Thursday, March 15, 2018

Канабиноидот Канабидиол - ЦБД безбедно и брзо лекува артритис

Како што со радозналост и радост ги откривам благодетите на ова свето растение со секој нов ден, мојата восхит и понизност пред ова растение растат со секое ново изгрејсонце“ - вели авторот наовој текст, кој сака да ни соопшти дека ЦБД е алтернативен третман за артритис кој со голема брзина добива популарност... Но, со прекрасна причина

Пушењето канабис е форма на лекување
ЦБД за артритис станува популарна варијанта на третман за 52.5 милиони Американци здобиени со хроничната болка. Без разлика дали се работи за остеоартритис или ревматоиден артритис, следи објаснување за како ЦБД помага кај болката, воспалението и целосниот квалитет на живот на погодените од артритис.


ШТО Е ЦБД? 

Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето, по не знам кој пат ќе повториме што е ЦБД. Канабидиолот е еден од повеќе од 80-те различни канабиноиди најдени во канабисовото растение заедно со ТХЦ. Но, за разлика од ТХЦ, ЦБД не е психоактивен, т.е. не напушува. Во основа, во ЦБД се состои целиот медицински третман на канабисот кога се исклучува напушувањето што го прави природен третман за кој и да е човек. ЦБД делува како антидотум на ефектот на ТХЦ, што значи дека треба да се консумираат заедно. И не постои причина да се плашиш за да го користиш ЦБД, бидејќи канабисот е нелегален. ЦБД екстрахиран од индустриски коноп со само 0.3% на ТХЦ или помалку е ПОТПОЛНО легален.РАЗЛИКА МЕЃУ РЕВМАТОИДЕН И ОСТЕОАРТРИТИС

Постојат повеќе од 100 типови на артритис, вклучувајќи ги и овие два кои што се водечка причина за инвалидитет во САД. ЦБД помага и во двата случаи. Ревматоидниот артритис е автоимуна болест која погодува луѓе од сите возрасти. Имуниот систем го напаѓа телото мислејќи дека е бактерија или вирус и така го разложува мекото ткиво во зглобовите и околу коските, што е проследено со воспаление кое води до влошување, болка и лузни. Остеоартритисот е малку различен. Не е автоимуна болест, туку ефект на стареење и живеење многу активен живот. Ова е најчеста форма на артритис која ги погаѓа луѓето во години. Други фактори кои предизвикуваат остеоартритис се мината повреда, прекумерна тежина, генетика и постојано телесно истрошување. При остеоартритисот, `рскавицата која ги заштитува зглобовите и коските се истрошува со текот на времето и доведува до триење на коските - што всушност е артритисот. Предизвикува: хронични болки, ригидност, чувство на гризење во коските, омекнување на коските и губење на флексибилност. 


Канабисот ја спречува оваа појава
КАКО ЦБД ГО АНУЛИРА АРТРИТИСОТ?

Ендоканабиноидниот систем во телото е она што го прави ЦБД толку ефективен за артритисот. ЕКС е најголемиот регулаторен систем на телото. Цицачите имаат природни ендоканабиноиди и рецептори низ цело тело вклучувајќи ги мозокот, органите, жлездите и имуните клетки. Клучна е неговата комплексна интеракција со имуниот систем. Канабиноидите природно синтетизирани во нашите тела ја минимализираат болката и воспалението околу заболените делови. Затоа не е ни изненадувачки дека ЦБД функционира на ист начин за артритисот - се врзува за природните ендоканабиноидни рецептори во телото за да го зајакне природниот одговор на телото.
Научна студија од 2003-та ги погледнала ефектите на ЦБД врз глодари на кои им е дадена провоспалитена супстанца со цел да имитираат артритис. Кога орално им се администрирало ЦБД, воспалението се намалило. Исто така, клиничко тестирање од 2010 година кое погледнало врз пушениот канабис за невропатска болка открило слични резултати. На испитаниците им се давал само еден дим од канабис со 9.4% ТХЦ три пати дневно и истражувачите откриле дека микродозата ја намалувала болката и го зголемувала квалитетот на спиењето. Значи, и пушењето канабис е препорачано за третирање на артритис, бидејќи артритисот покрај болка предизвикува и други симптоми како: нарушено спиење, гастроинтестинален стрес и умор. И тоа е веќе поинаков начин на кој ЦБД помага при артритисот. Им помага на луѓето да се опуштат и да заспијаат, го подобрува здравјето на гастроинтестиналниот тракт и го зголемува апетитот, плус постојат дневни  производи со ЦБД кои го анулираат уморот.КАКО СЕ КОРИСТИ ЦБД ЗА АРТРИТИС?

