Wednesday, May 31, 2017

Лекување хронични болки со канабисово масло (извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“ стр. 91 - 92)

 Хронична Болка

„Ако имате соодветни вариетети за да го направите маслото, нема ништо подобро за ослободување од хронична болка отколку коноповото масло. Маслата од многу типови коноп се неверојатен природен лек против болки што не создава зависност и не е штетен. Медицинскиот систем на страдалниците од хронична болка им дава опасни, што создаваат зависнот, и штетни лекови за контрола на нивната болка. Признавам дека таквите лекови се малку ефикасни, но во суштина сè што тие прават е маскирање на болката додека не обезбедуваат никаков лековит ефект. Кога земате конопово масло за хронична болка, тоа не само што ја намалува болката, тоа всушност работи обидувајќи се да ја излечи причината на твоето страдање. За секој што страда од хронични болки, коноповото масло е до сега најдобриот третман, откако тоа не создава зависност и не го оштетува остатокот од вашето тело.

Како што реков, коноповото масло ја има способноста да ја елиминира болката, но тоа исто така функционира лекувајќи ја причината. Повторно, идејата е да се престане со овие опасни фармацевтски лекови кои создаваат зависност колку што е можно побрзо и да се заменат со употребата на ова масло. Реалистично, не постои споредба помеѓу коноповото масло и фармацевтските лекарства. Повеќето лекови против болки обезбедени од страна на нашиот медицински систем се опасни, создаваат зависност, и се смртоносни, додека коноповото масло не претставува никаква зависност или опасност за пациентот.

Ако пациентот зема морфиум или други опијати за да ја контролира својата болка, јас сугерирам тие да започнат со дози со големина на парче кратко-зрнест сув ориз. Потоа зголемете ја количината што ја внесувате колку што е можно побрзо, додека го редуцирате вашиот внес од овие супстанци сè додека вие немате понатамошна потреба од фармацевтски лекови воопшто. Постојат огромни броеви на луѓе кои земале лекови што нивните доктори им ги препишале со години и истите направиле малку или ништо за да помогнат. Ако сакате да знаете како е да се чувствувате добро повторно, дајте му шанса на маслото и напуштете го лудилото што стои зад медицинскиот систем.“ - Рик Симпсон, Коноп: Најмедицинското Растение (Rick Simpson, Hemp: The Most Medicinal Plant) 
Болки во грбот, сколиоза

Дали сте имале некои пациенти кои искусиле ослободување од болки во грбот или сколиоза? 

„Продуцентот на нашиот документарец „Бегство од лекот“ (Run from the cure) Кристијан Лорет (Christian Laurette) страдаше од сколиоза со години. Речиси пред тринаесет години, медицинскиот систем предложи да направи операција но тие би му дале ка Кристијан само 50/50 шанса дека ќе оди повторно. Со коефициенти како овој, тој чувствуваше дека негова единствена алтернатива е да живее со болката. Скоро секојдневно, тој пропаѓаше во агонија од сколиозата и тој се имаше повеќе или помалку убедено себе си дека ништо не може да помогне. Јас го снабдив со малку конопово масло и по неколку часа тој пријави дека тој повеќе не искусува болка.

Му објаснив нему дека тој го живеел својот живот со состојба којашто не би му дозволила да вежба на начин на којшто нормална личност би требала, поради тоа неговите мускули на грбот биле многу слаби. Како што се очекуваше, по земањето на маслото како што е препорачано, Кристијан сега функционира нормално без болка, мускулите на неговиот грб се зајакнати и тој сега може да оди без маслото за подолги периоди. Кристијан е само еден од многуте со болки во грбот коишто откриле ефективен лек или контрола со употребата на овој лек за да ја олеснат нивната непријатност. Според мое мислење, нема потреба било кој да поминува низ животот во константна состојба на агонија. Ако имате проблеми со грбот од било која природа, јас сум сигурен дека употребата на овој лек ќе биде од голема корист за многумина кои ги имаат овие состојби.“ - Рик Симпсон, Коноп: Најмедицинското Растение (Rick Simpson, Hemp: The Most Medicinal Plant) 

ПОДДРЖИ ГО НАШИОТ АКТИВИЗАМ! СПОДЕЛИ!!! Гласот на поединецот е појак од галамата на групата...


* Симнете си го протоколот бесплатно на англиски и донирајте за да биде преведен на сите јазици! - http://donate.hempcures.work/ 

Tuesday, May 30, 2017

Информации за Лекувањето на Други Болести Кожни Состојби - 4 дел (извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“ стр. 88 - 91)

http://phoenixtears.ca/ & http://donate.hempcures.work/
„Вчера го исеков прстот на блендер на работа. Во 3 наутро се разбудив со пулсирачки прст на кој пробав мраз, peroxide, neosporine. Ништо не помогна. Понатаму пулсираше. Тогаш се сеќавам слушав дека маслото би помогнало за клеточната регенерација и ќе ги стопира болките и излечи лузните и проблемите со кожата па зашто да не се испроба. Па земав капка и го распространив наоколу целиот врв од мојот прст. За 1 минута болката беше 80% исчезната. За 30 мин. јас бев во можност да го свиткам мојот прст со само малку мачнина но не и вистинска болка. Јас сум продадена. 12 часа подоцна јас повторно нанесов и немам болка оттогаш.“ – Ребека

„Хеј Рик, би сакал да го задржам моето име во доверливост ако се случи ова да го постираш (за што не замерувам). Мојата девојка имаше навистина сурово воспитување и прибегна кон сечење на нејзините зглобови кога стануваше депресивна, овој проблем е години и години зад нас но некои прилично одвартни лузни на нејзиниот зглоб сè уште се останати. Тие се екстремно видливи и се набабрени сосема доста, тоа е првото нешто што многу луѓе го забележуваат кога прв пат ја среќаваат, таа не би сакала ништо повеќе отколку да се ослободи од нив.
Па моето прашање е дали маслото би помогнало да се ослободи од лузните? Или барем да ги направи помалку видливи? Го љубам она што го правиш и би сакал да знам за маслото кога мојата девојка се разболе од рак, ти си херој за сите животи што си помогнал да се спасат!“
-- Драг XXX, започни да го нанесуваш маслото надворешно на лузните, тие најверојатно ќе исчезнат за неколку недели или месеци. Јас исто така би ја започнал на маслото, исто така, тоа ќе помогне со PTSD од сите оние сеќавања за она низ коешто таа поминала, тоа исто така ќе го подобри квалитетот на нејзиниот сон. Сликај фотографии или видеа ако не ти пречи, лузната навистина ќе исчезне - или целосно или тие ќе бидат едвај видливи. Најдобри желби, Јиндрих Бајер
 
„Хеј Ренд (Rand), јас го имам истиот проблем со рани на нозете. Прво поради тоа што бев пре-диајбетик. Но јас дознав дека сум високо осетлива на убоди од инсекти и комарци. Ставив масло на нив и ставив фластер за преспивање и убодите се излечени.“ - Мишел (Michelle)
-- Што маслото може да направи за убоди од комарци или крлежи е едноставно зачудувачко. Дај му шанса и ќе видиш зошто ние велиме дека никој не треба да го напушти својот дом освен ако го имаат маслото на нив. Маслото има толку многу употреби дека неодговорно е да се обиде да се живее без него. ЈБ

„Јадете го маслото... Го имам земано маслото два месеци, мојата псоријаза скоро 80% чиста, и јас не треба да користам никаков лек воопшто... И го оттргна мојот артритис исто така...“ - Џулијана (Giuliana)

„Ја користев канабис маслиново-масло мешавината и за недела мојата псоријаза започна за се чисти. Тажно јас само имав малку и немав доволно за да го земам повеќе истовремено внатрешно и надворешно. НАБЉУДУВАЈТЕ, јас дури и немав вистинско РСО, туку канабисово масло направено на маслиново масло.“ – Teemu
-- Да се надеваме ти ќе земеш малку повеќе масло наскоро, Teemu. Најдобро е да се употребува површински за да се контролираат симптомите и исто така да се јаде маслото, ти сакаш да ја отстраниш причината на проблемот, исто така. Најдобри желби, ЈБ

„Тоа функционира добро на убоди од комарци и забоболки исто така. Мојата ќерка беше касната, не се шегувам, најмалку 50 пати од комарци за 15 минути со OFF! Длабока шума спреј против бубачки нанесен. Пробав со лушпа од банана, дезодоранс, алое вера, dermaplast и hydro-cortisone. Ништо од тоа не го намали отокот (таа е алергична на убоди од комарци тие отекуваат лошо) ниту ѝ обезбеди олеснување. Во очај јас ја изгребав смолата од вепорајзер, го измешав тоа со само малку кокосово масло за да се разнесе полесно и ги намачкав нејзините нозе надолу со тоа. За околу половина час целиот оток беше намален и додека таа сè уште имаше црвени точки кадешто беа убодите тие не ѝ пречеа јас избегнав да ѝ дадам Benedryl.
Имав струп што се создаваше во мојата уста и јас ја спакував смолата од вепорајзерот околу засегнатиот заб и повторно за околу половина час отокот се намали и јас бев во можност да го излечам, нема проблеми со него оттогаш. Јас го мачкав два дена сепак за да бидам сигурен. Сега можам да кажам дека пакувањето на смолата (ако имате Vapir No2 внатре во конусот кадешто ја менувате мрежичката се собира речиси чист хаш, концентриран исто така.) околу мојот заб јас се надував неверојатно многу, веројатно повеќе отколку што некогаш сум бил во мојот живот.
Јас дури и му пишав на мојот сопруг од дневната соба за да го замолам за помош да ме одведе до спалната. Лековите за под јазик иако функционираат подобро, што е причина зошто на брза помош доколку тие се сомневаат во срцев удар тие прскаат нитро под твојот јазик. Сè е во ред сега иако, јас не умрев од предозирање, јас не се разбудив со ужасен мамурлак и најдобро од сè... Јас не морав да земам големи количества на Tylenol или Advil и да направам дури и повеќе штета во мојот стомак и црн дроб.
Знам дека восокот не е најефективниот начин и јас дури и не бев сигурна дали тоа ќе профункционира но тоа беше она со кое јас морав да работам поради тоа што јас живеам во нелегална држава. Дојдов до заклучок дека тоа не може да наштети исто така. Не можам да дочекам да живеам во држава каде што јас можам слободно да го одгледувам мојот сопствен почетен материјал од највисок можен квалитет, да го правам моето сопствено масло и да се излечам себе си и целото мое семејство... вклучувајќи ја и мојата скоро 2 годишна ќерка којашто поминуваше низ пекол минатата година бидејќи никој не може да открие што не е во ред со неа.
Тие мислат дека сега таа има нарушување со протеините но тоа е само друго нешто коешто тие го фрлаат наоколу бидејќи тие немаат појма што всушност не е во ред. Нејзиното доведување на масло може едноставно да ѝ го спаси животот.
Додека јас би сакала да имам точна дијагноза за да знам што јас третирам но крајната линија е што само сакам моето бебе да се чувствува подобро и ако тоа значи побивање на конвенционалното општество тогаш тоа е она што јас ќе го сторам.“ - Сара (Sara)

