Friday, February 23, 2018

РЕЦЕПТ: Како да направите протеински шејк од канабис за подобар тренинг?

Лесен е за подготовка, а изобилува со протеини. Еве како да направите протеински шејк од канабис пред тренинг. Може ли протеински шејкови од канабис пред тренингот да помогнат да го направат вежбањето уште подобро? 


За хидрација и повеќе енергија
Кога станува збор за консумација на канабис пред тренинг, мислењето е поделено, но фактите говорат дека канабисот (активиран или не) во организмот делува како природен енергетски напиток. Некои корисници тврдат дека пушењето пред јога или било каков друг спортски тренинг, им дава акутен ментален фокус и се зголемување на силата, додека други го користат растението пред интензивен тренинг и тоа не во форма на џоинт. Исто така псотојат спортисти кои се наградуваат себе и своето тело со канабиноиди и протеиниод канабисот, по завршувањето на тренингот, за одмор и релаксирање на мускулите. За релаксирање на мускилите пожелно е да се користат масти со канабис кои загреваат и ја ублажуваат болката. Такви масти има веќе и кај нас по аптеките, а можете да си ги направите и сами.


Ако сметате дека припаѓате во првата група, тогаш имаме превкусен рецепт за Вас! Секој нутриционист или тренер ќе ви каже дека никогаш не е добро да вежбате на празен стомак (освен пост-кардио). Значи, ако барате да примите високо ниво на протеини, а исто така да добиете дополнителен поттик, можеби ќе сакате да размислите за протеински кана-шејк пред тренинг. Лесно е да се направи, да се наполните со протеини и хранливи материи и загарантирано ќе го подобри не само вашиот тренинг, туку целокупното здравје. Ајде да погледнеме како да направите едноставен протеински кана-шејк пред тренинг.


Состојки:

* 1 чаша млеко од канабис (види подолу);
* семки од канабис по желба;
* 2 лажици здраво ен протеин во прав;
* 1/2 лажица путер од кикирики;
* 1 лажица овес;
* 1/2 од банана;
* 1/4 чаша спанаќ.* Декарбоксилиран сатива канабис;
* Сами одлучете за јачината на ТХЦ во канабисот, но бидете сигурни дека ќе ја пресметате соодветната доза на ТХЦ најдобра за вас (сами сте свесни дали сте почетници или пак, ветерани кога станува збор за употребата на канабис);
* Општи упатства за почетници: 1 - 2 грама канабис на литар млеко;
* Млеко.


Начин на подготовка:

Прелесно... Сè што треба да направите е да го истурите вашето млеко во сад и да го измешате со вашиот канабис. Потоа, поставете го садот на висока температура околу еден час. Ќе ја намалите топлината, но ќе продолжите да го загревате уште еден час или два. Откако ќе го направите, можете да го исфилтрирате со газа, хулахопка или филтер за кафе (како при подготовка на масло/екстракт од канабис) ако е потребно. Протеинскиот канабис шејк е идеален пијалак пред тренинг, не само што го хидрира организмот, туку и поради тоа што во споредба со другите рецепти за шејкови од природни намирници, овој рецепт е најдобриот од сите, поврдуваат спортистите. Можете да го пиете и после тренинзите, поради тоа што инстантно ги надокнадува изгубените хранливи состојки.


Сатива шејк за пред, индика шејк за после тренинг! :)
1. Чекор еден: Измешајте ги состојките

Едноставно искомбинирајте ги горенаведените состојки во миксер или нутрибулет. Овие состојки се едноставно наша сугестија за протеински шеик, можете да експериментирате со намирниците, да ги менувате и/илида додавате по ваш избор, но главната состојка е кана-млекото.


2. Чекор два: Мешање

Измешајте ги состојките додека не се соединатво течна и густа форма. Ова треба да потрае од 30 секунди до една минута, во зависност од состојките и миксерот/блендерот што ги користите.


3. Чекор три: Уживајте

Тоа е тоа! Сега само претурете го во чаша и на здравје! Сега е време да го добиете посакуваниот задник и посакуваната телесна тежина во салата за вежбање или посакуваните бицепси. Протеинскиот шејк ви дава  енергија пред тренинг, секогаш можете да го консумирате и по тренингот, особено ако сакате да добиете обновување на енергијата после тренинг. Погледнете ја листата на најдобрите десет врсти канабис наменети за подобрување на тренингот. Ако одлучите да го користите за после-тренинг, можеби ќе сакате да користите индика-доминант канабис млеко, која треба да ви го опушти телото по тренингот. Ги очекуваме вашите креативни и вкусни канабис рецепти! :)

Автор: Кристина Т.
Извор: Hightimes

No comments:

Post a Comment