Tuesday, February 27, 2018

Оливија Њутн Џон е корисник на медицинска марихуана кој втор пат го победи ракот!

Корисничката на медицинска марихуана Оливија Њутон Џон (Olivia Newton John) дава здравствено ажурирање за својата втора борба со ракот

Оливија е горда на својата употреба на канабис!
По првиот рак на дојка, истиот метастазирал на нејзините коски во долниот дел од грбот, по цели 20 години од првичната дијагноза, поради тоа што бил третиран со неефикасните конвенционални третмани за канцер кои само привидно помагаат. За време на добротворен концерт за собирање на пари за шумските пожари во Санта Барбара, 69 годишната Оливија Њутн Џон даде ажурирање за нејзината најоптимална благосостојба, откако ѝ беше дијагностициран рак по втор пат минатиот мај. За време на интервјуто со Australia’s Sunrise  минатиот декември, таа рече дека се чувствува добро и дека „нема болка и животот ѝ е прекрасен“.


Актерката и пејачката Њутн-Џон, која пееше неколку хитови од Grease, изјави за ЕТ дека сака да им помогне на жртвите од пожарот што уништи повеќе од илјада згради и речиси 300 илјади хектари минатиот декември. „Се чувствувам толку среќно да го имам успехот што го имам и што ги направам прекрасните работи што ги правам“ - објасни таа. Кога првпат се лекуваше од рак, Њутн-Џон рече дека чувствува потреба за повеќе од традиционален третман. Таа ја надополнуваше хемотерапијата со медитација, јога, уметност и музика - која ја нуди и на други пациенти заболени од рак во нејзиниот велнес и истражувачки центар во нејзиниот роден град Мелбурн, Австралија.


Ќерката на Оливија е навлезена во марихуана бизнисот
Во септември минатата година, таа изјави  за „Today“ дека користи медицинска марихуана, затоа што ѝ помага да се врати на нозе за време на нападите на силна болка: „Некои луѓе ја имаат оваа визија од 60-тите години додека  луѓето само седат наоколу, знаете, ова растение е лековито. Мислам дека треба да ја смениме визијата за тоа што е представено, бидејќи тоа ми помогна во голема мера и помага при болка и воспаление“ - додава таа.


Додека Њутн-Џон уште не беше 100% решена која природна терапија ќе почне да ја користи, нејзината ќерка, Клои Роуз Латанзи (Chloe Rose Lattanzi) објави еден од природните лекови што нејзината мајка ќе ги користи, кога ја објави оваа порака на Инстаграм во поддршка на борбата на нејзината мајка: „Мајка ми и мојот најдобар пријател ќе биде добро. Таа ќе користи лек за кој често зборувам. CBD масло! (Канабисот има научно докажани својства за да го спречи растот на клетките на ракот) и други природни исцелувачки лекови плус модерната медицина за да го победи ова“. 
Автор: Кристина Т.
Извор: Thefreshtoast

No comments:

Post a Comment