„Ти благодарам не е доволно за она што го имаш направено. Седам тука со масло на мојот отровен бршлен. ЈАС НИКОГАШ не би пробала без тебе. Тоа траеше над 2 месеци допирајќи скоро 100% од моето тело минатата година бидејќи некој започна пожар па јас сега ќе го добијам секаде и полошо тие велат бидејќи ние не изградуваме имунитет за ова.
Пред еден ден тоа се појави. Па, маслото минатата ноќ, не го прекина чешањето воопшто. Како и да е гледам дека лекува лузни секојдневно па јас имам верба. Ова утро, 24 часа по првата апликација гледам дека помогна и ја лекува мојата повредена кожа од моето гребнување. Па со малку цинк оксид нанесено врз моето масло јас верувам дека јас можеби самошто ја најдов првата помош за отровен бршлен.
Јас всушност не можам да дочекам до следната сезона за да видам дали можеби маслото лекува до поправка на овој проблем за живот. Ќе ве известам. Не би било ли тоа одлично? Ви благодарам за сè што вие правите.“ – Ребека (Rebecca)
-- Маслото може да го поправи тоа, исто така. Тоа е лек или контрола за сите медицински проблеми. Колку побрзо тоа е нанесено толку побрзо тоа ќе го поправи она што треба да биде поправено, тоа е сè што постои за тоа. ЈБ

„Сакам луѓето да знаат дека РСО исчисти огромен плускавец што мојот сопруг го доби на неговата петица додека лежеше во кревет толку долго од тоа што беше многу болен. Јас го ставив маслото на тоа и за недела тој беше исчезнат. Бев целосно исплашена дека тоа ќе се развиеше во нешто многу посериозно. Тоа ја покриваше целата негова петица. Ти благодарам Рик Симпсон за сè што правиш.“ - Сузан (Susan)

„Како механичар го користев маслото на некои доста лоши исеченици и ти си 100% во право... Тоа ја лекува кожата многу побрзо отколку што и да е друго.“ - Кори (Cory)

„Го излечив моето HPV за две недели со само три надворешни нанесувања.“ - Мајлс (Miles)

„Јас сум во процес во моментов на лекување грозна тртка којашто се врати. Секое утро јас нанесувам дарежливо количество директно на тртката потоа го покривам со фластерче. За 3 недели јас можам визуелно да согледам дека тртката се смалува. Тоа ФУНКЦИОНИРА. Јас исто така јадам малку секој ден... каква разлика во енергетското ниво. МЕДИЦИНСКО БЛАЖЕНСТВО ПРЕКУ КАНАБИС!!!!!!!“ - Бо (Beau)

„Јас го признавам тоа... Јас сум несмасна... Имам лоша навика да ги ставам запците од вилушката во моето стапало. РСО директно на местото, покриено со фластерче, болката исчезната за секунди, излечено во 3 дена.“ - Хедер (Heather)

„Имам видено многу помалку потентна балсам верзија на маслото како уништува псоријаза за денови, намалува отечени јајници првиот ден од циклусот за 20 минути, и како превенира лузни и болка кога е нанесено веднаш на помали изгореници. Навистина ме тера да се запрашувам што маслото може да направи...“ - Берес (Beres)

„Имав еден од најлошите случаи на атлетско стапало кога имав 10, посакувам да го имав маслото. Но го имам сега. Сè е добро 47 години подоцна. Лекува речиси сè.“ - Доналд (Donald)


„Мојата снаа пржеше свински кременадли во длабок зејтин и практично ги потопи нејзините прсти во жешкото масло што врие до првиот зглоб и тие станаа бели како зготвено пилешко. Ние ставивме РСО на нив и болката исчезна за околу минута, таа ги покриваше 2 пати дневно со РСО. Тие се излечија многу брзо за само неколку дена и немаше загуба на кожа или лузни воопшто. Тоа е неверојатно дека ние сега имаме малку во кујнскиот фрижидер па ако некој се изгори (особено децата) ние ќе нанесеме РСО веднаш, нема потреба да се чувствува таков вид на болка кога имаме природно растение за кое ние ќе се погрижиме.“ - Дебра (Debra)

„Имав мала серија на грутки на мојот лакт, ги третирав со маслото... Недела подоцна мојот лакт е мазен и нема испакнатини... Мислам дека тие беа чиреви но поради тоа што јас не верувам во лекарите не можам да ти кажам со сигурност.“ - Карла (Carla)
-- Без разлика што не е во ред со твојата кожа, едноставно нанеси го маслото, покриј го со фластерче и повторно нанеси го маслото секој ден или на два или кога фластерчето ќе отпадне. Изгореници, чиреви, егзема, псоријаза -- маслото не се грижи што е тоа и ќе го поправи, само дајте му време и масло. ЈБ

„Мој пријател имаше циста на неговото лице и по земањето на маслото за неколку дена тоа беше исчезнато.  И тој го внесуваше не го користеше надворешно.“ - Џонатан (Jonathan)

„Не сум пациент со рак туку јас имам инфекција на мојата пета којашто не одговараше на третмани. Јас дури имав стручно лице за рани да работи на тоа... тој успеа да ја стопира инфекцијата од ширење но тоа сè уште не се исцелуваше. Намачкав масло на местото и за ЕДЕН ден црвенилото беше намалено. Вториот ден и црвенилото го нема. Третиот ден и инфекцијата изгледа како кожа повторно! Чудотворно лековито масло!“ - Тами (Tammie)

„Јас работев за компанија за базени и спа... Јас имам светол тен, надвор цел ден. Имав некои луди дамки што се појавија на моето лице, главата и рамото коешто беше постојано надвор од прозорецот на возачкото седиште. Маслото ги исчисти тие места веднаш во рок од неколку недели! Јас сега внесувам 5 грама чисто THC секој ден за да помогне во борбата со секоја болест и за да го одржи мојот имун систем јак. Патем ниту една вакцина за грип кога и да е! Немав грип откако бев дете.“ - Џеј (Jay)

„Ги знам момците тука секогаш велат користи чисто РСО, и јас сум навистина голем фан на таа работа. Сепак јас само сакам да им дадам во знаење на луѓето дека мешавина од кокосово масло направена со шеќерни листови, целосно го замени neosporin за нас, јас не морав да ја купувам таа работа за 2 години. Тоа функционира подобро и побрзо, и јас можам да го размачкам тоа низ целите раце и лицето на луѓето и не треба да се грижам за нив да не се разболат ако тие случајно го изедат.“ - Тина (Tina)
-- Тина, ништо не функционира подобро и побрзо отколку чисто РСО но јас знам што ти се обидуваш да кажеш. Секако дека помалку потентните форми на лекот канабис може исто така да прават чуда. Проблемот е дека успехот не е толку проверен како со неразреденото најпотентно РСО.
Козметиката со канабис ќе ги замени повеќето од моментално достапните козметички производи наскоро, имено откако жените ќе откријат што маслото може да направи за нивната убавина. Маслото од конопово семе, кокосово масло и шеа путер се мои омилени носители но може да се употреби што и да е популарно локално каде што живеете и додадете масло во тоа. 20-30% РСО во кремите прави чуда но 0,01-1% може исто така да биде од голема корист за помалку сериозни состојби и секојдневно одржување. ЈБ

„Мојата девојка е високо алергична на убоди од комарци и изминатата ноќ таа имаше еден на нејзиниот храм... тоа беше огромно, како и да е јас сугерирав да земеме фластер и да ставиме на убодот РСО коешто го направивме од листови од канабиц. Ова утро кога се разбудивме бапката целосно беше исчезната.“
-- Ти благодарам, Џими (Jimmy). Сигурен сум ова парче информација ќе помогне на многу луѓе. Сезоната на комарци е тука. И маслото функционира како средство за заштита од инсекти, исто така, дајте му шанса. Секогаш е подобро да се превенираат проблемите од случување дури иако толку е лесно да се поправат со маслото. Маслото може да биде користено надворешно на сè што чеша, е изгорено или боли. Колку побрзо го нанесеш маслото толку побрзо проблемите можат да исчезнат. Запомни го тоа. ЈБ

П. Колку долго може маслото да трае? Засекогаш? Што е најдоброто за скалидање, фрижидер, замрзнувач, шпајз? Благодарам.
О. Во шприц и ако е чувано во темно ладно место маслото ќе трае со години, особено ако успеете да го заштитите маслото од посетители и семејството, имено жените, бидејќи тие се чини дека сакаат да го внесуваат маслото дури и повеќе од мажите.
Во моментот кога жените во твоето семејство ќе дознаат за подмладувачките ефекти на маслото и што тоа прави со брчките, ти нема да треба да се грижиш за тоа колку долго маслото ќе трае, тоа секогаш ќе биде изедено или употребено надворешно многу брзо. Ако сакате да ја зачувате вашата залиха од маслото, не им кажувајте на жените дека козметиката со 20-30% од маслото ќе направи чуда за нивниот тен и ќе направи да изгледаат толку млади колку што е физички возможно, во спротивно тие едноставно ќе ви го одземат без оглед на тоа што ќе се обидеш да кажеш или направиш и ти нема да треба да се грижиш за тоа колку долго ќе трае маслото.
Ова не е (наменето како) сексистички коментар, јас само информирам за тоа што сум го видел дека се случило многу пати, тоа е само набљудување и обидот да се привлече вниманието на она што маслото може да направи за вашиот тен, без оглед на полот. ЈБ

„Ако жените знаеле дека тоа го одвраќа процесот на стареење и ја поправа оштетената кожа (како во случајот на ова лице) поддршката на легализацијата на канабисот би отишла низ покрив! Целата економија напредуваше поради супресијата на овој неверојатен природен лек и ние сите ќе ја гледаме како се распаѓа заедно како што повеќе и повеќе луѓе се информираат и едноставно започнуваат да се лекуваат.“ – Гил (Gil)

П. Дали ти го нанесуваш на твоето лице за третман против брчки или го земаш орално или двете? - Тони (Toni)
О. Двете за најдобри резултати, но само надворешната апликација може да направи многу, исто така. ЈБ

„Дали јас прочитав брчки? Тоа помага за БРЧКИ? :О“ - Марги (Margie)


