Sunday, June 17, 2018

Полицијата се согласи да го ослободи медицинскиот канабис конфискуван од епилептично момче

Властите попуштаат! Нова надеж за 12 годишно епилептично момче, кое се бори за живот, бидејќи Министерството за внатрешни работи на Велика Британија се согласи да го испрати маслото од канабис во неговата болница, запленето од неговата мајка во Хитроу


Среќникот Били и неговата храбра мајка!
Шарлот Калдвел (Charlotte Caldwell) се обиде да го пренесе лекот на аеродромот Хитроу од САД во последен обид за лекување на нејзиниот 12- годишен син Били (Billy), но истиот беше отстранет од страна на граничните службеници. Според Би-Би-Си, лекот бил пренесен во болницата во Челзи и Вестмингстер во саботата, кога Били бил примен откако неговиот лек бил конфискуван. Тоа беше спроведено под посебна 20-дневна лиценца и не беше дозволено да се однесе дома. Секретарот Сајдид Џавид (Sajid Javid) рече дека користи „исклучителна моќ“ за да му дозволи на Били да биде лекуван, наместо да го менува законот за отстранување на нелегалниот статус на дрогата, според Independent. „Ова е многу сложена ситуација, но нашиот непосреден приоритет е да се осигураме дека Били ќе добие најефективен третман на сигурен начин“ - рече Џавид. „Ние сме биле во близок контакт со медицинскиот тим на Били во текот на ноќта и мојата одлука е заснована на совети од постарите лекари кои јасно ставиле до знаење дека ова е итна медицинска помош“ - додава.


Били сега може да ужива во детството!
Последната залиха на Били - која г-ѓа Калдвел се обиде да ја донесе во Велика Британија од Канада - беше конфискувана на аеродромот Хитроу во понеделникот. Таа пристигна во Челзи и Вестминстер болницата, каде што Били се лекува, во саботата попладне. Маслото беше спроведено под посебна 20-дневна лиценца и не е дозволено да се однесе дома. Портпаролот на семејството во саботата изјави: „Лекот што го донесе во земјата и беше конфискуван, овој лек е на пат кон болницата“. Били бил пренесен во болницата во Челзи и во Вестминстер во Лондон, откако неговите епилептични напади „интензивирале“ оваа недела. Неговата мајка од округот Тајрон, Северна Ирска, смета дека влошувањето во неговата состојба е предизвикано од недостаток на масло од канабис, кое го препишал лекар од Велика Британија пред тој да му рече на Министерството за внатрешни работи. Таа ги опиша владините акции како „надвор од суровоста“ во изјавата оваа недела.


Нејзиниот син страда од неподнослива ретка форма на епилепсија, што значи дека неговите ужасни напади може да траат со часови, а до сега не постои соодветен фармацевтски лек што успешно би ги спречил, без несакани последици по целокупното здравје. Момчето стана првиот пациент кој добил NHS рецепт за масло од канабис кое го содржи тетрахидроканабинолот (ТХЦ) во 2017 година, откако се докажа дека драматично му ги намалува речиси 100-те напади што ги имал дневно. Прво му беше дадена медицинска марихуана во Лос Анџелес, каде што неговата мајка Шарлот Калдвел го зеде за лекување пред една година.


Кога се вратија во Велика Британија, докторот на Били Калдвел, д-р Брендан О'Хејр (Brendan O'Hare) продолжи со рецептите. Но, кога пред една година го информирал Министерството за внатрешни работи, му наредиле да запре. Г-ѓа Калдвел претходно изјави за MailOnline: „Нападите на Били молчат. Ги нарекувам тивки убијци“. Тој има статус на епилептичар, што значи дека тој не може да се врати од нападот сам по себе, му треба лек и кислород, бидејќи тој почнува да станува модар. Еден напад може да го убие, објаснува мајката: „Нашата куќа е 50 минути од болницата и тие почнаа да го реанимираат во задниот дел на амбулантното возило. Медицинските сестри се толку љубезни, доаѓаат за да ме информираат и ми кажуваат: 'не знаеме дали ќе го вратиме овој пат'. Еден напад траеше седум и пол часа пред неколку години“ - заклучува мајката на Били.


Читај повеќе: 

Автор: MoniQue Konopova
Извор: Daily Mail

No comments:

Post a Comment