Tuesday, February 13, 2018

Шокантната вистина за CIA која го користела канабисот како „серум на вистината“

Врската помеѓу разузнавачките агенции и конопот постои од пред формирањето на ЦИА во 1947 година. Уште оттогаш, ЦИА јавно ја осуди марихуаната, но во приватни цели користеше канабис за широк спектар на употреби, па дури и наводно отиде дури до создавање свои сопствени врсти канабис! Ако сте расположени да дознаете повеќе за активностите на тајните служби врз марихуаната, Ви препорачуваме да сролате еден, да си направите кафе со додаток на млеко од канабис или чај од канабис, да го запалите, да седнете и да го прочитате внимателно овој текст, а потоа се разбира да го споделите по социјалните мрежи за секој да може бесплатно да се информира и да ужива

ЦИА ги испрашувала криминалците под дејство на канабис
Вмешаноста на ЦИА во индустријата за канабис е преголема! Централната разузнавачка агенција (The Central Intelligence Agency - CIA) отсекогаш била прикажана како таинствена организација. Сите нејзини активности се задачи класифицирани  како врвна тајна, па затоа е природно дека е поврзана со разни чудни настани, како што е атентатот на Џон Ф. Кенеди. Додека мнозинството од овие теории на заговор се неосновани глупости, ние откриваме мала туфка од вистината.


ЦИА користела коноп како „СЕРУМ НА ВИСТИНАТА“

За време на Втората светска војна, претходникот на ЦИА, Канцеларијата за стратешки услуги (Office of Strategic Services - OSS), започна активно да бара лекови што би можеле да ги користат за да ги испрашуваат затворениците. Од Националниот истражувачки совет беше побарано да го разгледаат прашањето и формираа комисија во која се вклучи и комесарот на Федералното биро за наркотици (Federal Bureau of Narcotics - FBN), Хари Анслингер (Harry Anslinger). Анслингер беше креатор на ужасната антипропагандна кампања „Reefer Madness“.

FBN ги обезбеди научниците на OSS со неколку лекови, а тимот се фокусира на активното соединение во марихуаната наречено тетрахидроканабинол ацетат (tetrahydrocannabinol acetate). OSS се надеваше дека соединението воконопот ќе делува како „вистински серум“, но не беше баш така. Меѓутоа, тие направија затворениците да бидат надувани и релаксирани и да им го одвлечат вниманието до точка кога сослушувачите беа во можност да ги извлечат информациите од нив повремено.

Вработен во ФБН и ОСС, Џорџ Вајт (George White), стана клучен дел од потрагата по сигурен „серум на вистината“. Во мај 1943 година, ОСС и ФБН ја тестираа супер тревата на Вајт, која очигледно го зашеметила. Една од целите на програмата беше да открие кои шверцери на дрога им помагаа на нацистите во Франција и кои беа дел од отпорот. Вајт потоа ја тестирал својата трева на мафијашот со име Август Дел Грацио (August Del Grazio).

Според писателот на „Силата на волкот“ (The Strength of the Wolf) од Даглас Валентин (Douglas Valentine), тревата функционирала неверојатно добро, додека Дел Грацио открил извонреден број информации за трговијата со дрога. Валентин тврдел дека деталите биле толку извонредни што ОСС ги уредувала во документите пред нивното ослободување децении подоцна. После тоа, OSS ја користеше супер тревата за нацистичките затвореници, а потоа продолжи со користење на овој природен лек врз луѓето до 1947 година. Но, на крајот, беше утврдено дека тревата не е сигурен „серум на вистината“.


Експериментите на ЦИА
ЦИА, наводно, помогнала да шверцува марихуана во САД во доцните 1970-ти

Ова тврдење го направи Гери Веб (Gary Webb), новинар добитник на Пулицеровата награда, која еднаш ја опиша ЦИА како „Агенција за увоз на кокаин“. Иако честопати се сугерираше дека ЦИА им помагала на шверцерите на кокаин во 1980-тите, помалку се споменува за увоз на канабисот во доцните 1970-ти. Според Webb, ЦИА била силно вклучена во нарко кругот Mike Palmer во Детроит. Кога Палмер бил фатен и уапсен во Колумбија, било во 1979 или 1980 година, беше регрутиран како пилот за Contras. Додека работел за ЦИА, Палмер продолжил со шверцот на марихуана за Contras, во она што федералниот обвинител на Детроит го нарекол „најголемиот марихуански круг“ во САД. Потоа, во 1988 година, Палмер изјави во Сенатот дека неговата фирма има договор со Стејт департментот да пренесат облеката во Contras во Никарагва уште во 1986 година, кога работел како прикриен агент како шверцер на дрога за ДЕА и Царината на САД. Тој негираше дека е агент на ЦИА, но признал дека шверцувал околу 40 милиони долари во трева од Јужна Америка во САД во период од осум години.


Разликата е повеќе од очигледна!
ЦИА создаде „лажен (fake) синтетички канабис“

Во 1970-тите, ЦИА започнала програма за злоупотреба на дрога која ечеше во САД. Единствениот проблем беше тревата што ја користеа во нивната „кабина за злоупотреба на дрога“ беше лажна - не само што штандот го отпушти мирисот на марихуана, туку имаше и наводна вреќичка што луѓето можеа да ја помирисаат. Во реалноста, овој псевдо-канабис беше развиен од страна на лекарите на ЦИА. Причината беше едноставна: на ЦИА ѝ беше кажано дека не може да пренесе вистинска марихуана низ државните граници, кога се обиде да ја доведе на увидот на конвенцијата на Американското лекарско здружение. Како резултат на тоа, тие создадоа лажен коноп кој изгледаше и мирисаше како вистинскиот; можете дури и да го согорите. Тие не биле свесни дека сето тоа било тотално бескорисно за научни истражувања, затоа што тоа не е природното растение канабис. Ете кој ги создава и распространува синтетичките дроги...


Врстата Г-13
Дали ЦИА ѝ помогна на Владата да расте Г-13?

Никој не го знае вистинското потекло на врстата на канабис Г-13, што е обвиткана во мистерија како самата ЦИА. Некои луѓе велат дека ретката авганистанска индика, наводно, потекнувала од 1970-тите откако била ослободена од владина истражувачка установа на Универзитетот во Мисисипи. Другите податоци укажуваат на тоа дека заедно со ФБИ и други слични агенции, ЦИА помогна да се соберат најдобрите видови на марихуана од одгледувачите ширум планетата, со цел да се создаде „супер врста“. Се сомневаме дали ова е 100% вистина, но едно е сигурно; практично е невозможно да ја пробате оригиналната врста Г-13. 

Треба да се биде внимателен кога се кажува нешто негативно за ЦИА. На крајот на краиштата, тоа е моќна владина агенција со огромен дофат. Сепак, не треба да им се дозволи да вршат одредени дела без на штета на населението и да го лишуваат истото од лекот за рак, да го прогласуваат за дрога, а самите да го користат за лични експерименти. Фактот на ова прашање е дека историјата на ЦИА поврзана со марихуаната е фасцинантна; од користење на соединенијата од конопот за извлекување на информации од затвореници и криминалци, за очигледно да го помагаат криумчарењето во земјата. Се прашувам што нашава Влада крие од нас за канабисот и зошто толку упорнио сака да ги уапси активистите, да ги стави во затвор и да ни ги затвори устите на оваа тема?!?

Автор: MoniQue Konopova
Извор: Marijuanabreak.com

No comments:

Post a Comment