СПОДЕЛЕТЕ ГО ТЕКСТОВ!!! Спасете нечиј живот...
- - -
A simple act of kindness and caring creates an endless Ripple that comes back to you!!!
- - -
Едноставниот чин на добрина и грижа создава бесконечен бран кој повторно се враќа кај тебе!!* Симнете си го протоколот бесплатно на англиски и донирајте за да биде преведен на сите јазици! - http://donate.hempcures.work/ 

Sunday, May 28, 2017

Информации за Лекувањето на Други Болести Кожни Состојби - 3 дел (извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“ стр. 86 - 88)

„Вчера започнав една жена на лекот. Ова е нејзиниот извештај од првиот ден. Едноставно неверојатно! Еве го мојот извештај од првиот ден:

http://phoenixtears.ca/ & http://donate.hempcures.work/
Се разбудив со егзема на мојата усна вчера изутрина и ставив малку масло на местото. Бодењето престана за околу 10 минути. Чувствителноста/болката беше исчезната за 30 минути. Отокот  беше намален за неколку часа. Плускавците на мојата усна се скоро двојно намалени денес - тоа нормално одзема 2 недели тие да се излечат. Дишење на пареата од маслото на мојата уста. Ја забележав болката којашто беше присутна во мојот десен синус неколку недели дека престана и мојот нос престана да работи. Кивнав само еднаш од вчера и забележав дека мојот замор не беше толку длабок како обично. Забележав дека се чувствувам релаксирано и дека анксиозниот крај беше исчезнат. Забележав намалена болка во телото во вечерните часови - Нормално јас имам толку многу болки во телото навечер поради кои не можам да седам мирно (нервот во глуждот и мускулната болка, колено/рамо/лакт/зглобовите од дланките/болка во палецот значително намалени).
Исто така, добивам многу нежен сјај со секоја доза. Немам никаква потешкотија работејќи или фокусирајќи се и нема да се двоумам да возам. Јас многу јасно размислувам дури иако јас заборавив да земам Citicoline ова утро. Јас ставам еквивалент од околу пола зрно масло на Craisen (вид колаче) и го земам на тој начин“

П. Здраво ЈБ! Сакав нешто да те прашам, се прашував дали РСО би помогнало за изгорениците на мојата мајка од радијација? Таа одлучи да оди понатаму со „конвенционалниот“ третман, и сега нејзините гради, во недостаток на други зборови, се заебани. Боли само да се гледа на тоа. Се сеќавам дека дали ти или Рик еднаш се изгоревте, претпоставувам додека сте подготвувале РСО, и покажавте слики од тоа како маслото функционира исто така на изгореници. Па, дали тоа би направило нешто добро за неа?
О. Здраво Енрике (Enrique), секако, намачкајте го маслото или мелемот од коноп на нејзините гради и грб. Секако таа треба да го јаде маслото и да се држи понастрана од докторите и сите други такви форми на непотрбно оштетување. ЈБ

„Мојата Мајка (72) имаше болна распукана кожа на повеќето од врвовите од нејзините прсти за околу 2 години до сега... многу болно. Докторот вели, „Да тоа доаѓа со возраста.“ Глупак!!! Измешавме многу мало количество од маслото со aquaphor... еден третман, преку ноќ... исчезнато! Нејзините болни пукнатини се исцелени и продолжија да се добри за повеќе од една недела до сега! НЕВЕРОЈАТНО!“ - Доли (Dolly)

„Го употребив маслото на свежа отворена рана од операција. Во септември 2012, имав отстрането тумори од Basal Cell Carcinoma на моето лице. Еден беше голем и беше тумор хранител што се распространуваше. Исто така, внатрешен тумор во мојот образ беше сецнат за биопсија. Кога дојдов дома и  ја открив раната, јас имав кратер во моето лице.
Првите 4 дена измешав Шеа путер и масло и го нанесов. Потоа јас се префрлив на чисто масло и не престанав. Кога отидов на мојот пост оперативен преглед, докторот којшто мислеше дека јас ќе имам пластична операција беше изненаден од моето исцелување. Јас одлучив да ѝ ја кажам вистината, дека јас не го користев препишаното, дека јас го излечив со Канабисово Масло. Таа имала слушнато за Rick Simpson & Phoenix Tears, таа не ме осудуваше, и рече да продолжам со добрата работа.
За еден месец, одам на мојата втора операција, план за акција за да се излечи оваа рана...
Канабисово Масло. Ќе му го кажам ли ова на хирургот? На мојот пост оперативен преглед! Во љубов и светлина.“ - Пети-Џо (Patti-Jo)
-- Пети, нема да има потреба од никаква операција ако ти продолжиш со маслото. Или продолжи со наредни 60 грама доколку е потребно, но држи се понастрана од операција или доктори, ако е воопшто можно. Тоа е тажен предуслов за успехот на третманот во многу случаи. ЈБ

„РСО ја направи мојата псоријаза речиси непостоечка. Внесував доза за одржување за три години до сега и мојата кожа е чиста, мојот ум е чист и јас никогаш не сум била поздрава.“ - Ерика (Erica)

„Имам видено некој што ми е близок како го користи маслото на Рик на лоша изгореница којашто би оставила одвартна лузна и за недела од нанесување на маслото таа беше исчезната и нема трага од лузна или дека таму било изгорено.“ - Џанис (Janice)

„Ние ја имаме нашата ќерка на маслото сега. Таа има псоријаза на двата нејзини лакти, подлактици, и едно колено. Направив слики на почетокот. До сега сувите лушпести области се исчезнати. Кожата е црвена, но мазна наместо поткрената и воспалена. Помалите области од надворешната страна целосно се исчистија. Ние сме убедени дека ова ќе функционира. Ние правиме слики секој втор ден или кога има значително подобрување. Сето ова за помалку од недела користејќи го маслото надворешно. Ви благодарам толку многу за покренувањето на свеста за овој лек што на крајот ќе излечи нации Рик и ЈБ. Јас споделувам објави секој ден и кажувам на секој кој ќе слуша. Тоа започнува да потонува.“ - Рон (Ron)

П. Дали овие мешавини функционираат за акни?
О. Џенифер (Jennifer), маслото функционира за „сите видови на состојби на кожата“. Тоа значи вклучително со акните. Најдобри желби, ЈБ

„(Јас дознав за маслото) пред 3 месеци пребарувајќи на интернет за лек за акни и rosacea. Тоа го исчисти местото инстантно! Додадов iso масло (rso направено со isopropyl alcohol) во кокосово масло за да го употребам на моето лице и врат еднаш дневно. Мојот сопруг вели дека јас изгледам 15 години помлада! Благодарам толку многу за споделување на оваа информација. Бог да ве благослови сите. Продолжете со добрата работа.“ - Тони (Toni)

„Функционира за поткожни влакна на лицето исто така. Го користев кај мојот 23 годишен син со успех по две нанесувања. ЕДНА ЉУБОВ.“ - Пети-Џо (Patii-Jo)

„Чарли оди. Нема потреба од лекови против болка. Тој стои исправено. Неговите чекори се прави и широки. Тој може да трча да скока и да игра. Неговиот брат е скоро 90 проценти излечен. Тоа не изгледаше на овој начин две години. Тој изеде банана, пица, половина сендвич, пржен ориз, јогурт и повеќе вчера. Тој НИКОГАШ не јадеше толку многу. (...)
Десното колено на Чарли, беше најлошо. Тоа е скоро 50 проценти подобро. Левото е речиси излечено комплетно со исклучок на фактот дека тој го чешаше претходната ноќ и го разрани повторно. Но ништо значајно... Најголемата промена е раната на неговиот врат и под неговите пазуви. Вратот е скоро излечен комплетно исто како и неговите пазуви.
Користам мала капка од маслото во неговата гастрономска туба пред капењата. Тоа исто така помогна со болката во коленото. Ако неговото колено боли, тој ја зема таа капка. Јас не додавам воопшто tylenol или ibuprofen. Тоа е доволно. Јас исто така го правам моето сопствено масло. Имам водена машина којашто ја филтрира водата и ја одвојува алкалната вода од киселата. Бидејќи киселата вода со кислород е добра за кожата и исто така е антибактериска, јас земам кисела вода и ја мешам со methocelullose за да направам маст.
Го додавам концентратот за да направам мелем којшто е како со конзистенција на вазелин. Јас нанесувам на неговите преливи од ова и го користам на неговите рани. ОВА само по себе прави неверојатна разлика со болката, чешањето, и лекувањето. Ќе ти испратам слики наскоро. Јас ги правев по секоја промена. Јас мислам дека маслото ќе трае за уште еден месец, но откако ова е прв пат што некогаш сум го направила ова, јас не сум сигурна. Јас сум воодушевена. Неговиот апетит никогаш не бил толку добар. Тој изеде повеќе храна вчера отколку што тој изеде во текот на цела година.“ - Триша (Trisha)

„Хеј Рик и пријатели, имам пријател кој имаше рана (околу 2 инчи до 4 инчи во дијаметар) на неговото лево рамо за одење на 4 години до сега, инфекција која чеша, без краста на страната, само чиста жива пукнатина, под површината можеше да се почувствува тврда грутка со големина на топче за безбол осетлива на допир.
Тој надворешно го нанесуваше маслото 8 пати за 7 месеци со околу 2 викенди за внатрешна употреба, исто така.
Разранетоста и грутката со лузна се исчезнати, отворената рана со лузна одозгора и мојот пријател се чувствува благословен што имаше шанса да го користи маслото.“ - Ребека (Rebecca)


* Симнете си го протоколот бесплатно на англиски и донирајте за да биде преведен на сите јазици! - http://donate.hempcures.work/ 

Saturday, May 27, 2017

Отворена јавна дебата на крајот од јуни организирана од Зелена Алтернатива!

Здружението „Зелена алтернатива“ на крајот од месец јуни повторно ќе организира јавен настан на кој присутните отворено ќе можат да зборуваат, да поставуваат прашања, да дискутираат, да ги споделат сопствените искуства и искуствата на блиските и ќе се информираат за лековитото дејство на канабисот. По трите одржани семинари со предавања од познати доктори, активисти и истражувачи од целиот свет, овој пат настанот на „Зелена алтернатива“ е замислен како една голема јавна дебата. Настанот е отворен за сите кои секојдневно користат, се лекуваат, препишуваат и произведуваат екстракти од канабис.

Филип Д.
На крај на месец јуни, поточно измеѓу 20 и 26 јуни Зелена Алтернатива организира јавна дебата и тркалезна маса на која се поканети СИТЕ.. Оваа година нема да слушате предавања туку можете да учествувате во дебатата...повеќе од потребни ни се храбри пациенти кои имаат храброст да кажат дека користат канабис и да ни ги раскажат своите искуства, повеќе од потребни ни се наши лекари кои ќе можат да ги кажат проблемите со кои се соочуваат и дилемите дали да препишат масло или не...“ - истакнува Филип Достовски.

