Monday, January 8, 2018

Поранешен полицаец со Паркинсонова болест шокиран од моменталните позитивни ефекти од канабисот

Поранешниот полицаец Лари Смит (Larry Smith) почна да ги искусува ефектите од Паркинсоновата болест пред 20 години и неговото здравје оттогаш значително се намали. По две децении обиди со различни третмани и не гледајќи никакви значителни резултати, тој на крајот се свртел кон она против коешто цел живот професионално бил против - кон медицинската марихуана како последна надеж


Larry Smith се лекува со канабис од Паркинс
Во овој текст за популаризирање на ефектите од канабисот врз Паркинсоновата болест и нејзино спречување, ги закачивме овие три клипови од документарниот филм „Патување со Лари“ (Ride with Larry). Ова е еден од најпознатите примери. Канабисот исто така ја спречува појавата на Паркинсонова болест. На видео снимките самите со свои очи можете да се уверите. Ова се извадоци од документарниот филм создаден од екипа документаристи кои го следат канабис-патувањето на Лари и како тој се обидува да ги лекува своите долгогодишни симптоми за прв пат со природната супстанца што е нелегална на федерално ниво во САД. Како што рече неговата сопруга: „не ми се допаѓа идејата за кршење на федералниот закон, иако тоа е државен закон. Во Калифорнија, многу е јасно дека е дозволено. Сè уште непријатно, но ... колку што знам дека пробавме сè, ова е единственото нешто што останало. Ќе пробаме и ќе видиме како ќе оди“.

Ride with Larry - Documentary
И покрај правните и моралните последици од таквиот обид, двајцата се согласија да заминат во Сан Диего, Калифорнија, за да добијат дозвола (картичка) за Лари да користи марихуана за својот третман. Во првото видео, тој зборува со лекар кој е во состојба да обезбеди картичка за медицинска марихуана и да му дозволи на Лари да го купи третманот. Кога лекарот го прашува Лари како се чувствува во последно време, Лари одговара: „Моите симптоми се многу поочигледни од кога и да е порано, а болката е малку поостра“. Како што може да се види, Лари страда многу од дискинезија, што е категорија на движење со присилно движење на мускулите и има проблеми со одењето и зборувањето. Неговата сопруга рече дека има толку многу проблеми со одењето што сега зема 20 таблети секојдневно. Фармацевтскиот лек што му е препишан е поскап од 3000 долари, но кога ќе пристигне во амбулантата за медицинска марихуана, плаќа само 40 долари за својата прва доза на туфки од марихуана.

Иако ги купува цветовите, ова не е единствениот начин да се консумира марихуаната при третирање на медицински проблем, што е нешто што станува очигледно во третото видео. Неговиот пријател, исто така, страда од Паркинсонова болест и во минатото користел медицинска марихуана, па затоа му го става маслото од канабис под неговиот јазик и на неговиот образ. Потребни се само неколку минути за канабисот да почне да делува. Според описот на видеото: „Со неколку капки масло од канабис под неговиот јазик, тешката дискинезија на Лари (неконтролирани движења), губење на гласот и треперењето се смируваат во рок од неколку минути! Ние дури и не ги уредивме снимките бидејќи резултатите беа толку изненадувачки“. Ова го шокираше поранешниот полицаец, кој се загрижи за другите полицајци што го поддржуваат или го осудија заради неговата одлука да употреба на марихуана. Веднаш по администрирањето на третманот, тој стои без проблем и вели: „Една личност како мене навистина може да користи марихуана и ме прави многу лут што не можам да ја добијам во мојата матична држава“. Неговата матична држава Јужна Дакота не дозволува употреба на медицинска марихуана, па затоа Лари и неговата сопруга патувале во Сан Диего за да добијат третман.

Автор: MoniQue Konopova
Извор: MintPress News, HERBNo comments:

Post a Comment