Sunday, January 14, 2018

Канабисот е најбезбедниот лек за третирање на „женските проблеми“ поврзани со ПМС

Канабисот има потенцијал да третира голем број на болести, растројства и невообичаени здравствени состојби, од тешки мачнини и гадење до мигрена. Но, она што баш би ги интересирало жените е дали канабисот има некакво влијание врз пред и пост-менструалниот синдром, грчевите, менувањето на расположение и целата неудобност која доаѓа пропратно. Уште еден текст којшто направи да бидам сигурен дека пред канабисот, поимот болка, каква и да е, и од што и да е предизвикана, го губи значењето, во целост!


Ветеранката Amy Rising пуши канабис заради ПМС и ПТСД
Дали марихуаната третира ПМС?

Дисменорејата (Dysmenorrhea), поим за менструални болки, погаѓа околу 40% од сите жени во светот и може да биде толку интензивна што 20% од сите тие жени не можат да станат од кревет. Додека постојат повеќе лекови за овие болки, многу жени меѓу кои и Кралицата Викторија, се сигурни дека канабисот е единствениот лек ефективен за нив. И покрај растечкиот број на жени кои упорно тврдат дека марихуаната е единствениот излез од ПМС, тоа сè уште сериозно не ја квалификува медицинската марихуана за третирање на овој здравствен проблем. Можеби затоа што не постои конкретно истражување за ова, иако постојат неколку студии кои укажуваат дека канабисот може да биде лек за ПМС.


Ејми Рајзинг (Amy Rising), воздухопловна ветеранка, пуши марихуана. Рајзинг работи на промената на законите за воените ветерани да можат слободно да си го третираат пост трауматското стресно нарушување (ПТСД) со марихуана. Ветувачките знаци и докази дека канабисот помага при ПМС се многубројни. Додека истражувањата за тесната врска меѓу марихуаната и ПМС-от се ограничени, постојат студии кои покажуваат дека марихуаната многу успешно ги третира, пак, симптомите кои се поврзани со ПМС-от. На пример, успешно ги елиминира и спречува главоболките. Во 2016 година, студија објавена во Pharmacotherapy открила дека марихуаната ефективно ја намалува фрекфенцијата на месечни мигрени од 10.4 на 4.6. Студиите исто покажуваат дека марихуаната помага при иритабилноста. И ТНС и CBD го покачуваат значително нивото на „среќниот“ хормон серотонин. Марихуанта ги сведува на минимум дијарејата, ги намалува акните и грчевите.


Добрата вест е тоа што иако докторите не можат да им препишат медицинска марихуана конкретно за ПМС на своите пациентки, тие можат да им ја препорачаат за симптомите на ПМС-от. Кога жените ќе добијаат пристап до диспанзер (рекреативен или медицински), ќе имаат пристап и до производите од многу компании за секакви женски потреби од полесно постигнување оргазам до сузбивање на грчевите во утробата. Whoopi & Maya создаваат целосна линија дизајнирана за менструалните болки. Ох, и кој може да ги заборави старите и добри ТНС супозитории (не тампони) од FORIA кои ублажуваат силни ПМС болки? Овие производи, можеби нема да ѝ помогнат на секоја, но благодарение на непостоечкиот ризик и безбедноста на марихуана, вреди да се проба и експериментира. 
5 врсти на канабис кои се супер ефикасни за ПМС:


1. Обама Куш (Obama Kush) - хибрид на сатива и индика. Не само што успешно ја побива менструалната болка туку и влијае на расположението, поради застапеноста на ЦБД од сативата.2. Блек Чери Чиз Кејк (Black Cherry Cheese Cake) - индика која го опушта телото кога пристигнува хајот и трае 2-3 часа. Се препорачува пред спиење или на крајот од денот, кога немате обврски, поради интензитетот на индиката.3. Блу Дрим (Blue Dream) - ефективен хибрид каде преовладува индиката. Идеална врста бидејќи ефективно ја намалува болката, а го има мозочниот ефект на сатива, поради што се препорачува пред работа и пред излегување, на почетокто од денот.4. Дач Трит (Dutch Treat) - доста опушталка врста за влез во романтилен филм.5. Прпл Уркл (Purple Urkle) - ова тешка индика не е шега бидејќи директно те ослободува од болките! Значи не се препорачува кога треба да се заврши нешто многу важно ако сте почетници. Се препорачува и за несоница.
Едно нешто за кое што сум сигурен дека ќе се сложиме сите, е дека имињата на врстите и хибридите се многу креативни и необични. Па, јасно ни е дека сè што е поврзано со ова растение е бесконечно и креативно, нели? Уживајте! :)

Извори: HERB, The Maven

No comments:

Post a Comment