Tuesday, January 2, 2018

„Марихуаната ја спаси мојата бременост“ - канабисот ѝ го ублажи гадењето во првиот триместар!

Мелиса Вон (Melissa Vaughn) е 37 годишна мајка од Бостон која повеќето од времето престојува дома и која верува дека магичните браунис (колачи) го спасија нејзиното бебе! Особено оние колачи направени со Betty Crocker Fudge Brownie Mix и додаден кана-путер

Пред да ја испече нејзината прва серија, таа се обидеше со сè што можеше да најде за да ја ублажи нејзината тешка утринска мачнина, наречена хиперемеза (hyperemesis), која започна околу четвртата недела во нејзиниот прв триместар и постепено се влошуваше. „Јас постојано повраќав“ - вели Мелиса за порталот Yahoo Beauty. „Не можев да ја задржам храната. Не можев да задржам вода. Бев целосно неспособна, во кревет, не можев да функционирам. И јас изгубив 12 килограми за седум дена“. Очајна за решение, Мелиса отиде кај нејзиниот акушер и доби рецепти за неколку лекови, вклучувајќи го и Зофран, кој ѝ предизвика мигрена толку страшна, вели таа „Сакав да ги извадам очите од мојата глава“. Супозиторијата што ја пробала ја прави “гроги како пекол“ - додава таа, и јас уште бев болна со тоа“. Во меѓувреме, нејзиниот сопруг, Ник, кој работи во рекламирањето, зеде 10 дена за да се грижи за Мелиса како и нивната ќерка од предучилишна возраст.


Тој се обидуваше да притисне толку многу течности во мене колку што можеше, но потоа јас ќе повратев, вели таа. Бев нервозна. Мојата кожа почна да ја губи својата боја; моите образи се стопија“. Тогаш Ник почна да чита на интернет за медицинските придобивки од марихуаната и се врати кај Мелиса со идејава: Зошто да не пушиш трева? „Разговарав со сосетката на мојот пријател, која е акушерка, и таа рече дека тоа е единственото нешто што ја преминало преку нејзиниот прв триместар“ - вели Мелиса. „Па, јас пушев малку трева. Јас кашлав, и кашлањето ме натера да исповратам. Но, после тоа, симптомите едноставно исчезнаа. Тоа беше неверојатно“ - истакнува новата мајка Мелиса.


За Мелиса, прашањето дали да консумира трева за време на бременоста на крајот се сведе на внимателна анализа на ризиците. „Апсолутно бев загрижен за тоа“ - вели таа, „но потоа повторно, [изгледаше] помалку ризично во споредба со дефектите поврзани со другите фармацевтски лекови. Морате да го направите вашето сопствено истражување и да одлучите кои ризици сте подготвени да ги преземете. Мелиса, патем, не е пушач на трева. „Не ми се допаѓа да бидам хај“ - вели таа, но за тие неколку лоши недели за време на бременоста, таа целосно се потпираше на нејзината пријателка Мери Џејн. „Јас бев буквално еден ден пред хоспитализирање поради гадењето со повеќе IV лекови“ - вели таа, „пам кога конечно можев да ги задржам цврстите материи и течности, реков: „Ова е тоа што навистина делуваше“ - заклучува среќната трудница, спасена со марихуана. 


По повторување на оваа постапка во текот на неколку дена, таа одлучи да се обиде со јадење на прехранбените продукти со додадена марихуана наречени „edibles“, за да прекине со пушењето и кашлањето во целост. Медицинската чоколада што таа ја пробала беше премногу силна, но мешавината на Betty Crocker беше идеално средство за доставување мали количини на Blueberry Headband, хибриден вид на марихуана што ја купила од пријател. „Сфатив како би можела да го спречам гадењето и да не се чувствувам како надувано пони“ - вели Мелиса, која јадеше три до четири минијатурни тревни браунис на ден - еквивалент на едно цело големо брауни. „Немаше несакани ефекти. Тоа целосно го спречи моето гадење“.


Иако нејзината приказна можеби од првин и навидум ви звучи екстремно, не е толку необична како што можеби мислите. Според една неодамнешна студија објавена во JAMA, американските жени сè повеќе се свртуваат кон марихуаната за време на бременоста за да ја спречат утринската мачнина и гадење и другите состојби негативни последици од бременоста, вклучително и анксиозноста и депресијата. Бројот на бремени жени кои сакаат да пријават употреба на трева е мал: во 2014 година, помалку од 4 проценти од бремените жени рекоа дека во изминатиот месец користеле марихуана, од 2,4 во 2002 година. Но, некои истражувачи веруваат дека вистинските бројки се многу повисоки, затоа што мајките канабис користат најчесто во првите месеци од бременоста - траги од тоа понатаму не остануваат и сето тоа криење е поради страв да не бидат осудувани од општеството или пак, да не им бидат одземени децата.


Покрај тоа што социјалните служби ѝ се заканувале дека ќе ѝ го одземат бебето ако во неговиот систем пронајдат THC, тоа не ја спречило мајката да посегне по овој природен ј најбезбеден лек од Бога даден. Резултатите од тестирањето не покажале ништо, затоа што Мелиса користела марихуана само во привиот триместар. Сепак, идејата да се криминализираат болните трудници, т.е. оние со комплицирана бременост, кога се знае дека решението е какабисот и само канабисот - не да не е ефер - туку е крајно брутална, неетичка и нечовечна! Канабисот никого го сега не убил - НУЛА СМРТНИ СЛУЧАИ. Среќна Нова Година и повеќе памет им посакувам во оваа година на законодавците и заштитниците на глупите закони...

Автор: MoniQue Konopova
Извор: Yahoo Beauty

No comments:

Post a Comment