Давор А.
Сите заедно да дадат придонес. Се повикуваат сите храбри пациенти со своите сведоштва, па и докторите да посочат секојдневни проблеми при препишувањето на лекот. Притоа, заедно да се изнајдат соодветни механизми и решенија за институционални препреки, за достапноста на канабисот, концентрациите, за разните начини на употреба и помошта за луѓето со разни здравствени состојби, канцер, епилепсија, мултиплекс склероза… 

Нормално и оваа година имаме гости од странство кои овој пат доаѓаат да одговараат на вашите прашања:

Кликнете тука за да го видите ВИДЕОТО!
* Д-р Лумир Ондреј Хануш од Израел (Dr Lumir Ondrej Hanush);
* Д-р Паул Хорнби од Канада (Dr Paul Hornby);
* Д-р Роберт Меламеде од Колорадо, УСА (Dr Robert Melamede)..
Во моментов се бара локација и преведувачи и кој сака е добредојден да помогне волонтерски или финансиски зашто ни е потребно...“ - вели Филип.

Еве и прва медиумска најава за настанот следниот месец. Споделете директно од страната, да допреме до што повеќе луѓе, особено доктори кои еве ќе имаат простор и шанса да ги споделат своите досегашни искуства во препишувањето канабис, а и директно да се запознаат со лица кои се третираат со канабис. Tnx.“ - додава Давор Ангеловски.

„На дебатата која ќе се одржи на крај на јуни (најверојатно ќе биде 24 јуни, сабота) од македонска страна своето учество го потврдија д-р Цули Софијанова д-р Нико Беќаровски и д-р Милан Ристевски. Многу ни е мило што баравме некој доктор кој ќе биде против канабис за да може да ги спротивставиме аргументите ама таков не најдовме до сега... Уште еднаш да повторам на дебатата се поканети СИТЕ не треба резервации не треба карти... ни треба вашето присуство...“ - заклучува Филип.

Настанот најверојатно ќе се одржи на отворено, како на пример Школка во Парк и најверојатно ќе биде во попладневните часови. Вашите предлози слободно да ги произнесете во групата на ФБ на Зелена Алтернатива!


СПОДЕЛЕТЕ!!! Вклучете се!!! Не игнорирајте! Бидете дел од решението!!!

Friday, May 26, 2017

Информации за Лекувањето на Други Болести Кожни Состојби - 2 дел (извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“ стр. 85 - 86)

Rick Simpson - http://phoenixtears.ca/
„Јас имав изгореници од втор степен на целото мое лице и раце од куќен пожар. Ставив РСО помешано со какао путер на местата еден месец и едвај може да кажете дека дури и бев изгорен. Неверојатно е колку брзо тоа функционира и тоа е најдобар лек против болки што некогаш сум го имал.“ – Amerikanisch

„Имав тртка на мојот скалп којашто започна да чеша неодамна. Нанесував деб (dab) еднаш дневно неколку дена и тртката всушност започна да се намалува! Зборувајте за неверојатно.“ – Аманда (Amanda)

„Јас сум верник... поправа гихт... тоа мора да го доведува yin & yang во баланс бидејќи јас мислев јас бев среќен претходно но неодамна јас најдов смисла за среќа што извира длабоко од внатре... Ти благодарам Рик Симпсон.“ – Irving

„Од 11 годишна возраст (сега имам скоро 30) ми се развиваше вид на габа на мојата кожа, најмногу околу мојот врат гради и грб. Тие црвени округлести дамки се појавуваат на мојата кожа секоја година и јас имам земано сè што има за да се земе за третирање на мојата состојба на кожата. На лековите што дерматологот ги препиша им требаат 5-6 дена за да ги оттргнат овие дамки и наредни 5 дена за тотално да ги елиминираат.
Наредниот ден јас забележав дека овие дамки започнаа да се појавуваат повторно, НО овој пат јас одлучив да ставам малку канабисово масло на нив... и тоа навистина беше магија!!! Јас само го нанесов 2 пати и местата се ЦЕЛОСНО исчезнати. Не можев да им поверувам на моите очи! Нема повеќе апчиња и креми и специјални шампони за мене! Сега јас направив кокосово масло со додадено канабисово масло и јас ќе продолжам да го нанесувам уште околу недела за да се осигурам дека флеките нема да се појават повторно. Ти благодарам премногу РС & ЈБ за сета помош и информации, јас ќе бидам засекогаш благодарна.“ - Јоана (Ioanna)

„Во 2002 јас имав одвратна несреќа. Имав длабоки исекотини насекаде и изгубив дел од коска во моето рамо. По пресадувањата на кожа и коска јас бев скоро излечен и се здобив со инфекција во рамото. Се покажа дека е инфекција на коската и морав да започнам повторно од почеток. Поради тоа секој пат кога ќе се здобијам со исекотина/изгореница (јас сум заварувач) тие секогаш се инфицираат. Оваа изминатава година се здобив со ужасна изгореница од парна линија на работа на мојот стомак. Со оджување на местото чисто и со употреба на маслото тоа беше излечено само за допир за само НЕДЕЛА! Моите мали изгореници од заварување знаеја да траат 4-6 недели. Повеќе не со моето масло. Заебете го Neosporin, јас користам МАСЛО!“ - Крис (Chris)

„Отровен бршлен на моето рамо... Осип и изгореници настапија за 5 минути... Нема меури, нема осип, нема болка... Јас употребив едно зрно РСО со малку кокосово масло... ИСЧЕЗНАТО за пет минути!!!“ - Естел (Estelle)

„Добив отровен даб на моето лице, по вториот ден тоа беше од моето чело до мојот врат, големи дамки што чешаат, сурово и малку крварење од гребење. Јас помешав малку масло со малку кокосово масло за да го направам полесно за размачкување. Јас го ставив на себе и инстантно ослободување од чешање и болка, за околу час суровоста и воспалението беа исчезнати, следното утро тоа не беше видливо освен ако навистина се загледавте. Тоа секако поткрена неколку веѓи и конечно некои скептици го видоа она што јас секогаш го зборувам. Исцелителната Моќ на Канабисот!“ - Синди-ли (Cindy-lee)

„Артритска псоријаза за помалку од месец... Ј“ - Џулиана (Giulliana)

„Мојата Псоријаза исчезна откако започнав да го јадам маслото... Само употребата на маслото надворешно не ми помагаше мене толку многу - не исчезна целосно сè додека не започнав да го употребувам орално. Таа не се врати сè уште. Сега сум на доза за одржување, па се НАДЕВАМ дека е доволно за да се одржи псоријазата подалеку. Немав никакви знаци од неа во речиси 4 месеци. Лекарите ми рекоа дека таа никогаш нема да исчезне целосно, и дека единствениот пат кога таа би се ‚исчистила‘ беше кога јас бев навистина болна и мојот имун систем имаше други нешта со кои треба да се бори. Добро... Јас не се чувствувам болна, и срањето го нема!“ - Линдзи (Lindsay)

„Исто така излечив тендонитис за неколку дена. Дури и 7 месеци стара повреда. Само намачкајте малку канапутер или РСО на болното место еднаш дневно. Неверојатно срање. Го користев РСО на изгореница од 3 степен минатата недела-вторник, нема трага од изгореницата по 40 часовен третман. Секако би сакал да го користам веднаш откако се случи. Тоа ќе ме спасеше од часови голема болка и држење мраз на местото.“ - Боби (Bobbi)

„За што не може да помогне? Низ моите студии можностите се бесконечни. Имам циста на десната страна од мојот образ на моето лице. Пет дена од земање на маслото (орално) цистата рапидно се намали. Маслото беше направено од листови со кристалчиња и мала туфка којашто беше потопена внатре во проѕирното. Мешавината стоеше 2 недели. Првата ноќ на маслото мојата циста имаше скокоткаво чувство. Пет дена потоа исчезната. Маслото функционира. Има премногу докази и науката зад сето тоа е неверојатна. Има хемиски состојки во него кои одговараат на сите наши рецептори во нервниот систем дело на природата. Неверојатниот дел е, сето тоа е откриено во едно растение. КАНАБИС. Време е да се види колку далеку луѓето може да отидат. Време е да се евоулира. Д-р Денк“ - Џереми (Jeremy)

„Првиот пат кога го направив маслото (помешано со кокосово масло) беше за надворешна употреба за грбот на постара сосетка. Таа имаше рани насекаде кои многу чешаа. Бубашвабите се отфрлени, па како и шугата, болвите, комарците, и слично бидејќи таа беше засегната не на друго место туку на грбот и нема знаци од активноста на штетниците на нејзиниот кревет. Знаете што направи нејзиниот син??? Тој го испрска душекот обилно со хемикалија за да се ослободи од бубачки кои не постоеја. Јас ѝ дадов нов душек со експлицитни инструкции дека тој НЕ треба да се прска. Таа мораше да оди во болница за раскрвавени чирови и додека таа беше таму, таа го искажа својот проблем за нејзиниот грб и знаете што лекарите ѝ рекоа да прави??? Измијте ја нејзината коса и тело од вошки, таа нема вошки. Значи кој мислите дека јас одам да слушам за да ѝ помогне? Лекарите? НЕ. Јас го направив маслото, го третирав нејзиниот грб со него и таму има подобрување и исцелувањето се случува.“ - Мишел (Michele)

„Добро утро Скот (Scot), зборував со мојата сестра минатата вечер и таа вели дека таа е целосно излечена!!!!! Лекот ги излечи нејзините херпеси :) Таа вели дека се чувствува прекрасно. Само сакаше да биде 100% сигурна пред да ти пишам. Благодарам толку многу за вашата помош.“
„Девојката со херпеси имаше нешто друго што ѝ се случи и таа никогаш не му кажа на семејството што не беше во ред. Еве го тоа, таа само што ми го испрати:
„Здраво повторно, само што открив вчера дека сестра ми имаше израсток на нејзината тироида пред една година но не му кажа на нашето семејство. Очигледно докторот ѝ рекол дека тие ќе го надгледуваат и ако тоа порасне, тогаш тие ќе оперираат. Тоа не беше доволно големо за да се земе биопсија од него. Како и да е, таа имаше преглед на лекар оваа измината недела и откри дека туморот престана да расте. Таа верува дека лекот го стопираше растот. Не се ли тоа прекрасни вести? Таа продолжи да го зема со надеж дека нејзиниот следен преглед ќе докаже дека маслото ги убива туморите. Ќе те известиме повеќе кога тоа ќе се случи.“ - Скот (Scot)* Симнете си го протоколот бесплатно на англиски и донирајте за да биде преведен на сите јазици! - http://donate.hempcures.work/ 

Wednesday, May 24, 2017

Информации за Лекувањето на Други Болести Кожни Состојби - 1 дел (извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“ стр. 80 - 85)

„Од моето искуство со мојата моментално забранета козметика од коноп, во која ние употребивме масло од индустриски конопни туфки, што е многу послабо во споредба со маслото што го правите, откривме дека конопот е во основа лек - за сè бидејќи тој може да биде употребен за скоро секоја состојба. Дали можеш ова да го потврдиш?


