Sunday, December 3, 2017

Студија: продажбата на алкохолот опаѓа по легализацијата на канабисот

Канабис = 0 токсичност...
Продажбата на алкохолни пијалаци опаѓа по донесувањето на законите за пристап до медицинскa марихуанa, според работниот документ напишан од тим истражувачи од Универзитетот во Конектикат и Државниот универзитет во Џорџија


Авторите го оценија односот помеѓу законите за медицинска марихуана и малопродажбата на алкохол за повеќе од 2.000 американски земји за годините од 2006 до 2015 година. Трендовите за продажба на алкохол во државите со легален канабис биле споредувани со трендовите за продажба во државите каде што канабисот остана нелегален. Истражувачите утврдиле дека земјите со медицински канабис во просек доживеале намалување на месечната продажба на алкохол за 15 проценти.

Истражувачите заклучиле: „Сметаме дека марихуаната и алкохолот се силна замена. ... Државите кои легализираат медицинска марихуана користат значително намалување на вкупната продажба на алкохол, пиво и вино. Покрај тоа, ефектите не се краткотрајни, со значителни намалувања забележани до 24 месеци по донесувањето на законот“. Податоците од потрошувачките трендови од Калифорнија известуваат дека оние со легален пристап до канабис често го намалуваат внесот на алкохол. Анализата на продажбата на пиво во Колорадо, Орегон и Вашингтон од 2016 година објави дека продажбата на мало „колективно е нецелосна“ во годините по донесувањето на регулатива за употреба на марихуана за возрасни. Целосниот текст на студијата, „Помагање во решавањето на проблемот со марихуаната и алкохолот: Докази од податоците од скенерот“, ги има онлајн овде.


Алкохол или канабис? Науката конечно покажа што е поштетно!

Ако некогаш сте се запрашале што е полошо, алкохол или трева, се чини дека науката конечно го има точниот одговорот. Сеопфатното заокружување на студии од страна на тимот од IFLScience се чини дека покажува дека канабисот навистина воопшто не е лош за вас како што е алкохолот. Исто така, очигледно е дека создава многу помалку зависност. На пример, една студија за навиките за дрога на 8.000 Американци откри дека 15% може да се класифицираат како зависници од алкохол, додека само 9% се зависни од трева. Според Светската здравствена организација, се смета дека алкохолот придонесува за 3,3 милиони смртни случаи ширум светот секоја година. Кога станува збор за вистинските здравствени импликации, алкохолот одамна е поврзан со ракот на устата и црниот дроб, додека за марихуаната се знае дека има многу здравствени придобивки и го убива ракот. 


Неспоредливо побезбеден од алкохолот...
IFLScience цитира позната студија спроведена во 2010 година од страна на хуманитарната организација и научноистражувачката организација Drugs Science. Тие утврдиле дека алкохолот е најопасната дрога во светот по разгледувањето на шеснаесет различни параметри на штетата. Ова вклучуваше штета на поединецот и на штета на општеството како целина. Хероинот и кокаинот се на второто и третото место на листата, иако тие претставуваат поголема опасност за поединечниот корисник, тие имаат помал ефект врз остатокот од општеството. „Пласман на дваесет различни дроги на шеснаесет различни штети - тоа е најдобриот метод што го имавме“ -  коментира д-р Дејвид Нат (David Nutt), кој го предводеше истражувањето во тоа време. За канабисот со сигурност може да се каже дека е корисен како за поединецот, така и за општеството - колку поздрави посреќни единки - толку поздрава нација. Користењето канабис никому не може да му наштети, а може многу да помогне, да ја намали агресијата и насилството што ги предизвикува алкохолизмот.


Автор: Monique Konopova
Извори: NORML, Mirror

2 comments:

 1. Apokalipsata e započnata i jas sum súper radosen!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Почитувано пријателче!

   Благодариме што нè исконтактира. www.facebook.com/420macedonia. Но, тоа не е доволно - затоа те замолуваме да ги поканиш твоите пријатели да стават лајк на страницава, за да се шири вистината и за побрзо да успееме!!!
   Ти благодариме за содржините - ќе бидат наскоро објавени! Ти благодариме што си наш верен фан и што ја следиш оваа страница
   Наша нова страница - www.420macedonia.com
   Благодариме за поддшрката!!! Премногу ни значи! Ќе успееме! Веќе крајот се ближи - но требаат повеќе луѓе со мадиња како нас - па чекаме да се појават! :))) Благодариме за содржините!!! Сликите ќе бидат објавени! :)

   😀 Следи ја и нашава веб страна - http://420macedonia.blogspot.mk/
   Те замолуваме да ја оцениш оваа страница - https://www.facebook.com/pg/420macedonia/reviews/

   Ве молиме споделете го текстот за случајов да добие масовна поддршка од цела Македонија и конечно да се ослободи канабисот на овие простори! 420macedonia.blogspot.mk/2017/10/blog-post_5.html

   😀

   Срдечен поздрав од нашиот тим,
   420 Macedonia ❤

   Delete