Постојат многу варијанти за како канабисот да се користи против артритис: површински, масло, капсули, пушење и вапоризирање на врсти и екстракти високи со ЦБД. Кетлин Меј (Kathleen May) е 45 годишна жена со артритис која користи ЦБД масло и ЦБД површински, вели: „Јас трчам и тренирав фудбал додека не ги оперирав лигаментите пред 10 години. Десното колено секогаш ме болеше после тренинг. Му ставав мраз и земав ибупрофен, но како никогаш да не ми помагаа. Пред 4 години и левото колено почна да ми претставува проблем. На рентген снимка изгледаше во ред, иако ме болеше дури и кога слегував по скали. Живеам во Висконзин и единствени легални производи беа оние со ЦБД од коноп. Три месеци откако почнав да го внесувам маслото моите колена престанаа да ме болат. Имав и други проблеми со зглобовите, но ЦБД ја среди секоја болка и со нив“.


Кетлин објасни како престанала да внесува ЦБД додека пребарувала други производи. „Една недела откако престанав да внесувам ЦБД коленото кое ми го оперираа поради лигаментите отече до големина на портокал. Бев во толкави болки што не можев ни да пешачам. Помеѓу ноември и декември го посетив мојот доктор дури 3 пати. Ми кажа дека имам артритис во коленото и најверојатно во зглобовите на дланките и лактиците (ме болеа и тие делови, но коленото беше најнеподносливо)“. Докторот ѝ препишал орални стероиди и сè уште не внесувала ЦБД. „Стероидите ми помогнаа малку со болката, но отокот не опаѓаше. Сè уште не можев да трчам и скоро да не можев да тренирам ни јога“ - вели таа.


Потоа, нејзиниот физиотерапевт ѝ препорачал ЦБД површински произведено од фирмата Fab CBD кое ѝ го променило животот. „Беше вчудоневидувачки. Не претерувам кога велам дека само за неколку денови користејќи го маслото отокот на коленото опадна, а со тоа болката веќе се толерираше. Кога почнав повторно да трчам мислев дека ќе имам големи болки, но само мала неудобност беше се што почувствував“ - заклучува Кетлин. За неа и многу други, оралната и површинска администрација на масло и крем од ЦБД на болните зглобови драстично им го подобрила квалитетот на нивните животи.


ПРОИЗВОДИ СО ЦБД ЗА АРТРИТИС

Не треба ни да се спомне дека ЦБД е помалку штетен (ВООПШТО НЕ Е ШТЕТЕН) за телото во споредба со фармафијашкиот Тиленол. Ако се купува ЦБД преку интернет важно е да се провери дека е лабораториски тестиран од трета страна за подобар квалитет и сигурност. Green Roads World за масло, капсули и храна со ЦБД. За површинска администрација, еве ја листата на порталот Herb со 10 производи за справување со хронична болка. Производи и врсти на трева со 1:1 ТХЦ:ЦБД се најдобри за ослободување од болка. Такви се: Aura CBD, Legion of Bloom, Dosist. Некои луѓе преферираат вапоризација на ЦБД екстракти за инстантно ослободување од болки. Меѓутоа, за не само наједноставна туку и за најбрза помош за изработка на екстракт обратете се на тимот на 420 Macedonia за канабисово масло подготвено според вашите потреби. Доколку некој има искуство за тоа како ЦБД лекува артритис, нека ја сподели својата приказна за сите да дознаеме!

Извор: HERB

2 comments:

 1. Replies
  1. Благодариме за поддршката!

   Благодариме што нè исконтактира. Канабисот е лек без разлика на кој начин се консумира. Секој начин на консумирање канабис е лековит. НУЛА СМРТНИ СЛУЧАИ, а безброј оздравени од најтешки дијагнози за кои модерната медицина нема решение! Ве замолуваме да ја лајкнете нашата ФБ страница www.facebook.com/420macedonia и да ги поканите вашите пријатели да го сторат истото за побрзо да ја ослободиме оваа Боженствена билка!

   Не заборавајте да ја оцените страницата https://www.facebook.com/pg/420macedonia/reviews/
   Ве поканувам на нашата blog страница - https://420macedonia.blogspot.mk кадешто секојдневно објавуваме најнови корисни информации околу лекувањето со канабис!
   Еве го нашиот нов веб сајт: www.420macedonia.com
   Еве како сами да си го направите лекот: https://www.facebook.com/420macedonia/videos/1868213229872987/

   Ве молиме споделете го текстот за случајов да добие масовна поддршка од цела Македонија и конечно да се ослободи канабисот на овие простори! 420macedonia.blogspot.mk/2017/10/blog-post_5.html

   Срдечен поздрав од нашиот тим,
   420 Macedonia

   Delete