Пред и после употреба на канабисово масло!
Историјата го нарекува конопот panacea (медикамент), што значи лек - за сè и во минатото бил користен за третирање на широк спектар на медицински проблеми. Од моето искуство во гледањето на коноповото масло како се користи за различни медицински состојби, јас исто така го нарекувам конопот лек за сè. Конопот е корисен во третирањето на практично секоја болест или состојба; тој го поттикнува исцелувањето на целото тело без да направи каква било штета. Па, за мене и многу други, ова стана ултимативен лек и јас цврсто верувам дека нема ништо подобро.

Во светот во кој живееме денес, многумина дури се плашат да излезат на сонце но овој лек се меша добро со такви нешта како креми за кожа и лосиони за сончање, па зошто да се криеме во темнината? Не би било ли убаво да се излезе надвор на сонце повторно и да се ужива во животот без грижи за работите како рак на кожа? Кладете се дека би можело и сега оваа прекрасна супстанца може сето ова да го направи возможно.“ - Rick Simpson, Hemp: The Most Medicinal Plant


„Знам од лично искуство дека не постои подобар третман за тешки изгореници отколку коноповото масло. Доколку маслото е нанесено на изгореница, тоа ја отстранува болката за неколку минути и доста го поттикнува процесот на заздравување. Ако болниците би користеле конопово масло во нивните одделенија за изгореници, човечкото страдање би можело да биде значително редуцирано.
Поодамна кога јас прв пат започнав да го произведувам маслото, јас внесував многу штетни лекови препишани од лекарите кои се одразуваа на моите способности за расудување, па моето мислење не беше многу јасно. Оваа променета состојба ме доведе да бидам малку невнимателен и ова резултираше со експлозија и пожар, што ја остави мојата десна рака со тешки изгореници од трет степен.

Кога велам тешки, мислам на тешки, три четвртини од мојата десна рака буквално се стопија и сега висеа парчиња. Мојата девојка Леа (Leah) дојде и откако таа ја погледна изгореницата, таа зеде пар ножички и го отсече сето мртво месо. Знам дека ова звучи грозно, но она што таа го отстрани беше мртво, па во реалноста јас не почувствував ништо.
За единаесет дена, мојата рака беше комплетно излечена, без да останат лузни. Единственото нешто за коешто можеше да се каже дека јас дури и се здобив со повреда, беше присуството на целата нова розева кожа којашто беше видлива па дури и фоликулите од влакната пораснаа повторно.
Сега погледнете што се случува во екипите за изгореници кои нашиот медицински систем ги обезбедува. Децата и возрасните коишто претрпеле сериозни изгореници ќе откријат дека одделенијата за изгореници се нешто помалку од комори за тортура, што се чини дека не обезбедува крај на страдањето. Овие пациенти се предмет на инфекции, многу болни операции коишто вклучуваат пресадување на кожа и на крајот, тие обично сè уште се со лоши лузни.
Есенцијалното масло од коноповото растение е природен анестетик и природен антибиотик. 

Кога го ставате маслото од коноповото растение директно на изгореница, за 5 минути болката ја нема и лекувањето започнува. Судејќи од она што сум видел дека оваа супстанца прави за да ја излечи изгореницата јас задржав и други кои претрпеле слични повреди, јас цврсто верувам дека овој неверојатен лек би можел веројатно повторно да го порасне лицето или другите делови од телото кај оние кои претрпеле тешки изгореници.
Доколку маслото може повторно да ја порасне мојата рака и да не остави лузни, тогаш зошто не стопало, или дури лице? Па, ако оние кои ги водат одделенијата за изгореници навистина би сакале да им помогнат на нивните пациенти и да го олеснат нивното страдање, можеби веќе е крајно време тие да започнат да користат нешто кое функционира.“ - Рик Симпсон, Коноп; Најлековитото Медицинско Растение (Rick Simpson, Hemp: The Most Medicinal Plant)

„Јас се здобив со изгореници од 3 степен од врело масло на моите прсти во недела наутро. Големи меури и многу болно. Се сеќавам читав дека РСО е неверојатно за лекување изгореници, па го пробав. О МОЈ БОЖЕ Народе, изгореницата е комплетно исчезната за само 40 часа. Без трага од неа воопшто. Нанесов подобра количина од РСО на плускавците, филет од свежа Алое Вера и завој. Повторив 12 часа подоцна. Нема потреба за трета апликација.“ - Боби (Bobbi)

„Мојата снаа пржеше свински кременадли во длабок зејтин и практично ги потопи нејзините прсти во жешкото масло што врие до првиот зглоб и тие станаа бели како зготвено пилешко. Ние ставивме РСО на нив и болката исчезна за околу минута, таа ги покриваше 2 пати дневно со РСО. Тие се излечија многу брзо за само неколку дена и немаше загуба на кожа или лузни воопшто. Тоа е неверојатно дека ние сега имаме малку во кујнскиот фрижидер па ако некој се изгори (особено децата) ние ќе нанесеме РСО веднаш, нема потреба да се чувствува таков вид на болка кога имаме природно растение за кое ние ќе се погрижиме.“ - Дебра (Debra)

„Го користев за тешка сончева изгореница. Функционираше одлично, имам видено како лекува рана од нож за помалку од недела. Лекува халитоза (halitosis) исто така. Го користев за околу шест месеци и се повлеков од лековите за напади целосно. Кога ќе ми снема имам мал напад. Јас сум среќник што сум во можност да имам пристап до лек како овој, јас исто така го препорачувам за болки во нервите.“ - Џек (Jack)

„Јас користам печка на дрва за греење па изгорениците на мојот рачен зглоб ме придружуваа доста од постудените месеци. Се здобив со длабока изгореница минатата есен, сè уште не разбуден. Ми беше дадено РСО масло претходно па применив dab, ја покрив изгореницата и за два дена местото беше розево, чист фластер, без меури или изглед на изгорено воопшто! Јас сум продадена 100%! - Жанин (Janine)
„Имам видено како изгореници се лекуваат со употребата на ова масло што би требало да остави одвратни лузни зад себе. Но потоа, сè што остана беше здрава розева кожа и според медицинскиот систем такви работи не треба да бидат возможни. Низ историјата, конопот секогаш имал реноме за поседувањето на способноста да лекува рани со оставање на малку или воопшто лузни потоа.

Снабдував со ова масло многу луѓе кои имале лош тен и проблеми со лузни на нивните лица. По третманот со маслото, подобрувањето во нивниот тен беше за восхит. Дури и лузните кои биле таму со години може да бидат комплетно или во најголем дел отстранети едноставно со третирање на местото со масло.
Ова може да биде завршено на многу ист начин на кој некој би третирал рак на кожа: едноставно нанеси го маслото на лузната, и покриј го со фластер. Продолжи да го повторуваш ова додека лузната не исчезне и по некое време, местото кое што било третирано ќе се претопи со околното ткиво.

Јас стапив во контакт со човек во Чешката Република кој имаше одвратна лузна на неговото лице којашто изгледаше како да е предизвикана од меч. Откако тој го третираше местото со масло, имав многу тежок период дури и да кажувам каде лузната беше. Од моја перспектива, на оние коишто биле изобличени од лузни може да им се помогне и третманот е безболен, па ако имате гнасна лузна, сега вие знаете како да се справите со тоа.“ - Рик Симпсон, Коноп: Најлековитото Медицинско Растение


Чиреви, брадавици, тртки

„Чиревите во телото можат да бидат излечени со внесување на маслото. Нездравите чиреви, брадавиците и тртките на телото може да бидат отстранети со едноставно нанесување на маслото и со нивно покривање со фластер. Маслото оди по нездравите или измутираните клетки и ги уништува безболно во повеќето случаи. Доста често, брадавиците и тртките може да станат нездрави, при што тие обично ќе потемнат по боја и ќе почнат да растат. Ако имаш нешто како ова со кое треба да се справиш, докторите често можат да го отстранат проблемот, но во многу случаи, тоа само се враќа. За да се ослободи телото од вакви работи на разумен начин, дајте му шанса на овој лек.

Во минатото, јас дури и третирав луѓе кои страдаа со плантарни израстоци на нивните стапала и овој тип на брадавици развива корени, кои обично можат да бидат извадени со екстензивна операција. Наместо да му дозволите на медицинскиот систем да ви ги испосече вашите нозе на панделки, едноставно нанесете капка масло на главата од брадавицата и покријте со фластер. Обидете се да го одржите фластерот на место за околу три дена, потоа повторно нанесете од маслото и друг завој.
Обично откако сте го направиле ова три до четири пати, корените од брадавицата се уништени и главата од брадавицата самата паѓа. Кога маслото е користено за третирање на оваа состојба, сето ова се случува безболно, па ако ти страдаш од плантарни брадавици, зошто да поминуватш низ тортура за која медицинскиот систем има на ум за тебе, излекувајте се на разумен начин.“ - Рик Симпсон, Коноп: Најлековитото Медицинско Растение

„Моите зглобови се воспалија на моите прсти и voila, втријте малку масло на местото, болка нема. Се изгорев на буре што гори минатата недела, 3 инчи (7.62 см) црна, кожа со меури од внатрешната страна на мојот зглоб. Мало количество масло, завој, два дена подоцна, неверојатна розева кожа. Нанесов повторно, исто, два дена подоцна и беше излечено... U.P. на Mi. ~ Ти благодарам!!!!!“ - Жанин (Janine)

„Користев РСО стил на масло на вештерска тртка на моето лице. 2 нанесувања покриени со фластер и таа е скоро исчезната!“ - Лесли (Leslie)

„Користев маслиново масло со додадено канабисово масло на изгореници и исеченици и тие се излечени за неколку дена. Никогаш не сум видел нешто како тоа. Знам дека РСO би било дури и подобро. Канабисот беше користен за третирање на сè пред нашата влада да стане алчна.“ – Дејвид (David)

„Се изгорев на издувна цевка доста многу и ставив малку канабисово масло со додаток на екстракт од семки од грозје и тоа се излечи за помалку од недела и скоро нема болка или иритација и НЕМА ЛУЗНИ!“ - Дејниел (Daniel)

„Имам многу лузни поради состојба на кожата заради којашто ми беа дадени грозни лекови за скоро 6 месеци. Ох изненадување! Неколку недели по третманот мојата кожа е лошо повторно. Ова е добро да се знае. Бев грозна и на нивните лекови, нерасположена, сува ронлива кожа, потење, мој Боже тоа беше страшно. Нема да се гледам со лекар повторно.“ - Ники (Nikki)

„Драг Господине, јас сум стар хипик од 60-тите и живеам во Северена Калифорнија. Хибризирав вариетет од Train Wreck и White Widow за 8-9 години со одлични резултати. Видов дека Рик има користено White Widow исто така.
Моментално помагам на пациент во болница за смртно болни во оздравување, кој умираше/умира од последните стадиуми на MRSA како што ни беше насочено од мојот стар доктор Д-р Роналд Сенд (Ronald Send)... Го започнав со тинктури кои ги правев и му давав колачи од двете водени и budder екстракции и само подобри екстракции пред четири месеци.


