обновлив градежен материјал, расте од семе за околу три до четири месеци. Најинтересно кај овој материјал е тоа што може да се моделира со калапи и да се градат од него префинети и уникатни дизајнерски објекти со закривени и неправилни (негеометриски) делови, а исто така може да се употребат веќе однапред подготвени блокови (цигли) од хемпкрит.


Кога ќе изградите куќа од слама, го заклучувате тој јаглерод во зградата. Истата идеја е со конопот“ - истакнува Шелдон. Шелдон покажа голем куп срушен коноп, кој изгледа како нормален куп од дрвени струготини и покажа дека кога се формираат блокови тие изгледаат како кафеаво-сиви, фиброзни (влакнести) блокови, слични на оние направени од материјал што произлегува од нецелосно согорување на јаглен или дрво. Но, тие тежат осум пати помалку од бетонот! Конопот употребен за овој објект бил одгледуван во Кентаки. Шелдон вели дека еколошки ориентираните архитекти и градители експериментирале со hempcrete во последните 25 до 30 години. Во САД има изградено околу 100 куќи од коноп. Факт е дека побрзо и поевтино е да се изградат куќи со цемент и фиберглас и покрај трошоците за животната средина за користење на тие материјали. Најголемата предност е тоа што со хемпкрит ја заштитуваме животната средина, а овој материјал е поотпоред на земјотреси од конвенционалните градежни материјали.


Конопот е член на Cannabis sativa семејството, сличен е на канабисот во форма, но му недостасува поголем дел од канабиноидот тетрахидроканабинол (THC) што може да предизвика психоактивен ефект. Познат за производство на издржливи растителни влакна, конопот веќе долго време се користи за производство на јажиња, хартија, масла, облека, лиена пластика (автомобилот на Хенри Форд) и од неодамна, градежно-изолационен материјал. Широкиот интерес за градби од коноп се зголемува со легализацијата. Сега, кога законодавците го легализираат индустриското производство, аналитичарите од конопната индустрија предвидуваат дека американскиот пазар ќе достигне 20 милијарди долари до 2023 година. „Откако цементот беше развиен, луѓето почнаа да го користат исклучиво, бидејќи тоа е многу побрзо“ - рече тој. „Вие го малтерисувате со расфрлан цемент, за два дена можете да го наполните следниот слој. Но, луѓето не размислувале за јаглеродот“ - додава тој. Цементот е најчесто користениот материјал. Кога се загрева, варовникот што се користи за да се направи цементот се распаѓа во калциум оксид и јаглерод диоксид. Овој процес изнесува околу 50 проценти од сите емисии од производството на цемент, според податоците на Универзитетот Колумбија. Изработката на цемент изнесува 7 проценти од светските емисии на јаглерод.


Шелдон рече дека процесот на добивање дозвола за изградба на куќа од хемпкрит во округот Сонома не е лесна задача, особено во пресрет на деструктивните пожари во октомври 2017 година. Шелдон успеа да добие информации од инвеститорот кој изградил куќа од хемпкрит во Невада Сити и поднел барање за градежна дозвола. Процесот беше бавен, но Шелдон ја имал дозволата во рака на почетокот од летото 2018 година. Шелдон рече дека hempcrete покажа знаци дека е отпорен на оган, но предупреди дека неколку студии се спроведени во САД. Англија, Франција, Австралија и Канада спроведоа пообемни тестирања врз хемпкритот и открија најмногу позитивни резултати. „Кога луѓето читаат дека тоа е изолационен материјал, дека е отпорен на оган, нема влага или гнилост, тоа е добар терен“ - рече Шелдон. „Плус трошоците за енергија ќе бидат пониски. Ние сакаме да го сведеме ова колку што е можно поблиску до нула нето енергија“ - заклучува тој. 


Шелдон рече дека се надева дека изградбата на куќата ќе заврши до почетокот на летото, само околу една година по започнувањето на изградбата. Тој сè уште не е сигурен колку долго време треба за да се исуши куќата после времето на поројните дождови, но рече дека екипажот има рок за завршување на малтерисувањето до моментот кога специјалистот за подови ќе пристигне во април. Времето на сушење варира од производот и од климата, но во просек би било потребно еден до два месеца пред влажноста на материјалот да се спушти на прифатливо ниво. „Има неколку работи кои не ги знаеме, но ќе ги научиме, како времето потребно за хемпкритот да се исуши“ - рече Шелдон. „Можете да размислувате колку што сакате, но кога имате миксер и ќе почнете да го ставате заедно, тоа е поинаква работа“ - додава тој. Шелдон посочи на кодот на Калифорнија кој бара сите нови домови да бидат со нула нето енергија до 2020 година. Тоа значи дека енергијата потрошена во куќата ќе мора да биде помала или еднаква на онаа од обновливите извори на енергија. Како архитект кој ја започна својата кариера во 1970-тите години, Шелдон рече дека е сведок на фундаментална промена во перспективата на енергијата и климатските промени.




Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Pressdemocrat

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:





Saturday, February 9, 2019

Дали конопот е иднината за чистење на CO2 од воздухот? БАТЕРИИ ОД КОНОП!

Ова ново фасцинантно истражување започнато на Универзитетот Кларксон, би можело да помогне да се спречи пребрзото темпо на глобалното затоплување. Професорот Дејвид Митлин (David Mitlin) и асистент професорот Марио Врајат (Mario Wriedt) го земаат конопот, т.е. контроверзната билка канабис, претворајќи ја во јаглероден материјал кој е доволно порозен за да го зароби CO2 од воздухот


Професорот Дејвид Митлин
CO2 потоа може да биде отстрането или ослободено или може да се рециклира назад во рафинеријата за да произведе повеќе гориво. Фосилните горива како јагленот, природниот гас и нафтата произведуваат CO2, што води до глобално затоплување. Јаглерод диоксидот е потежок од воздухот што го вдишуваме за околу 60 проценти. Иако воздухот што го дишеме е мешавина од гасови, потребен ни е кислородот за да преживееме. Компаниите се обидувале со многу скапи методи за чистење на воздухот од CO2. Сепак, таквите методи не се толку ефективни со текот на времето. Погледнете го видеото подолу за да ви стане појасен проектов.


Дејвид Митлин е генерален директор за системи за нафта и гас при Универзитетот Кларксон. Тој заедно со извршниот директор на Enermat Technologies, Дејвид Хеслер (David Hessler), обезбедија финансирање од грантови во износ од 225.000 долари преку Националната фондација за наука (National Science Foundation) за да го продолжат своето партнерство за комерцијализација на технологијата за складирање на енергија измислена од Митлин. Како резултат на наградата за трансфер на технологија за мал бизнис (Small Business Technology Transfer - STTR), лабораторијата на Митлин ќе добие 127.000 долари, додека Enermat ќе има корист од финансирање од грантови во висина од 98.000 долари.


Митлин рече дека финансирањето ќе се користи за заеднички развој и комерцијализација на материјалите што ги измислил и патентирал. Митлин има развиено материјали за јаглеродна батерија базирани на коноп, кои се евтини и многу побрзо се полнат. „Јас ги користам карбонските нано-листови од коноп, како замена за графитот, за да овозможам многу побрзо полнење во литиум-јонски батерии со голема моќност“ - рече тој. „Тоа може безбедно да се полни за помалку од 10 минути“ - додаде Митлин. Додадената вредност на аспектот на неговиот пронајдок е дека јаглеродните аноди добиени од коноп може да се комбинираат со катода за брзо полнење која веќе постои комерцијално.


Додека технологијата била измислена од Митлин, тој им ги признава на Хеслер и на Enermat Technologies сите аспекти на партнерството поврзани со бизнисот. Националната научна фондација ја структурира програмата STTR, така што малиот бизнис делува како комерцијално возило за да се добие ветувачка технологија од универзитетите како Кларксон на пазарот. „Оваа работа не би била успешна како чиста техничка апликација на Дејв Митлин, туку требаше да соработуваме со компанија како Enermat Technologies за да се обезбеди остварлив пат напред“ - рече Митлин. Хеслер објасни дека Enermat ќе биде одговорен за изработка на прототипови на материјалите на Митлин, со основачот на Enermat, д-р Рахул Мукерџи (Rahul Mukherjee) на чело. Митлин, Mukherjee и Hessler соработуваат на проекти за складирање на енергија од декември 2016 година.


Ние исто така веруваме дека ќе имаме можност да ја искористиме стручноста и ресурсите во Националната лабораторија Оук Риџ (Oak Ridge National Lab) за дополнителна прототипна работа“ - вели Хеслер. Д-р Мукерџи, кој докторирал на Rensselaer Polytechnic во 2014 година, рече: „Ја познавам работата на д-р Митлин од моите докторски студии и имавме можност да се запознаеме со Дејвид Хеслер во текот на изминатите две години. Јас сум возбуден и оптимист дека овој проект заедно ќе ја унапреди состојбата со складирањето на енергија. Имаме многубројни клиенти кои ќе го следат нашиот напредок“ - заклучува тој.


Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извор: Clarkson.edu

Tuesday, February 5, 2019

ЈАВНА РАСПРАВА ЗА КАНАБИСОТ - Здружението БИЛКА влегува во Собрание!

Почитувани соборци, чест ни е да Ве известиме дека на иницијатива на Здружението за канабис и зелени политики БИЛКА - Скопје, Комисиите за Економија и Здравство при Собранието на Република Македонија, закажана е јавна расправа на 22.02.2019 година со почеток од 11:00 часот


Настанот ќе се одржи во салата Борис Трајковски во Собранието на Република Македонија на тема „Економски и здравствени бенефити од легализацијата на канабисот“ на која учество во својство на говорници ќе земат:

- Преставници на БИЛКА;
- Пратеници при Собрание на РМ;
- Преставник од Министерството за земјоделство;
- Преставник од Правниот факултет Јустинијан Први;
- Преставници од одделот за недозволена трговија и шверц при МВР;
- Преставник од УК за Токсикологија;
- Преставници на бизнис секторот;
- Преставници на Земјоделскиот факултет при УКИМ.

Доволно долго уживателите на канабис се стигматизирани од страна на ригидните казнени политики на државата. Конечно е време тоа да престане! Повеќе информации наскоро! Ве замолуваме да ја споделите оваа објава. Ви благодариме!

#ЛегализацијаСега #БИЛКА #LegalazingCannabis

Уредник и новинар: MoniQue Konopova

Sunday, February 3, 2019

Мајк Тајсон развива канабис одморалиште од 40 акри во Калифорнија

Мајк Тајсон е најновата позната личност што влегува на марихуана пазарот што постојано се шири, со амбициозни планови да отвори луксузен центар во Калифорнија, каде што одгледувачите и гостите ќе можат да консумираат канабис во мир. Овој поранешен боксер вели дека почнал да пуши канабис на возраст од 10 години


51-годишниот Тајсон, неодамна објавил дека „канабис одморалиштето“ со површина од 40 акри ќе биде лоцирано во градот Калифорнија, град во пустината Мохаве само два часа надвор од Лос Анџелес. Одморалиштето на Тајсон ќе произведува квалитетни THC и CBD производи, истовремено поддржувајќи ги истражувањата за здравствените придобивки од канабисот. Наводно, одморалиштето ќе посветува 20 хектари земјиште на одгледување на марихуана, овозможувајќи „најпрофесионалните одгледувачи да имаат максимална контрола врз животната средина“. Исто така, ќе има „Култивациска школа на Тајсон“ (Tyson Cultivation School) за да ги обучи одгледувачите да ги усовршат сопствените видови. Како и за посетителите, одморалиштето на Тајсон ќе вклучува фабрика за канабис прехранбени производи (edibles), амфитеатар за забава и премиум кампови и кабини за глампинг. Тајсон се надева дека ќе ја изгради својата сопствена марихуана империја. Во ноември минатата година изјави за Натали Моралес дека планира да развие пијалаци со коноп, масти за мускулните болки и спакувана трева.


Неодамна Тајсон имаше интервју (што можете да го видите подолу) со Џо Роган (друга позната личност која е борец за ослободување на марихуаната). Тајсон му подари на Џо кутија со канабис изненадувања. Тој во интервјуто вели дека користел канабис повеќе од една деценија за да ја олесни својата хронична болка од боксот, да ја третира неговата социјална анксиозност и проблемите со неговата контрола на гнев и билката му помогнала да ги надмине зависностите од тешки дроги.  Тој вели дека тревата е чудотворен лек на иднината: „Ако не пушев, ќе имав лош ден. Јас сум вистински глупав човек без тоа. Тоа ме измазнува, како да сум сосема друга личност. Тоа ме става на врвот од мојата игра. Ми се допаѓа кој сум кога пушам“ - додаде тој. „Без трева не ми се допаѓа кој сум јас понекогаш. Тоа е реално. Не ми се допаѓа тој човек, сакам да се извлечам од тој човек“ - објаснува тој. Тајсон наскоро ќе снима филмска комична серија лесно поврзана со неговите авантури како претприемач за канабис наречена „Rolling With the Punches“. Шоуто ќе има сличен формат како „Curb Your Enthusiasm“ на Лари Дејвид, при што Тајсон ќе игра во улога на самиот себе.



Уредник и новинар: MoniQue Konopova
Извори: EbonyThegrowthop