Saturday, December 23, 2017

Бабава ги фрлила сите нејзини апчиња и тврди дека канабисот е клучот!

Дали некогаш сте се запрашале која е тајната за долговечност и вечна младост? Оваа храбра бабичка од Канада ја открива нејзината тајна, што самата ја одгледува, а се нарекува канабис. Таа на сите ни го препорачува овој природен и најбезбеден лек!

Carol Francey
Да! Седумдесет годишната Керол Френси (Carol Francey), рече дека пушела трева пет децении и „се чувствува како виолинистка“. Всушност, таа многу ја сака лековитата билка, и одлучила да ги фрли сите фармацевтски лекови и да одгледува канабис во нејзината градина. Керол, која отворено му дозволила на својот син да пуши ганџа како тинејџер, е активен член на групата Grannies for Green која водеше кампања за легализација на марихуаната во Канада.

Таа тврди дека пресвртна точка во нејзиниот живот било кога нејзиниот син Јовиан (Jovain), кој тогаш имал 17 години, бил фатен како пуши трева во училиште. Таа потоа одлучила активно да се погрижи за промена на законот за да го направи канабисот легален - што ќе се случи во јули 2018 година - и како резултат на тоа таа има бројни здравствени бенефиции. Керол, од Ванкувер, Британска Колумбија, рече: „Јас не сум како твојата обична баба. Ќе печем колачиња во утринските часови, уживам во кафе со додадена тинктура, а потоа го земам моето куче Бил на прошетка во близина на реката“.

Готвам со него и го пушам канабисот. Тинктури, вапоризерки, дебс, капсули и масло за јадење, сите имаат свое место во нашата куќа. Јас одгледувам градина со големина како за баба“ - вели таа. „Одгледувањето го спасува мојот сопруг и мене од трошење на илјадници долари секоја година. Понекогаш на пат кон дома, ќе застанам во кафуле и ќе свирам. Јас тогаш ќе се потрудам да ја стискам хармониката еден час, па тогаш може да играм на протести или канабис фестивали. Јас би можела да направам некоја јога за ишијас и да го постави уметничкото студио за да сликам покрај моите живи канабис растенија. Мојот внук, Ели Франсеј (Eli Francey), 7, ќе биде донесен од неговата мајка неколку пати неделно да прави колачиња, да оди на прошетки и да игра Minecraft. Во последно време ја украсува куќата за Божиќ. Тој има само седум, па затоа е премногу рано да му се објасни кога не гледа или слуша за канабисот и тоа не е дел од неговиот домашен живот. Тој никогаш нема да покаже интерес за него, бидејќи неговите родители само пијат пиво“ - вели баба Керол.

Јас не би користелa канабис со тинејџер до 19-годишна возраст. Мојот „Coming Out of Closet Cannabis Club“ се среќава во кафуле за да ги поздрави новонастанатите корисници на канабис со разговор, споделување на ресурси и поддршка на здравствени и социјални промени“ - додава таа. Керол вели дека никогаш нема да се реши за стереотипна улога на баба и верува дека канабисот ѝ помогнал во многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето. Кога Јовиан бил фатен со пушење на трева, Керол и нејзиниот сопруг, Роберт Стадквист (Robert Standquist), одлучиле да „излезат од плакарот“ за сопствената употреба на канабис со кампања за легализација. Керол одлучила да преземе екстремен чекор за да оди против лекарските совети и ги фрлила своите таблети, заменувајќи ги со употребата на канабис во различни форми. Керол рече: „Ги фрлив сите мои апчиња [после тоа]. Тие го отежнуваа мојот говор и влијаеа врз мојата рамнотежа. Сега [имам] малку Рик Симпсон концентрирано масло кое релаксира, смирува, лекува и спречува болести“ - објаснува Керол.

Топло кафе со тинктура од канабис функционира добро за артритис, болка и спиење. [Ќе вдишам] деб за ишијас и јас после тоа можам да одам. Јас јадам здрава храна, секојдневно пешачам, практикувам јога, малку медитација и пишување исто така“. Таа е пензиониран консултант за лекови и алкохол и таа најпрво проба канабис на возраст од 17 години во 1960-тите во Торонто. Престрашена, дека тоа ќе ја наруши нејзината репутација како советник за злоупотреба на дрога и алкохол, Керол ја задржа навиката за себеси со децении. Таа сега се надева дека другите можат да бидат поотворени за употребата на канабис и се надева на иднината, откако нејзината земја одлучи да ја легализира. Керол рече: „Ние треба да им помогнеме на постарите лица да имаат подобар квалитет на живот и да им се даде сигурност на нивните семејства дека нивната грижа е полна со сочувство и здравје. Канабисот ви помага да ја надминете вознемиреноста на секојдневниот живот и да престанете да се потите за малите нешта“ - заклучува Керол.

Автор: MoniQue Konopova
Извор: Metro

No comments:

Post a Comment