Друг одгледувач братски пријател јас присуствував на Unity Church што ме одведе на твојата веб страница само пред три недели од сега. Го започнав Џејсон (Jason) на ‚МРСНОТИЈАТА НА СРЕЌАТА‘ (JOY GREASE) и тој помина низ неговата прва туба и сега е на неговата втора. Малку поодамна од месец неговите јајца биле со големина на многу голема диња поголема од топка... Откако јадењето на моите испечени добра и сега директно од „Магичната мрснотија“, неговата состојба се подобрува секој ден и неговите јајца се скоро вратени во нормална големина... Тие велат дека нема лек за MRSA???
Џејсон (Jason) имаше многу големи воспаленија од кревет на неговиот грб откако тој не може да лежи на страна или на стомак. Тој сега ми кажува дека тие исчезнуваат и кога нашиот доктор се појави со друг тим во градот тие сите не можеа да разберат зошто тој не беше мртов или зошто тој оздравува. Сè уште не му кажав на докторот за мојот/нашиот третман со Конопово Масло но наскоро некој ден... Навистина сакам дозвола од доктор за третирање на неговите рани сега со Маслото надворешно, Не се согласувате??? Ако можеме да стопираме MRSA кај пациент кој има само месеци живот само помислете за тоа што ова може или треба јас велам ТРЕБА да се каже на медицинската заедница. Мир и почит, Крег (Craig)“

„Мојот сопруг имаше 30 годишна лузна од изгореница за којашто имаше потреба од пресадување кожа... Па јас помислив, друго место за експериментирање со овој неверојатен производ. Добро, тој имаше помалку од нула верба дека тоа ќе направи што и да е... По неколку нанесувања таа се менува, тој сега има пигмент каде што немаше воопшто. Раст на косата каде што немаше за 30 години.“ - Ребека (Rebecca)


* Симнете си го протоколот бесплатно на англиски и донирајте за да биде преведен на сите јазици! - http://donate.hempcures.work/

Monday, May 22, 2017

ДОКАЗИ од пациенти излечени од рак со РСО! - 2 дел (стр. 80 - 82) извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“

http://phoenixtears.ca/
„Сум гледала како роднини, пријатели, се откажуваат и умираат толку брзо откако се принудени да потрошат десетици илјади долари за да бидат полека убиени кога лекот расте директно од Мајка Земја. Ајде сега, разбудете се и помирисајте го срањето. Не скокајте на стереотипи и направете ВИСТИНСКО истражување.“ - Ејми Џејн (Amy Jane)

„Знам дека порадо би се лекувала со РСО отколку хемо/радијација... Смешно е како некои луѓе можат да го нарекуваат РСО кога споредните ефекти од сè друго можат да те остават со многу малку квалитетен живот.“ - Кери (Kerry)

„Тоа треба да биде лесно достапно. Тоа ТРЕБА да биде лесно достапно“ Колку повеќе читам, толку сум пофасцинирана.“ - Шели (Shelley)

„Сите канцери се нерегулирани клетки. Клетките само треба да бидат регулирани. Доколку неговото тело не може да ги регулира канцерогените клетки може да има скршени/оштетени CB рецептори. Кога фито-канабиноидите (phyto = растителни) доаѓаат во контакт со нерегулирана клетка, тоа може да ѝ сигнализира на канерогената клетка преку повеќе патеки отколку само CB 1/2 рецепторите. Ова е како фито-канабиноидите успеваат каде ендогените канабиноиди не успеваат.

Еве некои белешки за процесот како канабиноидите ги регулираат канцерогените клетки: Канцер
1) Канцерот е нерегулирана клетка.
2) Индуцирањето на Апоптоза ја Регулира канцерогената клетка.
3) Канабиноидите ја индуцираат Апоптозата во клетките.

Канцерот е дефиниран како „широка група на разноврсни болести, СИТЕ вклучуваат НЕРЕГУЛИРАН пораст на клетките.“ https://en.wikipedia.org/wiki/Cancer

П. Како ги регулираме клетките? О: Преку Апоптоза. Апоптоза: http://en.wikipedia.org/ wiki/Apoptosis#Process „Апоптоза (изговор: /ˌæpəˈtoʊsɪs/ исто така изговор: /ˌeɪpɔːpˈtoʊsɪs/)[2][3] е процесот на програмирана смрт на клетките (PCD) која може да се појави кај повеќеклеточните организми. [4] Биохемиските настани водат кон карактеристични промени во клетките (морфологија) и смрт.“

„Процесот на апоптоза е контролиран од различни видови на клеточни сигнали, кои можат да потекнуваат или екстрацелуларно (надворешните поттикнувачи) или интрацелуларно (внатрешни поттикнувачи). Екстрацелуларните сигнали можат да вклучат токсини, [13] хормони, фактори за раст, азотен оксид [14] или цитокини, кои мораат или да ја преминат плазма мембраната или да трансдуцираат за да добијат одговор. Овие сигнали може позитивно (на пример да поттикнат) или негативно (на пример да потиснат, инхибираат или пригушат) да влијаат на апоптозата.“

Како ние правиме канцерогените клетки да поминат низ Апоптоза?
Потребни ни се канабиноиди/ендоканабиноиди да им сигнализираат на Канабиноидните Рецептори (CB1R, CB2R) да индуцираат Апоптоза (долго време се претпоставуваше дека има повеќе од 2 рецептори):

Што е CBR? (Канабиноиден Рецептор):

„Канабиноидните рецептори се активирани од три главни групи на лиганди, ендоканабиноиди (произведени од телото на цицачот), растителните канабиноиди (како THC произведени од растението канабис) и синтетичките канабиноиди (како HU-210). Сите канабиноиди и растителните канабиноиди се липофилни, т.е. растворливи во масли, соединенија.“ http://en.wikipedia.org/wiki/Cannabinoid_receptor

Можат ли Канабиноидните сигнали до CBR да индуцираат Апоптоза?
„Студиите кај овие модели на болести заедно со многу ин витро експерименти покажуваат дека канабиноидите ги истакнуваат нивните имуносупресивни својства на четири главни начини: (1) индукција на апоптоза,“ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3005548/

Автофагија - ако грешам ве молам поправете ме но од она што разбрав:
Автофагијата е процес каде клетката може да биде поправена или рециклирана. Обично со канцерогените клетки тие само се програмирани да умрат како и да е Автофагијата сè уште може да игра улога во овој процес.
Тоа е како да имаш контејнер за рециклирање и контејнер за отпадоци и ти собираш различни отпадоци и ги организираш во двата контејнери. Понекогаш треба да рециклираш, понекогаш треба едноставно да фрлиш нешто.“ - Скот (Scott)

„Во новата студија, Chen и неговиот тим откриле дека Δ9-THC третманот предизвикуваше пораст во нивоата на ензимот наречен cyclooxygenase-2 (COX-2) во хипокампусот кај глувците, дел од мозокот вклучен во учењето и помнењето. Лековите или генетските техники коишто ги намалиле COX-2 нивоата кај глувците ги превенирале проблемите во меморијата и невронските абнормалности предизвикани од повторливата изложеност на Δ9-THC. Бидејќи COX-2 е инхибирано од случајни лесно достапни лекови против болки како ибупрофен, наодите сугерираат лесна стратегија за да се превенираат споредните ефекти од марихуаната.
Истражувачите исто така откриле дека Δ9-THC третманот ги редуцирал невронските оштетувања во глушец модел на Алцхајмеровата болест, и овој корисен ефект опстојуваше кога животните биле симултано третирани со COX-1 инхибитор. „Нема никакви ефективни лекови моментално достапни за превенирање и третирање на Алцхајмеровата болест или запирање на прогресијата на болеста“, вели Чен. „Нашите резултати сугерираат дека несаканите споредни ефекти од канабисот може да бидат елиминирани или редуцирани, додека задржувањето на нивните корисни ефекти, со давање на COX-2 инхибиторот заедно со Δ9-THC за третирање на комплицирани медицински состојби како што е Алцхајмеровата болест.“ http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-11/cp-pmm111413.php

„Новата финансирана од владата канабис/канцер студија го ШОКИРА научното општество...
THC, главната психоактивна состојка во канабисот, може всушност да го промени човечкиот генетски код, со цел да го превенира канцерот и воспалителните болести. Што?!!!! Што-ШТО!!!????
Рик Симпсон и неговиот Главен Елф, Чешкиот активист Jindřich Bayer, го кажуваа ова многу месеци, и јас бев љубезен но тајно се потсмевав на идејата, бидејќи тоа ми звучеше како еден куп кохус-покус за мене (и поради други помали технички несогласувања кои ги имав со нивната перспектива). . .  Лековите не можат да го променат ДНА-то, така? ПОГРЕШНО, очигледно! СВЕТО [BLEEP]!“ - Алан Гордон

„Позадина: Канабиноидите индуцираат потентни myeloid-derived suppressor клетки (MDSC) in vivo. Резултати: Функционалните MDSC индуцирани од THC покажуваат дистинктивни miRNA модели на експресија. Заклучок: Специфичните miRNA може да играат важни улоги во MDSC развојот и функцијата со регулирање на таргет гените да се манипулира активноста на MDSC кај канцерот и воспалителните болести.“ http://www.jbc.org/content/early/2013/11/07/jbc.M113.503037.short#ref-list-1
-- ОК, што и да значи ова, ова е надвор од мојата сфера на експертиза. Тоа веројатно вели нешто како канабиноидите можат да излечат рак, и тие тоа го прават преку модификација на гените, некако. И повеќе истражувања се потребни, како и секогаш.
Сè што јас велам е дека самата помисла на масата е најмалата честичка од масата и маслото може да поправи мисли, исто така. Гените сè уште се преголеми. Истражувањето треба да се фокусира на она што канабиноидите прават со најмалите честички од нашите тела, атоми, кваркови, жици итн. Тоа е кадешто проблемите започнуваат, во најмалите честички, тоа е она што треба да го поправите доколку навистина сакате да ги поправите проблемите. ЈБ* Симнете си го протоколот бесплатно на англиски и донирајте за да биде преведен на сите јазици! - http://donate.hempcures.work/

ДОКАЗИ од пациенти излечени од рак со РСО! - 1 дел (стр. 76 - 80) извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“

http://donate.hempcures.work/
„Маслото на Рик Симсон го има целосниот научен кредибилитет ако те интересира или читаш научна литература“ - Роберт Меламед (Robert Melamede, aka Dr. Bob)

„Инхибицијата на патеката на преживувањето на клетките доведува до дефосфорилација на Лошото, и транслокација на овој Bcl-2 протеин во митохондрија, и последователно во апоптоза.“ Умммм, Лаиманови термини молам???“ – Ченс (Chance)
-- Тоа се преведува во: „Канабисот ги убива канцерогените клетки,“ Ченс. ЈБ

П. Зошто треба да очекувам докторите да го поддржат тврдењето дека канабисот го лекува ракот?

