Thursday, August 2, 2018

10 врсти канабис со најмногу Тетрахидроканабинол - ТХЦ!

За оние кои често и долго конзумираат канабис, важно е да знаат која врста има најмногу ТНС. Барате таква марихуана за да го добиеме потребното опуштање, доживување или пак, барате врста од која ќе направите екстрапотентен екстракт за лекување на сериозните дијагнози како канцери или МС? На блогов веќе имаме зборувано за најпотентните канабисврсти со најмногу ТХЦ, а сега следува ажурирање на истата листа:


UK Cheese
10. UK Cheese

Овој вид е класичен и потентен хибрид. Познат по неговиот остар мирис на сирење, за многумина е најјаката марихуана која ја пушеле. Оваа класична марихуана со нејзините еуфорични ефекти, ментална стимулуација и хај на целото тело претставува 20% ТНС.


9. Death Star

Ова е хибрид во кој доминира индиката со многу силна блага, земјена и вкусна арома. Неговиот хај е толку потентен што премногу те опушта и поради тоа се препорачува после работа, пред спиење или за ослободување од анксиозност и болка. Содржи 20% ТНС. 


LA Confidential
8. LA Confidential

Оваа врста се претвора во легендарна врста во Јужна Калифорнија со добра причина. Претставува хибрид во кој доминира индиката и има сладок боров вкус со класична арома од марихуана, но повеќе е позната по изгледот на туфките. Имено овие бебенца се полни со боја и прекриени со густи и смрзнати трихоми. Ефектот е силен, смирувачки и одличен избор за пред заспивање.


7. White Fire OG (WiFi OG)


Оваа врста канабис има енергетски и ментални ефекти што го прават одличен избор за во текот на денот или за пред излегување. Има вкусен земјен мирис и го користат пациентите со рак, глауком, анксиозност и депресија. Она што го издвојува, секако е неговата содржина на ТНС - меѓу 22% и 30%. 


Ghost Train Haze
6. Ghost Train Haze

За оваа врста е кажано дека е една од најјаките врсти на планетава! Хибрид во кој доминира сативата со 23-28% ТНС. Плус, има вонземски пријатна арома со цветни и цитрусни ноти. Хајот е еуфоричен и воздигнувачки, посебно по помали дози. Од медицински аспект, лекува болки, депресија и проблеми со стомакот.


5. Chemdawg

Овој хибрид има остар и уникатен мирис кој ја навлажнува устата. Иако хајот е воздигнувачки, за телото е многу јак. Одличен е за опуштање, а луѓето го користат и за мигрени, болка, депресија, стрес, ПМС, артритис и за зголемување на апетит.


Ghost OG
4. Strawberry Banana

Ова е хибрид во кој доминира индиката и е познат по овошните вкусови. Ефектот е супер опуштачки, еуфоричен и влече на смеа. Ја зголемува креативноста, помага при гастроинтестинални проблеми како гадење и Кронова болест.


3. Ghost OG

Овој моќен хибрид претставува 30% ТНС. Во него доминира индика, што значи дека делува смирувачки, ублажува болка, депресија и стрес. Со остар и цитрусен мирис предизвикува еуфорични ментални ефекти.


Chiquita Banana
2. Chiquita Banana

Ако дилерот не знае која марихуана има најмногу ТНС, прашај го за Чикита Банана, бидејќи содржи 33% ТНС што предизвикува силен хај погоден за кога одиш на концерт или пуштање на креативната енергија пропратен со неговата тропска арома.


1. Moon Rocks or Caviar

Иако ќе ви звучи вчудоневидувачки, но кога станува збор за марихуана најбогата со ТНС не станува збор за врста, тука за цветови од канабис натопени со хашиш и покриени со киф. „Месечевите карпи“ имаат вонсериски премногу ТНС за хиперлековито откачување! :D
ЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:

Кои се едни од најпотентните врсти канабис со повеќе THC?

Предностите од размножувањето и вкрстувањето на канабис билките

Што е подобро за справување со болките: THC или CBD?

Терпените играат клучна улога во разликувањето на вкусот и ефектот на некои врсти канабис

Состојката од канабисот THC претставува недостасувачко парче во загатката при лекување на епилептични деца


Извор: HERB

No comments:

Post a Comment