Sunday, September 24, 2017

Органски здрав блант сролан од цветни листови од роза

Фактот дека пушењето канабис е само еден од начините на консумирање на оваа билка не може да се оспори


Блант од роза
Многу пациенти наоѓаат олеснување, токму на овој начин. Сепак, дебатите за тоа кој е најдобриот и најздравиот начин на пушење немаат крај. До сега се знае дека употребата на уреди за вапоризација и дебинг (вапоризери, електронски цигари, волкано, бонгови и тн.) се најдобри за белите дробови. Но, кои ризли/блантови се најдобри? Избелуваните ризли не се најдобри за здравјето, па за среќа постојат органски ризли од коноп, но и други интересни начини како да сролате здрав џоинт.

Повеќето од компаниите што произведуваат ризли, ги избелуваат со хемикалии како хлор и калциум карбонат. Овие хемикалии ги прават „документите“ бели, но исто така со цел да горат побавно. Генерално, сите папири кои се бели се избелувани со хемикалии и кога одбирате ризли, настојувајте истите да бидат потенки, за да не пушите непотребна дебела хартија на која има акумулирано уште повеќе од избелувачите. Поретко ролајте во шарени слатки ризли на кои има и засладувачи, што непотребно завршуваат во вашата плуќа, а исто така поретко на вашата трпеза нека гостуваат блантовите и сличните обвивки за ролање, како и проѕирните ризли. Тие само може да содржат многу повеќе штетни хемикалии. Кога пушите во квалитетни ризли, не само што се грижите за здравјето, туку го зголемувате уживањето и хајот.

Цвет сролан во цвет!
Кога одбирате ризли, водете се истите да бидат потенки, да не бидат избелувани и да бидат произведени од природни состојки, по можност купувајте ризли направени од коноп! Постојат толку многу алтернативни начини за пушење, како на пример бонгови од овошен плод, на пример од јаболко, бонг од шише, кофа... Потребно е малку алуминиумска фолија, неколку квалитетни туфчиња, запалка и отворена имагинација. Внесувањето канабиноиди низ белите дробови е најдобар начин за инстантно ползување на нивниот ефект, како при акутни еднократни и хронични главоболки, болни меснтруации, останати болки од повреда, згрчени мускули, несоница, преголем стрес, анксиозност, тага, лутина и бес, очај... Непотребните, штетни (и што предизвикуваат зависност) дијазепани, лексилиуми и останати апчиња за смирување и антидепресиви, може наједноставно да ги замените со само неколку дима од „магичното цигарче“.

Џоинт може да сролате практично со секаков растителен лист, на пример лист од пченка, лушпа од кромид (погледнете како музичката група Die Antwoord ролаат „драчевски џоинт“)... Користејќи само три органски ливчиња од роза и нејзината рерна, Саша (Sasha) покажува како можеме да направиме импровизирана обвивка за блант, која е функционална и флорална во исто време. По подготовката на блантот од роза за нешто повеќе од 2 минути, Саша коментира за оваа убава и органска креација за пушење, велејќи колку е поцветен џоинтот, толку е подобар. Нејзиното филмувано упатство за подготовка на блант од роза чекор-по-чекор направи „БУМ“ на интернет и ги возбуди корисниците на канабис ширум светот, па тие започнаа да ги објавуваат нивните цветни џоинти. Израдувајте ја саканата личност со „цвет сролан во цвет“ :) Ги очекуваме фотките од вашите креации! ...и зошто да фрлате пари на ризли? :)

Еве како да направите БЛАНТ ОД РУЖА :)


Еве како да сролате ЏОИНТ ВО ЛИСТ ОД ПЧЕНКА ;)


Еве како да сролаш драчевски џоинт! :)
Автор: Monique Konopova

2 comments:

 1. Fantasticno! Momentalno koristam rizli OCB. Dalí tie se megu podobrite?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Да, тие се меѓу подобрите, сепак не се најдобри :)
   Ве молиме споделете го текстот за случајов да добие масовна поддршка од цела Македонија и конечно да се ослободи канабисот на овие простори! 420macedonia.blogspot.mk/2017/10/blog-post_5.html

   Delete