О. Па, бидејќи тоа навистина го лекува ракот и тоа е, тоа е сè што постои за тоа. THC предизвикува апоптоза, па изненадувачки тоа предизвикува апоптози кај сите ракови. Зошто? Па, затоа што декарбоксилираното масло доаѓа во сите клетки од телото некако доколку е консумирано во правилни квантитети. Едндоканабиноидниот систем го регулира имуниот систем, па доколку го доведете имуниот систем да работи правилно, тој може да се бори со ракот, исто така. Нема многу да се каже, навистина, тоа е навистина офенсивно едноставно.
Правилно произведеното висококвалитетно масло е најдобрата шанса што пациентот ја има како и да е (операцијата ќе биде неизбежна во неколку животно-загрозувачки случаи, можеби). И ако ти знаеш за опција за третман којшто е побезбеден, поефикасен и позабавен за пациентот од маслото, па, кажи ни го. Не постои ниту еден.
Погледни на тоа што Mechoulam и Pacher велат: „Повредата на воспалението/ткивото поттикнува забрзани зголемувања во локалните ендоканабиноидни нивоа, коишто за возврат ги регулираат сигналните одговори во имуните и другите клетки модулирајќи ги нивните критични функции. Промените во ендоканабиноидните нивоа и/или изразувањата на CB2 рецепторот биле пријавени кај скоро сите болести што ги засегаат луѓето, во распон од кардиоваскуларни, гастроинтестинални, на црниот дроб, бубрезите, невродегенеративни, психијатриски, коски, кожа, автоимуни, белодробни нарушувања до болки и канцер, и модулирањето на активноста на CB2 рецепторот има огромен терапевтски потенцијал кај овие патологии.“ http://www.ncbi.nlm.nih. gov/pubmed/21295074
И како го правите сето ова? Па, со маслото. Ги балансирате нивоата или ги ставате во забрзување, кога е потребно. Можете да го јадете маслото, да го мачкате, да го вапоризирате, и да го земате во супозитории, и помеѓу овие четири методи, можете да најдете начин за да му помогнете на секој еден пациент на оваа планета. Подоцна, докторите ќе ги инјектираат туморите со маслото и ќе ги смалуваат во рекордно време на тој начин (не препорачливо дома).
И зошто сугерирав ракови на кожа (или дијабетски чирови или изгореници)? Па, бидејќи ти можеш да видиш што се случува таму и тоа вообичаено не одзема долго време за да се излечат со маслото, неколку недели максимум во повеќето случаи. Потоа едноставно сфатете дека истото нешто коешто се случува по надворешната апликација на твојата кожа се случува внатре во твоето тело кога ти го внесуваш маслото. Повторно, офенсивно едноставно, но тоа е многу прецизно објаснување на крајот. И тогаш врати се назад до она што Мечулам (Mechoulam) го напиша: „Промените во ендоканабиноидните нивоа и/или експресиите на CB2 рецепторот биле пријавени кај скоро сите болести што ги засегаат луѓето, во распон од кардиоваскуларни, гастроинтестинални, на црниот дроб, бубрезите, невродегенеративни, психијатриски, коски, кожа, автоимуни, белодробни нарушувања до болки и канцер, и модулирањето на активноста на CB2 рецепторот има огромен терапевтски потенцијал кај овие патологии.“
-- Знаејчи го сето тоа, јас ќе одам да ја модулирам активноста на мојот CB2 рецептор веднаш. ЈБ

„Тоа ме излечи од ракот... Стадиум 4 мозок... Па да.“ - Кристал (Crystal)
„Велејќи дека тоа лекува рак е доста опасно и илузорно преценување на инаку точна поента која заслужува повеќе истражување. Но не, не, не. Канабисот не лекува рак. Нема дефинитивен и нема реален лек за ракот во моментов, и само ефикасните медицински, прехранбени и психолошки напори можат да помогнат да се намали ризикот од смрт поради канцер. Канабисот не лекува канцер, и пациентите мора ова да го знаат.“ - Дејвид (Davide)

„РСО убива канцер, пријателе... Пушењето, не, но РСО да.“ - Кевин (Kevin)

„Ќе се погрижиш ли да ми помогнеш те молам пријателу...?“ - Џеф (Jeff)

„Најпрво, „канцерот“ е сè од циста до невробластом, па „лекува канцер“ е генерично, илузорно, неспецифично. Тогаш, канабисот има навистина добар ефект врз дуплирањето на клетките, што навистина помага, но систематски не лекува тумори. Повторно, секој тип на канцер е различен и канабисот има покажано на некаков начин позитивен одговор врз раковите на дојка, кои се тип на карцином, широко и многу ефективно третиран од страна на конвенционалната медицина исто така. Тоа кажано, јас сум ТОТАЛНО за легализирањето канабис, но иако јас сум многу отворен кон алтернативните терапии морам да бидам и во несогласување со ова помпезно тврдење.“ - Дејвид

„Јиндрих Бајер, помогни, те молам!!!“ – Кевин

„Велењето дека канабисот покажува позитивен одговор во борбата на одредени типови на тумори е тврдење коешто јас можам да го прифатам“ - Дејвид
-- Дејвид, прифати што сакаш, тоа е ок за мене. Да, има многу малку достапни цврсти податоци за маслото на Рик Симпсон, но тоа е само поради корупцијата во медицинскиот систем и мајсторства за пари. Ова ќе се промени многу брзо кога Колорадо и Вашингтон ќе започнат да ги снабдуваат нивните податоци. Плус, Израел и Холандија започнуваат да го тестираат маслото сега, Чешката Република најверојатно ќе се приклучи многу брзо.
Колку што знаеме, и од нашето практично искуство со илјадници пациенти, маслото се чини дека функционира на сите типови канцер многу подобро отколку било што кое моментално е снабдувано од страна на медицинскиот систем. Ако сакаш доказ, направи малку масло и најди некој со рак на кожа и гледај што ќе се случува кога маслото е нанесено на него. Најдобри желби, ЈБ
„Направи си го сам, ние го прашувавме Рик каде можеме да го најдеме и по некое време ние сфативме, поради тоа што живееме многу многу далеку од Америка и ние не можеме да патуваме некаде за да го земеме поради финансиски ограничувања, ние само го гледавме видеото околу 100 пати, практично го меморизиравме, најдовме канабис од локален снабдувач, купивме уред за готвење ориз, алкохол, дури и термометар за да бидеме сигурни за температурата. Тоа беше полесно отколку што мислевме, НИЕ ГО НАПРАВИВМЕ САМИ, мојот дечко го земаше за околу 4 дена до сега... Ние ќе почекаме и ќе видиме. Ние читавме медицински зборници и гледавме многу документарци, сите нивни наоди се исти (клиничките обиди направени на UCLA, Харвард...) -- маслото убива канцерогени клетки! Па ние одлучивме да го направиме бидејќи нели никогаш не можеш додека не пробаш!“ - Иона (Ionna)

„Голем факт е дека плацебото лекува некои луѓе е причина да се отфрли медицината засекогаш и да се студира уметноста на плацебото. Кажано дека вие никогаш не правите плацебо студија кога имате ефективен лек, вие сте во право, тоа би убивало половина од вашите пациенти, болно и сурово.“ - Кристофер (Christopher)
-- Тоа навистина би било болно и сурово, и ете зошто јас лично нема тоа да го направам. Другите можат доколку сакаат, но јас нема. Сакам медицинскиот систем да започне да го користи маслото како плацебо - ако тие докажат дека што и да сакаат да употребуваат е побезбедно и поефективно отколку маслото (и позабавно/попријатно за пациентот), тогаш тие можат да одат напред и да го продаваат. Доколку не, тогаш не. Тоа е доста едноставно и многу рационално, јас мислам. И тоа е онака како што ќе биде во иднина како и да е, па зошто да се чека? ЈБ

„Хеј Ким, те предизвикувам да ДОКАЖЕШ дека Канабисот како нетоксичен животоспасувачки лек е „реторично“. Со среќа со ова. ЗВУЧЕВ баш како тебе. Тогаш јас одлучив дека ќе правам дупки низ оваа „реторика“ бидејќи ова МОРА ДА БИДЕ СРАЊЕ... момчето не беше во право. Мислам СМРТОНОСНО НЕ ВО ПРАВО. Не можеш да одрекнуваш научни 100% ЖЕЛЕЗНИ ФАКТИ. Јас не можам тоа да го сторам и ти нема тоа да го сториш исто така. ФАКТИТЕ се ФАКТИ и ова е ФАКТ, Ким. АМА и Големата Фармакомафија се КРИМИНАЛЦИ. Тие свесно дозволиле овој прекрасен подарок од Бога да биде демонизиран и да се лаже за него поради ЧИСТ ПРОФИТ! Тие дозволиле членовите од твоето семејство да страдаат и да умираат, Ким. Ако мислиш дека овие Петро Хемикалии коишто тие ги распространуваат се лек, подобро размисли повторно. Ти сакаш да откриеш нешто „реторично“, оди разговарај со твојот Д-р, оди разговарај со  Американското Здружение за Канцер (American Cancer Society), оди разговарај со твојот производител на отровни апчиња. Те молам забележи, Ким, СЕКОЕ АПЧЕ ЗА КОЕШТО ТИЕ ТВРДАТ ДЕКА Е „БЕЗБЕДНО“ НЕ е! Најди ми едно кое не е ТОКСИЧНО, само ЕДНО! Па тука имаме НЕТОКСИЧЕН ЗЕЛЕНЧУК којшто го произведува НАЈмоќниот лек на ЗЕМЈАВА којшто е ДОКАЖАН ДЕКА ЛЕКУВА БОЛЕСТИ и нашите „здравствени професионалци“ и Владата го виделе способен да го одречат од нас овој животоспасувачки зеленчук, дозволувајќи ни да страдаме и да умираме и да бидеме ставани во затвор за да се направат работите уште побезбедни во општеството... Ти сакаш да зборуваш за „РЕТОРИЧНО“??? Се надевам дека овој пост ќе ти ги отвори очите за ВИСТИНАТА. Ако не, Почивај во мир Ким, не постои надеж за тебе и за твојот вид, ти имаш „Клинички Ендоканабиноидни Недостатоци.“ Разгледај го ова, ова е вистина.“ - Ден (Dan)

