Wednesday, January 30, 2019

За оваа мајка со тежок облик на егзема канабисовото масло е незаменливо ЧУДО!

Сакав да си ја откинам кожата“ - мајка хоспитализирана со агонизирачка егзема со помош на масло од канабис е чудотворно излечена. Таа заболела по породувањето како последица на хормонална нерамнотежа, а маслото од канабис преку ендоканабиноидните рецептори од ендоканабиноидниот систем го вратило нејзиниот организам во баланс и сега нејзината кожа е здрава


Таа го пронајде својот најбезбеден лек :)
27 годишната Шерил Халибартон (Cheryl Halliburton) чија егзема беше толку сериозна, што беше хоспитализирана со агонизирачките болки и тврди дека нашла „чудо од лек“ користејќи масло од канабис. Таа почнала да страда од егзема со пламени пликови на лицето и на вратот, откако забременила со својата ќерка, Алексис, пред четири години. Шерил на кожата често имаше црвена, сурова пукнатина која ѝ предизвикуваше плачење и огромна болка. На крајот на нејзината духовитост, Шерил одлучи да проба CBD масло, природен канибаноид пронајден во канабисот и открила дека тоа имало извонреден ефект врз нејзината кожа по вдишување на природниот лек со помош на електронска цигара.


Тоа навистина започна кога забременив со Алексис кога бев на околу 23 години. Почна на мојот грб и се расчисти по доза стероиди, но веднаш се разгореа на моето лице и на вратот и оттогаш беше постојана. Тоа ќе се разгори на секои неколку дена во зависност од тоа што јадев и тоа беше неконтролирано чешање и немаше крема со која ќе ја смирам, всушност, тоа би го направило местото уште полошо. Се чувствував како да сакам да си ја искинам кожата. Се чувствував како да не можев да продолжам понатаму, бидејќи едноставно не добив никакви одговори од лекарите. Во лошите денови не можев ниту да ја земам ќерката во болница или да не можам да работам или да ја напуштам куќата, а комбинацијата на антихистамин и лекови против болки само ќе ме успиеја“ - истакнува оваа напатена мајка.


Речиси целото лице ѝ беше зафатено
Шерил страдаше од егзема како дете, но брзо порасна и веруваше дека хормонската нерамнотежа во нејзиното тело од нејзината бременост почна да ја влошува болката и чешањето на кожата. Борејќи се да ја пронајде актуелната причина за нејзината егзема, Шерил посети неколку лекари, каде што постојано ѝ беа дадени серии стероидни таблети, лесен третман и крвни тестови. Таа не можеше да носи шминка или да оди навечер со пријателите, бидејќи се плашеше дека ќе јаде погрешна храна или ако пие алкохол, тоа може да предизвика нејзината кожа да реагира. Потоа, на 2 август 2018 година, раните на Шерил излегоа од контрола и таа беше пренесена во болницата д-р Греј во Елгин од страна на нејзиниот сопруг, Крег (32), кој ѝ рече на својата жена дека повеќе не може да ја гледа како таа страда.


Не можев да го придвижам лицето и вратот, а на моите гради имаше отворени рани“ - изјавува Шерил. „Ми беше студено и бев несигурна и се чувствував како да сакам да бидам болна и ми беше ставено крпа во текот на ноќта за лекување на инфекцијата што веќе беше по мојата кожа. Сите мои тестови се вратија во нормала и лекарите сакаа да ме ослободат за да можам да се лекувам дома, но ѝ се доверив на медицинската сестра, бидејќи чувствував дека не можам да продолжам понатаму. Се чинеше дека никогаш нема да добијам одговор“ - вели таа. Кога таткото на Шерил сугерираше да се обиде со ЦБД маслото по истражувањето на лекот, таа одлучи да се обиде да испита дали тоа би ѝ помогнало. Шерил беше зашеметена кога нејзината кожа се расчисти за само две недели и таа повеќе не страдаше од црвенилата.


Црвенилото беше ужасно болно!
Отпрвин пробав течна форма, мислев дека ќе го мразам вкусот, но открив дека продавницата за вапоризирање ја продава, кога отидов еден ден“ - рече таа. „Оттогаш не сум погледнала назад. Сум во можност да пазарувам со моето мало девојче, па дури и да се вратам на работа. Алексис ја забележа разликата, бидејќи секогаш мораше да остане со мене во куќата. Јас бев во можност да јадам леб и други нешта што не ги јадев долго време без да имам црвенило - па дури има и чаша вино“ - додава Шерил. 


Канабидиолот (CBD) е една од главните состојки во медицинската марихуана. Исто така, се користи во маслото од канабис за лекување на бројни медицински сосотјби, вклучувајќи ментално здравје, проблеми со спиењето, низок апетит, епилепсија, Алцхајмерова болест и палијативна нега. CBD, исто така, се смета дека помага за да се спречат знаците на стареење и заштита од егзема и псоријаза. Минатата година Светската здравствена организација прогласи дека CBD е безбедно да се користи без никаков ризик. Сепак, треба да имаме пред вид дека изолирани, канабиноидите не се толку ефикасни како во екстрактите во коишто е застапен целиот активен спектар, поради тоа што состојките функционираат синергично во содејство.

Здрава, ужива во улогата на родител ^_^
Маслото што го користела Шерил

Новинар: Кате К.
Уредник: MoniQue Konopova
Извор: TheSun

ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

No comments:

Post a Comment