Wednesday, January 10, 2018

Заболениот од мултиплекс склероза Хуанито Луксетич осуден е на две години затвор

Никогаш претходно не бил казнуван. Судијката во Риека го третирала како дилер, а тој сакал само да биде нелегално здрав! Неодамна во Општинскиот суд во Риека е изречена уште една срамна пресуда и тоа врз граѓанин заболен од мултиплекс склероза. Хуанито Луксетич, симболот на хрватската борба за легализација на употребата на масло од канабис за медицински цели, беше осуден на две години затвор, додека неговиот колега Горан Закрајек доби девет месеци. И двајцата се обвинети за нелегално производство и чување марихуана за продажба


Хуанито Луксетич боледува од МС, осуден...
Во образложението на пресудата, судијката од Ријека Татјана Чаргоња истакна дека предметот на обвинителството е голема количина на коноп од кој може да се добие голема количина на масло, со што се проценува наводното обвинение за Луксетич дека во дворот од неговата куќа одгледал 11 стебла индиски коноп заради производство на цвет од марихуана со намера да продава. Според пресудата на судот, одбраната на обвинетиот Луксетич е доведена во прашање, бидејќи се работи за количина на марихуана наменета за производство на масло, а се употребени исклучиво за лична употреба. Во таа смисла, тоа е индикативно, а од друга страна нелогично, да со претрес на домот на Хуанито не е пронајдено ништо што би укажало дека тој произведувал масло од канабис или дека имал некакви резерви од маслото во кругот на фамилијарната куќа – вака гласеше образложението на пресудата.


Случајот на Луксетич стана познат откако во 2014 година, во акцијата наречена „Исцелител“, полицијата влегла во неговата куќа и во дворот пронашла 11 стебленца и 22 килограми марихуана. Луксетич одгледувал индиски коноп за медицински цели, бидејќи страдал од мултиплекс склероза. Пред маслото од канабис ги има пробано сите легални методи за лечење, меѓутоа без резултати. Кауцијата од 70.000 куни му била исплатена на Луксетич од непознати донатори од цела Хрватска кои се лекуваат на ист начин - нелегално со канабис. Пациентите, по повод овој случај испратија протестно писмо до Министерот за здравство Синиша Варги што конечно предизвика бран од промени. Беше формирана комисија за канабис, во предизборната кампања во 2015 година, кадешто сите партии ја декриминализирале марихуаната за медицински цели во нивните програми. 


Ратко Мартиновиќ, претседател на здружението „Медицинска коноп“, отворено коментираше за срамната пресуда на Хуанито Луксетич: „Со оглед на образложението на пресудата, сметам дека судијата не земал предвид низа можности - од потенцијално експериментирање околу сорти на растенија, потенцијали во однос на изложеност на сонце, веројатно доставување на масло на други пациенти и сите други опции од широка палета. Ако е во намера само продажба, тогаш барем треба тоа да се докаже – кога веќе се колне во својата изјава? Нели е основната карактеристика на нашиот правен систем т. н. „презумпција на невиност“, а не „презумпција на вина“? Зарем не звучи неозбилно да се даде ваков сериозен лек и потоа да не се успее да се докаже сопственото тврдење со некои телефонски повици, мобилни пораки или информации на друштвените мрежи? Вака Хуанито, човекот за кого лично се уверив дека има исклучиво благородни и општествено корисни намери, оди во затвор заради нешто што кажала судијката чија претенциозност реално може да го загрози здравјето на човек кој во затворски услови ќе остане без третман. Уште еден голем пораз на хрватските конзервативци кои се залагаат за одгледување традиционална култура, конопот кој го одгледувале нашите стари... Уште еден голем пораз на хрватските либерали кои се залагаат за набљудување на светските трендови за легализацијата на растението ... И најголем пораз за оние на кои судството им удри немилосрден шамар и по кој знае кој пат е докажано дека е подобро да се „заболи од синкопа“ отколку да се лекува со канабис“ – завршува Мартинович. 

Интересно, за судијката од Риека ова не е првпат нејзината пресуда да предизвика медиумско внимание. Во пролетта 2016 година, таа го осуди активистот од Риека и член на здружението „Движење на отпорот - Антикорупциско движење“, Славица Шота, со парична казна од 8.000 куни за клевета. Подготовките, базирани на растенија од canabis sativa и canabis indica биле користени од речиси сите древни народи на огромната евроазиска земја. Растенијата канабис биле прославувани со векови како свети растенија, а препаратите биле користени за многу различни цели, почнувајќи од лечење, па сè до изградба на куќа. Сè до почетокот на дваесеттиот век, кога поради притисокот на фармацевтската индустрија во САД, канабисот беше лажно прогласен за опасна дрога - нула смртни случаи до сега,а безброј оздравени. До кога ќе нè казнувате и затворате затоа што сакаме да бидеме здрави на природен начин?

Автор: Кате К.
Извори: Otvoreno.hr, Novilist.hr

No comments:

Post a Comment