„Мојот сопруг е во право. Јас имам 4 ПЕТ скенови што го докажуваат тоа. Кога јас бев на многу масло моите тумори исчезнуваа како луди. Кога морав да ја редуцирам мојата доза, тие се постабилни отколку што се намалуваат. Имам видливи докази дека ова работи.“ - Мариа

„Звучи како измама за да се прават пари. Ти навистина мислиш дека законот ќе ми дозволи да растам коноп за да направам малку масло? Биди реален човеку. Имам леукемија и јас не верувам ниту на еден збор што го велиш. Ти заебан измамнички уметнику молењето на болните треба да биде казнување со затвор. Ако си толку сигурен дека ова функционира, тогаш направете некои реални клинички испитувања. Многу земји ќе ти дозволат да ги направиш, немој да користиш некои сакати FDA изговори!“ - Стивен (Steven)
-- Стивен, колку побрзо се ставиш на маслото толку подобро за тебе. Не ме обвинувај за недостатокот на научни истражувања за маслото, навистина. Ако медицинскиот систем навистина го правеше она што треба да го прави, овие осумдесет сведоштва сами по себе би биле сè што тие треба да видат за да ги спроведат сите оние десетици или стотици илјади студии, кои што треба да бидат спроведени.
Рик и јас навистина не можеме да си дозволиме да ги спроведеме сите тие студии, тоа е многу под нашиот буџет, плус ние не можеме да ги спроведуваме легално и начинот на којшто сакаме да ги спроведуваме, па тоа е навистина задача на другите да си ја извршат својата работа сега. Од она што знам, има држави каде што медицинската марихуана е легална, јас не знам зошто тие не спровеле студија сè уште. На пример за рак на кожа, тоа би било направено за неколку месеци, само со надворешно (топично) мачкање. Но тоа не се чини дека се случува, или јас не знам за такви студии.

Но има научни докази за да се поткрепи сè што зборуваме, само направи го твоето истражување, провери во PubMed и поврзи ги точките самиот.
Се надевам дека тоа ќе ги задоволи твоите научни потреби и се надевам дека ќе се ставиш на маслото пред твоите доктори да имаат шанса да те убијат со нивниот хемиски лек, којшто никогаш не би бил дозволен ако беше тестиран во правилна и етичка медицинска студија. ЈБ

„Истражувачите заклучија: „Податоците објавени овде се првите од кои ние сме свесни за да ја демонстрираме критичната улога на CB1 (канабиноидните) рецептори и ендоканабиноидите во етиологијата на ПТСД кај луѓето. Како такви, тие обезбедуваат основа врз која може да се развијат и да се проверат информативните биомаркери на ранливоста на ПТСД, како и да се води рационалниот развој на наредната генерација на третмани базирани на докази за ПТСД.“
-- Те молам не нè обвинувај нас за недостатокот на медицински студии за канабисовото масло. Колку побрзо ти ќе разбереш дека да, има група на луѓе кои навистина го контролираат овој свет и кои тие едноставно ќе направат сè за да го оспорат повторното враќање на канабисот толку подобро за тебе. Тоа не значи дека ние нема да го избуткаме лекот канабис низ ова, тоа само значи дека ќе треба повеќе време отколку што е потребно или очекувано. ЈБ

„Јас сум цврст верник во маслото. Синот на мојот сопруг имаше леукемија, докторите му дадоа 4 месеци. Тој живееше 2,5 ГОДИНИ сè поради маслото коешто тој го внесуваше во сок од јаболко. Благодарност до Рик Симпсон!!! Бог да те благослови.“ - Тери (Terri)

„4 дена без за да најдам нова работа. Без споредни ефекти, без кризи, и без откинување на човечките глави! Ете го твоето истражување, хаха. Распространете го зборов! Потребно ни е ова. Ние му го должиме ова на човештвото да го направиме Светот подобро место. Ова е почетокот :)“ - Кристина (Christina)

„Последниот април, откако бев 5 години ослободена од ракот на дојка, јас бев дијагностицирана повторно. Овој пат тоа беше стадиум 4, терминален со метастази до `рбетот, ребрата, лимфните јазли, градната коска и дојката. Ми беше главно понудена палиативна нега и ми кажаа дека тие ќе пробаат и ќе ме одржат надвор од премногу болка... да одам дома и да ги средам моите работи. Имав многу болки и тие продолжуваа да ми препишуваат повеќе и повеќе токсични лекови против болки со МНОГУ гадни споредни ефекти, (Percocet, hydromorphone и dexymethasone). Не можев да функционирам со нив.
Мојот сопруг започна да чита за овие работи на интернет и јас бев, да се рече најмалку, скептична но сфатив јас буквално немам што да изгубам со пробување. Џвакањето на многу мало количество на White Widow 3 пати дневно. Минатата недела ги добив вестите дека моите метастази на коските се комплетно исчезнати. Денес ми беше кажано дека MRI покажува ЗНАЧИТЕЛНО намалување на мекото ткиво кај туморите. Не толку скептичен сега и се чувствувам одлично, нема болки.“ - Џулија (Julia)

„Тоа навистина лекува рак, јас сум жив доказ. Метастази на коските и црниот дроб во 4 стадиум со бројни тумори, го користев маслото и сега сум ослободена од ракот.“ - Лора (Laura)

„Здраво Јиндрих, вчера завршив со читањето на книгата на Рик. Одлично нешто! Искрено јас навистина немам потреба од повеќе докази за вистинската магична моќ на маслото!
Исто така направив одредени експерименти и секој ден откривам нешто ново што овој лек може да го прави! Неверојатно! Тажно дури иако јас сум убеден и дури ако мојата девојка е убедена нејзината мајка сè уште не е во можност да ‚отпушти‘ целосно... и сè уште таа не е сигурна дали да се откаже од посраното хемо...
Константно се обидувам да произнесам добра аргументација но јас не можам да одлучам место неа! Таа е личноста која има рак и таа е единствената која може да одлучи што да прави со нејзиниот живот.
Јас знам дека таа ќе оздрави како и да е на крајот бидејќи ние ќе ја пумпаме со толку многу масло така што ќе биде невозможно за неа да умре. Но сè уште го чувствувам тоа толку глупаво и толку опасно да се игра со овие ебени хемикалии, особено кога имате пристап кон природна медицина којашто е докажана дека лекува канцер!
Јас читам за твоето искуство со ракот и медицинскиот систем... Многу ми е жал за твојата загуба... и сега јас подобро го разбирам твојот став кон традиционалната така наречена ‚медицина‘!“ - Луиџи (Luigi)
-- Здраво Луиџи, ти благодарам за твоите пријатни зборови за книгата и тажно е тоа низ кое поминуваш. Тоа е нејзин избор кој третман таа ќе го одбере но јас не би одел блиску хемото - само прочитај ѝ ја приказната за мојата Мајка, можеби таа ќе сконта дека земањето отров никогаш не е добра идеја, особено кога тоа не е утврдено ниту неизбежно. Нејзините шанси за само преживување на хемотерапијата во значителна мера ќе се зголемат ако таа го зема маслото, но повторно, зошто да предизвикате дури и повеќе штета во нејзиното болно тело? Тоа нема смисла воопшто. Најдобри желби, Јиндрих

„Ова е битката со којашто многу добри луѓе мораат да се соочат, игнорантните Доктори кои мислат дека тие знаат повеќе без ни да се помрднат понапред на новите еволутивни и постоечки информации за канабисот, неговите канабиноиди и можноста да се убие ракот без оштетување на пациентот. Колку е лудо од наша перспектива дека тие би барале отров над нешто толку безбедно, зошто? Тоа е игноранција или дали тие стануваат исплашени?
Се гледав со Доктор Еднаш во 5 години откако учењето за ова масло за моето IBS и тоа беше за нешто коешто јас не можев да го направам самостојно. Изместено мало прсте и јас го користев маслото за никогаш да не се инфицирам, ги отстранив конците без страдање и секој пат го нанесував, болката инстантно исчезнуваше бидејќи воспалението беше отстрането. Тоа беше целосно излечено во 2 и 1/2 до 3 месеци наместо психотерапија и околу 9 месеци до година лекување. Имам видено со моите сопствени очи повторно и повторно и никој не може тоа да го одземе од мене.“ - Ковеи (Covey)
„Докторите НЕ се научници ниту пак применуваат наука. Доколку би го правеле тоа, тие би барале од Владата да им дозволи да имаат пристап до марихуана. Причината е сега докажан дел од телото, ендоканабиноиден систем, беше комплетно игнориран од Американското медицинско општетсво (American medical society). Додека другите општества прават повеќе и повеќе истражувања за марихуаната и особено третманите за канцер, Американското медицинско воспоставување (American medical establishment) е предводено од Големата Фармација (Big Pharma), големо осигурување, и големи пари. На докторите им е дадена контрола над нивниот занает за нелекарски и базирани на страв политичари. Тие ќе поминат години обидувајќи се да најдат алтернативи  под контрола на патент адвокати, додека им се закануваат на потенцијалните лекови.
Ако марихуаната беше скриена во некоја длабока џунгла, контролирана од некое неписмено племе, Големата Фармација би била првата во контролата на нејзиното производство, би ги патентирала нејзините 64 различни состојки од канабисот, потоа би им се свртила на докторите да ја ‚препишуваат‘. Но најголемото племе во САД веќе започнува да ја разгласува вистината. Штета за Биг Фармата ова племе не е за продажба.“ - Брајан (Bryan)

„Тие докази се со нас. И ние ги споделуваме. Медицинската група [повеќе да не се третира со почит] од навлекувачите на лекови, кои работат за поттикнување се изложени. Тие се виткаат во нивните паричници. Тие се свесни за она што се случува и нивниот партнер ФДА оди надолу со нив. Не се разликува од било каква форма на тиранија што сме ја сретнале пред да ги прифатиме овој пат нивните домашни. Ние си го правиме ова сами на себе. Има лек за рак, НЕМА ЛЕК ЗА начинот на кој МЕДИЦИНАТА нè принудува во моментов освен ние да гласаме со нашите џебови и нашиот глас!“ - Тилман (Thielman)


Повеќе: Сведоштва на пациенти излечени од канцер со РСО! - 8 дел (стр. 74 - 76) извадок од Протоколот на Рик Симпсон „Лекот за рак“

* Симнете си го протоколот бесплатно на англиски и донирајте за да биде преведен на сите јазици! - http://donate.hempcures.work/